| zurick a întrebat:

Cum argumentaţi existenţa sau neexistenţa extratereştrilor?

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Probabilitatea şi mai ales convingerea că printre atâtea galaxii şi planete Terra să fie singura planetă din Univers care susţine viaţă este...cel puţin amuzantă.

| Mayar a răspuns:

Exista 'chestii' in afara Terrei, adica 'chestii' extratereste. Dar n ucred ca exista moime dinacelea asa cum si le explca oamenii. Chiar fiinte superioare noua si asa mai departe nu exista. De ce? Daca exista, unde sunt? Sa-i vedem.

| Narcis2007 a răspuns:

Eu pot doar sa sper ca exista

| RB26DETT a răspuns:

Eu unul cred in existenta extraterestrilor deoarece sunt sigur ca nu suntem singurele vietati din univers, sunt mituri si poze, cat de adevarate, numai cei ce le-au facut stiu asta... daca tu ai pus intrebarea sa afli mai multe despre extraterestri eu iti spun ca daca ei chiar exista sigur nu ne vor raul cum nici noi nu le vrem lor raul si la tehnologia noastra nu ne putem deplasa incat sa atacam sa zicem planeta X din galaxia Y probabil ei au tehnologii mai bune decat noi deoarece sunt extraterestri [sau asa se zice] ce au intrat pe teritoriul planetei noastre dar nici un pamantean nu a ajuns pe o planeta populata de extraterestri. sper ca raspunsul meu sa fie unul pe care il cautai big grin

| sublime89 a răspuns:

Cel mai bun argument cu care putem veni e marimea universului, si probabilitatea ca Terra sa nu fie singura planeta cu viata dintre atatea sute de miliarde de planete. Putem spune si asa: sunt sanse astronomice sa existe viata extraterestra. Acum tu poate te referi la civilizatii. Gandeste-te asa, sunt sute de miliarde de galaxii. In fiecare galaxie pot fi milioane de civilizatii, dar sa zicem ca sunt mult mai rare. Sa zicem ca poate aparea maxim o civilizatie intr-o galaxie in intreaga ei istorie. Asta e foarte improbabil, dar oricum. In galaxia noastra ne avem ca exemplu pe noi. Se cunosc cam 100 de miliarde de galaxii, desi sigur sunt mult mai multe. Sa zicem ca in multe dintre ele nu apare niciodata nici macar o civilizatie. Din 100 de miliarde de galaxii poate doar in 1 miliard de galaxii apare o civilizatie sa zicem. Deci am avea 1 miliard de civilizatii in univers. Gandeste-te la numarul asta si incearca sa-ti imaginezi. Sa zicem ca e si mai mic numarul. Poate doar 1 milion, sau poate doar 1000, ceea ce e infim intr-un univers asa mare. Dar oricum, si daca ar mai fi doar o singura civilizatie in tot universul in intreaga lui istorie, pentru mine cel putin ar fi ceva mai mult decat fascinant. Si sper ca pentru intreaga omenire ar fi la fel.

| Danysan a răspuns:

La cate Planete sunt in Univers -Sunt si altii -e Logic!

| Buresbista123 a răspuns:

In primul rand nu pot sa argumentez neexistenta cuiva, e o ineptie.Vb de existenta extraterestrilor nu prea avem ce pentru ca pana in momentul de fata nu exista dovezi care sa autentifice existenta lor, sincer nu cred ca exista cel putin nu asa cum ii vedem noi prin filme, ceea ce e in filme o sa fim noi in viitor asta daca avem bulan...

| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Eu cred ca da, exista! Adica am vazut si eu un OZN pe cer mai demult.Cel putin cred ca era OZN, pentru ca nu semana cu un avion sau altceva. Si atatea mituri si poze la tv am vazut, am citit si prin revistewinking
Oricum nu cred ca suntem singurii din univers!winking
Pa, pa

| larisalary12 a răspuns:

Extraterestrii exista, pentru ca nu are cum sa existam doar noi oamenii si animalele in toata lumea asta

| IQ156 a răspuns:

Din miliardele de planete existente in univers, este imposibil ca noi sa fim singurii.

| Wulf a răspuns:

Stiințific.

| Illvix a răspuns:

Tehnic vorbind, orice organism dincolo de Terra este extraterestru. si avand in vedere numarul probabil infinit al galaxiilor, ar fi extrem de improbabil sa nu fie extraterestri.
Pe de alta parte, daca am considera planetele, sistemele solare, galaxiile si chiar cosmosul ca fiind organisme, atunci un bun argument ar fi un cer senin noaptea.

| Fluffy2 a răspuns:

Eu cred ca ar fi o gandire egoista si "incuiata" sa nu credem in existenta altor fiinte inteligente sau nu in Univers.Eu cred in existenta acestora deoarece mai exista un numar infinit de galaxii si tot atatea planete ca Pamantul.Cat despre inteligenta, depinde de varsta acelei planete, de conditiile de viata, de dezvoltare etc.In concluzie, cred in existenta extraterestrilor.

| FunkyGurl a răspuns:

Există miliarde de stele doar în galaxia noastră. La câte galaxii sunt în Univers, este imposibil să fim singuri.