| sabin89 a întrebat:

Imaginati-va un scenariu. Sa presupunem ca planeta Pamant nu ar exista; si deci nici noi (lumea noastra). Si sa mai presupunem ca nici Sistemul nostru Solar nu ar exista. Nu ar exista nicio galaxie, nicio stea. Nici lumina, nici unde electromagnetice, nici energie de orice fel. Nimic. Cum ar fi?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Daca n-as exista n-as simti nimic in legatura cu asta.Deci n-ar fi in nici un fel...

| sabin89 explică (pentru zurick):

"N-ar fi in niciun fel..." - Cred ca te-ai apropiat de raspuns laughing

50 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu putem sa ne imaginam un asemenea scenariu.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Tare asta! Pai cum, imaginatia noastra e limitata?

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Limitata de empiric. In definitiv ceea ce ne imaginam reprezinta doar un cumul de elemente cunoscute noua. Nimicul nu-l putem cunoaste decat prin cunoastere apriorica, deci nu empirica. Drept urmare nu-l putem si vizualiza.

Poti cunoaste aposteriori (empiric) un lucru, iar atunci poti sa-l si vizualizezi.
Sau poti cunoaste a priori (teoretic) un lucru, iar atunci nu-l poti vizualiza.
Exemple de lucruri pe care le intelegem la nivel teoretic sunt multe: nimicul, cea de a 4-a dimensiunea, spinul particulelor, curbura spatiu-timp, etc.

| sabin89 explică:

Pai cum ma, vii cu sictirul la intrebari filosofice? confused

| sabin89 explică:

Tot nazdravan ai ramas confused

| sabin89 explică:

Recunosc.

| zurick a răspuns:

Si ce-i asa amuzant?
Apropo imi esti dator cu o acadea in forma de ursulet

| sabin89 explică (pentru zurick):

Am ras pentru ca intrebarea insasi are o tenta amuzanta, deci nici raspunsurile n-au cum sa fie altfel, oricat de bune ar fi ele. Insa raspunsul tau chiar mi s-a parut cel mai aproape de adevar. Apropo, ce datorie? ce acadea?confused

| zurick a răspuns (pentru sabin89):

Asa mi-o venit atunci, dar recunoaste ca suna mai bine.

| sublime89 a răspuns:

Ar fi un univers foarte plicitisitor laughing Si chiar asa va fi probabil, peste zeci sau sute de miliarde de ani. Asta daca se va termina cu un big chill.

| sabin89 explică (pentru sublime89):

"Ar fi un univers foarte plictisitor..." - Cine ar fi cei plictisiti? confused

| sublime89 a răspuns (pentru sabin89):

Bine, stiu ca n-ar mai putea exista viata in acel univers laughing

| ImiUrascViata a răspuns (pentru sabin89):

Eu macar am imaginatie, nu ca altii tongue.

| Lizzu a răspuns:

Nul,vid,nimic ...trist

| sabin89 explică (pentru Lizzu):

Parca te vad, Liz, stand undeva si privind cu tristete nimicul din jur...confused

| Lizzu a răspuns (pentru sabin89):

Da,asa e ..nu am cu ce compara daca de l ainceput a fost vid happy nu-mi separasem mintea inca tongue m-ai luminat
Cred ca ne-am obisnui cu vidul, ar fi parte din noi si altceva nu am stii. Nimic in afara de ...nimicul din jur.

Am analizat dpdv al oamenilor, dar stiu ca nici ei nu ar fi.
Atunci daca nici noi nu am fi, nu ar avea cine sa-ti raspunda si sa-ti spuna cum ar fi.
happy

| Duucu a răspuns:

Nici să te găndești la așa ceva nu poți, fiindcă dacă te găndești la el, acel lucru devine "ceva", iar singularitatea înseamnă... nu înseamnă nimic.

| sabin89 explică (pentru Duucu):

"singularitatea înseamnă... nu înseamnă nimic." - Inseamna, cum nu? Inseamna cineva sau ceva care sta singur...confused

| Duucu a răspuns:

În cazuri urgente ia un Triferment, nu te descărca la întrebările altora...

| sabin89 explică (pentru Duucu):

Iarta-l ca nu stie ce face! confused

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru sabin89):

Ba stiu foarte bine.De ce nu mai apare raspunsul meu aici era foarte relevant? Ce intrebari filosofice ma, era la mintea cocosului ca nu ar fi nici intr-un fel, fara viata, fara sentimente FARA NIMIC.Dar unii ca tine nu au altceva de facut decat sa puna intrebari pe TPU, sa mai adauge un strat de moloz peste cel existent.

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru Duucu):

In cazuri extreme pune mana pe o carte, daca nu e prea tarziu.Unu isi bate joc sau nu are ce face si tu pui botu.

| ErrorFound a răspuns:

Nu ar fi.

| sabin89 explică (pentru ErrorFound):

...si atunci nici nu s-ar povesti.laughing

| ErrorFound a răspuns (pentru sabin89):

rolling on the floor

| Crucified a răspuns:

Foarte fain...

| sabin89 explică (pentru Crucified):

Chiar? Ti-ar placea sa nu fie nimic? confused

| Crucified a răspuns:

Neah... o fost o glumă... tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa fie?!

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Nu sti nici eu? TPU sunt sigur ca n-ar fi laughing

| Scarbo a răspuns:

Negru

| sabin89 explică (pentru Scarbo):

Negru zici?

| Scarbo a răspuns (pentru sabin89):

Cum ai vrea sa fie? Spatiul arata negru cu cateva luminite de la stele si galaxii in rest negru daca nu ar fi aceste ar fi foar negru.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

E clar ca s-ar creea o singularitate(pai nu?).

| sabin89 explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Cine s-o creeze si pe aia? confused

| BlueViP a răspuns:

Pai nu ar fi.

| sabin89 explică (pentru BlueViP):

Ce nu ar fi?

| BlueViP a răspuns (pentru sabin89):

Nu ar fi nimic. Tu iti poti imagina nimicul? E negru sau alb? E marginit sau nu? Pur si simplu nu ar fi. Nu ai ce sa-ti imaginezi...

| FabianelSHAF a răspuns:

Fara viata.

| sabin89 explică (pentru FabianelSHAF):

Deci ar exista pietre... ca alea n-au viata.

| ImiUrascViata a răspuns:

Un abis urias dominat de creaturi ale Creatorului(care si el a aparut din nimic) care nu depind de energie sau de resurse gen mancare, apa oxigen chestii de genu tongue. Ar fi apocalipsa cunoscuta de om tongue. Sau cine stie lupta titanilor (RAI VS IAD ) oricum toti vor fi sortiti uitari daca asta s-ar intampla tongue.

| sabin89 explică (pentru ImiUrascViata):

"Un abis urias dominat de creaturi..." - Care creaturi, ca zisei ca nu exista nimic? confused

| ImiUrascViata a răspuns (pentru sabin89):

Zi si tu versiunea ta daca esti istet ca eu am zis ceea ce cred tongue si nu e vina mea ca suntem incuiati vreo 99% din romani -.-.