| Lovepoison a întrebat:

Cum ati putea defini cuvantul "copilarie"?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu as descrie copilaria asa,asa a fost pentru mine:

Pai mintea inofensiva,corpul energic si usor ca un fulg, fericirea aia adevarata pentru o jucarie, pentru un dulcea.Ar mai fi lumea plina de povesti si puteri supranaturale in care se scufunda orice copil, eroii din desene animate si atentia si afectiunea excesiva a parintilor pentru mine.
Doamne ce mult imi doresc sa mai fiu copil.Nu sunt batran, sunt chiar tanar dar imi doresc sa mai fiu in perioada de 5-12 ani cand totul era o lume minunata, roz, perfecta etc.Stiu ca sunt altii care au suferit si ca nu au avut o copilarie fericita si ma intristez cand ma gandesc la asta dar totodata ma bucur pentru mine ca am trait o adevarata copilarie.
Acum nu ne mai ramane decat sa ne gandim la ea,sa ne amintim si imediat sa ne intoarcem la problemele vietii de zi cu zi, probleme de oameni mari, seriosi.sad
Numai bine

15 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Copilarie = cea mai frumoasa perioada a vietii unui om

| CastronulCuCeapaVerde a răspuns:

Descoperire, inocenta si bucurie.

| Eduard a răspuns:

Copilaria pentru un copil : plina de probleme, ne-ajunsuri etc.
Copilaria pentru un adult : cea mai frumoasa perioada.
Fiecare are motivele lui, pentru mine, copilaria a fost perioada manifestarii inconstiente a nebuniei rezultate din prea multe demente laughing. N-are logica, but yes...winking
De-altfel o chestie plina de regrete si de lucruri care trebuiau facute, dahh...

| auroraa a răspuns:

Fericire, lipsa de griji, adevar, sperante, sentimente adevarata, curatenie, soare

| ray_1368 a răspuns:

Inocenta,necunoscut,neincredere,lipsa de griji si multe altele

| Schizophrenic a răspuns:

O perioada din viata fiecaruia, cand suntem mai nepasatori si mai necunoscatori in legatura cu toate domeniile. Actionam "copilareste", in majoritatea cazurilor, unii mai violent, altii mai pasiv, asta depinzand de modul in care am fost educati de catre parinti sau de genele noastre, in caz ca asta are vreo legatura.

Trist este sfarsitul copilariei, in care realizezi ca societatea noastra nu merita doi lei.(Trist este, de asemenea si faptul ca aceia crescuti in "puf" nu pot realiza asta.)

| Hieicosmin a răspuns:

Copiarie= o perioada pe care nu o mai putem redobandi

| Dianaa94 a răspuns:

Inocenta,bucurie,stii totul e verde si rozz... distractie in natura. alergi, te joci si mai ales...o viata plina de frumusete si fara tristete, griji.

| mada_6524 a răspuns:

Viata fara griji...

| k1lNld3r a răspuns:

Copilaria este [prima parte din viata a unui om adica copilaria este de la varsta de la nastere pana la 14 ani atat numic mai mult.

| xxx1 a răspuns:

Copilaria este floarea vietii.cu cit mai mult imbatrinim cu atit de mult cad petalele.copilaria este luceafarul sfesnic al sufletului omului...copilaria este iubirea eterna de mama.coplilaria este cea mai adevarata, cel mai dulce mumoent al vietii.
Funda?:$

| keissy a răspuns:

Varsta la care n-ai griji, cea mai super etapa a vietii

| terminator_7004 a răspuns:

Dex online

| neji a răspuns:

Nuj.

| soseta a răspuns:

Copilarie=sclaviehappy