Întrebare recomandată | hypothesis a întrebat:

Cum credeti ca ar evolua societate din toate punctele de vedere (economic,social,moral,etc.) daca si continentul African ( cu zonele sale majoritar sarace),cat si cel Asiatic ar reusi sa treaca peste aceste greutati si sa se dezvolte ca si Europa, America de Nord?
Si in cat timp credeti ca s-ar putea remedia aceasta problema? Credeti ca se vrea asta la nivel mondial?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Echilibrul economiei globale este mentinut in echilibru prin asta. Pentru ca state ca SUA, Anglia sau Elvetia sa-si poata plati cetatenii cu salarii de mii de euro, trebuie sa existe state care isi platesc cetatenii sub limita subzistentei. Multa lume nu intelege ca, in realitate, confortul economic al statelor vestice este oferit de statele sarace, dispuse sa-si sacrifice populatiile. Prin ridicarea statelor sarace la o anumita medie economica va trebui sa tai de la statele foarte bogate si cele cu nivel de trai mediu. Dar statele bogate si corporatiile controleaza economia si niciodata nu ar accepta asa ceva. Pentru ei nu e o problema faptul ca ei sunt bogati pentru ca altii mor de foame si e normal sa fie asa. Nu, nu se doreste sub nici o forma echilibrarea acestei balante la nivel mondial. Partea buna este ca exista state ca si Brazilia care reusesc sa renasca din propria cenusa. Dar Brazilia e un caz special, ei au deja la dispozitie atat resurse naturale cat si potential turistic, ca si Romania de altfel. Problemele lor erau lipsa de organizare si coruptia, odata inlaturate (evident, nu in totalitate), au avut parte de un boom economic. Din pacate alte tari nu au parte de aceleasi conditii favorabile, fiindu-le mult mai greu sa ajunga pe o linie de plutire.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Gandeste te ca s ar dubla numarul populatiei care ar accesa si consuma aceleasi resurse ca si europenii si nord americanii. Cat crezi ca am mai rezista unei asemenea rate de consum?

| hypothesis explică (pentru suntserios):

Deci,se poate spune ca este bine-venita aceasta saracie a acelor continente si chiar se incearca mentinerea saraciei, nu?

| suntserios a răspuns (pentru hypothesis):

Nu cred ca se incearca mentinerea, nu cred in teorii conspirationiste de genul.

| hypothesis explică (pentru suntserios):

Pai cam asa vine. Astfel s-ar rupe totul.
De ce crezi ca nu s-ar incerca mentinerea acestui nivel de saracie odata ce altora le e bine si pe deasupra opresc cresterea excesiva a populatiei?

| syd2 a răspuns:

Vrei sa zici ca Japonia, China, Arabia Saudita, sunt inapoiate?

| 0Alexander0 a răspuns (pentru syd2):

Nu, dar se referea ca o buna parte din ele. Ca Vietnam, Thailanda, India, Nepal, etc... putem continua.

| Junioru14 a răspuns:

Pe deoparte @suntserios are dreptate. Pe de altă parte în Asia și mai ales Africa sunt multe resurse naturale pe care "marii stăpânitori" le doresc