| sabin89 a întrebat:

Cum ar fi mai corect spus: "moartea face parte din viaţă" sau "moartea e opusul vieţii"? happy

Răspuns Câştigător
| Dorotheea21 a răspuns:

Ciclul nu este: viata~~moarte?
'Adică la început nu era viaţă deloc, era moarte totală' ma nedumereste total.
Ca sa fie 'la inceput moarte', ceva trebuie sa fi trait si sa fi murit.
Nici 'materie moarta' a lui Ray nu arata foarte bine, ca nu a trait ca sa devina moarta.

Prima incercare, 'moartea face parte din viata' este consacrata. happy

32 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pentru a sti daca moartea este opusul vietii intai trebuie sa stii ce este viata...
Problema este ca viata nu are o definitie specifica ci una pur descriptiva, in functie de caracteristicile pe care le are.
Iar mare parte din aceste caracteristici nu au un "opus".
De exemplu, care este opusul unui patrat?
O caracteristica a vietii este reproducerea, abilitatea de a se multiplica. Opusul acestui fenomen ar fi regruparea mai multor celule intr-una singura. Fenomenul fiind repetat pana cand se obtine o singura celula.
Din cate stiu organismele care mor nu sufera procesul descris mai sus, deci este limpede ca moartea reprezinta un proces complet separat. A doua afirmatie este falsa.

Presupunand ca moartea va avea loc, prima afirmatie este evident corecta. Tot asa cum actiunea de a stinge focul este legata direct de existenta focului.
Nu poti stinge focul daca nu exista unul.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Formularea "moartea e absenţa vieţii" cum o vezi?

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Probabil prea neinteresanta ca macar sa ma gandesc daca este corecta sau nu.
E corecta, dar triviala si lipsita de orice substanta.

"Gaina face oua." cum ti se pare?

| sabin89 explică:

Întrebările astea despre moarte şi viaţă, sub orice formă le-am pune, pentru a-şi găsi răspunsuri pe deplin satisfăcătoare ar cere, după părerea mea, mai întâi un răspuns la întrebarea "cum a apărut viaţa?". Pentru că fără asta nu putem înţelege foarte clar nici ce se întâmplă atunci când ea dispare. Şi dacă e aşa cum a spus RAY că deocamdată nu ştim cum a apărut viaţa, nu putem înţelege nici misterul morţii în mod deplin. Oricum, ceea ce ştim cu toţii e că moartea e ceva nasol, ceva care mie unul nu-mi surâde deloc. Aş vrea să nu mă caute pe acasă cel puţin în următorii şaptezeci de ani. happy
Dar pentru a avea totuşi un răspuns la întrebarea titlu, văd că cei mai mulţi au optat pentru prima formă, că moarte face parte din viaţă, formă care face destul sens şi pentru mine.
Mulţumesc celor care au participat la această dezbatere.

| RAY a răspuns:

Moartea face parte din viaţă

| sabin89 explică (pentru RAY):

Ar merge şi "viaţa face parte din moarte"? Adică la început nu era viaţă deloc, era moarte totală. Dacă a apărut viaţa, am putea spune că ea face parte din acea moarte care era la început.

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Ai dreptate, viata a aparut din materie moarta ceea ce nu prea suna stiintific, cum a aparut viata nu stim

| sabin89 explică (pentru Dorotheea21):

Jocuri de cuvinte. Aş înclina spre formularea lui TheOracle: "absenţa vieţii". Dar, ştii cum e, când un copil este absent de la oră, el este undeva totuşi. Deci, când viaţa nu era, putem spune că în perioada aia viaţa era absentă. Dacă era absentă pe pământ, nu cumva era prezentă altundeva? undeva în spaţiul cosmic zic.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sabin89):

Nu fura! tongue
Ai pus intrebarea cu doua formulari, si cea corecta, cred ca si consacrata, pentru ca am auzit.o des, este prima.
Ca puteam sa spun si eu: 'inexistenta vietii', si este si mai la obiect decat absenta, care poate sa fie motivata sau nemotivata. happy

| sabin89 explică (pentru Dorotheea21):

Bună asta: "ceva trebuie să fi trăit ca să fi murit"! ...sau cu "materia moartă" că nu a trăit ca să devină moartă.
Simt miros de creiere încinse. laughing

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Are dreptate nu era materie moarta

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sabin89):

Prea putine creiere incinse.
Vreau plasma. happy
Asa ca, daca alb~negru, viu~mort, lumina~intuneric, +~-, cald~rece, atunci cum nemurirea sa fie opusul mortii?
Opune nemurirea ceva inexistent pentru ea?
Ia orice relatie pe care ti.am dat.o, cald~rece, intuneric~lumina___.
Pururi si peste tot cald, sau pururi si peste tot lumina, se mai opun cu rece si intuneric?

| Apokales a răspuns (pentru Dorotheea21):

Daca sfarsitul poate fi opusul nesfarsitului, atunci nemurirea poate fi opusul mortii. Poate opusul vietii nu este inexistenta, aici probabil am gresit, insa nu este moartea opusul vietii, nu in esenta.
In acelasi timp daca te referi la moartea ca la un eveniment, atunci nasterea este opusul mortii.
Gandeste-te la evenimente:
- inexistenta
- nasterea
- viata
- moartea
- inexistenta
Mortii ii poti gasi un echivalent, insa cu viata imi este ceva mai greu. Viata inseamna nasterea si moartea deopotriva, inseamna traire, sentimente, existenta. Ce este viata la urma urmei?

Poate ca de asta mai cred ca cineva s-a imbatat cand a format categoriile pe TPU pentru ca filozofia sporeste misterul si ridica intrebarile, nu le ofera un raspuns concrect, exact ca si stiinta.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Apokales):

Multumesc. Am sa ma gandesc la ce ai scris si daca gasesc un spatiu in rationament, revin cu un comentariu.
Totusi, cred ca este mai mult semantica decat filosofie.

| Apokales a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu chiar. Gandeste-te in cazul avortului, cand incepe viata cu adevarat? Ce defineste viata, care sunt trasaturile ei? Sau in cazul unei plante, dar al inteligentei artificiale? Are viata A.I?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Apokales):

Ti.am spus ca o sa ma gandesc, acum trebuie sa merg la masa, sunt in vacanta. happy
Toata lumea stie ce defineste viata.
Despre A.I. nu cunosc prea multe, dar nu cred ca este viata. Pare mai mult un virus, ceva la limita dintre viu si neviu. Ceva pe care cineva viu trebuie sa il bage in priza, la fel cum virusul se conecteaza la celula pentru energie, ca nu o produce el singur.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sabin89):

Ciclul nu este: viata~~moarte?
'Adică la început nu era viaţă deloc, era moarte totală' ma nedumereste total.
Ca sa fie 'la inceput moarte', ceva trebuie sa fi trait si sa fi murit.
Nici 'materie moarta' a lui Ray nu arata foarte bine, ca nu a trait ca sa devina moarta.

Prima incercare, 'moartea face parte din viata' este consacrata. happy

| CostinAlamariu a răspuns:

Mai degraba as zice ca moartea este opusul nasterii si moartea face parte din viata

| Apokales a răspuns:

Moartea defineste viata, cred ca asta ar fi. Moartea este absenta vietii, deci nu cred ca este opusul. Daca frigul este opusul caldurii, atunci moartea este opusul vietii, insa frigul este absenta calduri, deci si moartea este absenta vietii.

| sabin89 explică (pentru Apokales):

Înainte să apară căldura era un frig general? Cât de frig?

| Apokales a răspuns (pentru sabin89):

Https://www.youtube.com/watch?v=JnUOLbHRQ8E

Zero absolut −273, 15 °C.
Cred ca opusul vietii este inexistenta. Moartea nu poate exista fara viata, iar inexistenta este absenta oricarei vieti. Insa opusul vietii cred ca este nemurire, viata eterna anuleaza moartea.
Gandeste-te la acest concept unde nu exista materie, miscare, timp, nici tu, corpul tau, nici spatiu, nici macar gandul, cred ca asta este mult mai dureros decat orice iti poti imagina.

| sabin89 explică (pentru Apokales):

"Gandeste-te la acest concept unde nu exista...". - M-am gândit :)
...si-sa-mai/

| Apokales a răspuns (pentru sabin89):

Da, este ceva similar.

| sabin89 explică (pentru Apokales):

Simpatic video cu Einstein copil. Îl ştiam. Dacă e sau nu adevărat asta e o altă problemă.
Dar stai, vreau să înţeleg mai clar punctul tău de vedere. Ai spus mai întâi: "cred că opusul vieţii e inexistenţa"... şi apoi: "cred că este nemurirea, viaţa eternă". Nu e o contrazicere aici? Ori inexistenţă, ori viaţă veşnică?

| Apokales a răspuns (pentru sabin89):

Ei bine, moartea nu poate fi fara viata, asta-i cert. Iar viata nu poate fi daca nu exista absolut nimic, este un ciclu, ai putea spune.
Inexistenta, apoi viata, iar in cele din urma moartea. Viata nu poate fi definita fara moarte la fel cum inteligentii nu ar putea fi deosebiti daca nu ar exista prostii, frigul fara caldura si tot asa.
Nemurirea sau viata vesnica cred ca poate fi opusul mortii pentru ca o anuleaza, anuleaza acest eveniment o data inevitabil. Iar inexistenta anuleaza viata pentru ca ea nu se mai produce, asta daca consider ca viata si moartea nu-s altceva decat niste evenimente intamplatoare.

| sabin89 explică (pentru Apokales):

"Nemurirea sau viata vesnica cred ca poate fi opusul mortii". - Da, asta înţeleg. Dar în primul răspuns ai scris că nemurirea crezi că este opusul vieţii, nu al morţii.: "opusul vietii cred ca este nemurirea"

| Apokales a răspuns (pentru sabin89):

Am gresit, m-am incurcat in ganduri, scuze happy.

| sabin89 explică (pentru Apokales):

Am bănuit eu că a fost o greşeală de redactare. Acum înţeleg cum gândeşti şi mi se pare că are sens.

| Apokales a răspuns (pentru sabin89):

Comparatia acestor termeni m-a dus cu gandul la o alta: opusul minciunii nu este adevarul, ci sinceritatea pentru ca poti sa minti spunand adevarul, daca nu este spus pe de-a-ntregul.

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Materia nu este ceva mort? Cum sa definim?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru RAY):

Te prefaci ca nu ai inteles ce am scris, numai ca sa ma enervezi. sad
Pentru intrebarea lui Sabin exista numai materie vie, si materie Ne vie.
Nu materie moarta. Pentru ca ceva sa fie 'moarta', trebuie sa fi fost intai vie. Plasticul, nu este 'materie moarta', pentru ca nu a fost niciodata viu, ca sa moara.
O poza mai optimista nu puteai sa iti pui? Cine a murit de pe TPU? Stiam ca iti place de o fata de pe forum.

| RAY a răspuns (pentru Dorotheea21):

Iubirea a murit pentru mine

| mastadont a răspuns:

Moartea face parte din viață. Ca să explic mai bine ar trebui să avem un cuvânt nou, care să definească acest ciclu. E ca și cu ziua și noaptea. O zi înseamnă o zi și o noapte nu se referă doar la momentele în care avem lumină solară, deci noaptea face parte din zi așa cum moartea face parte din viață.