| AvalohAlyn a întrebat:

Cum definiti voi, metaforic, viata?

16 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Viata este ca un cer, care uneori este innorat, iar alte ori este senin!

| Razvan a răspuns:

Viata este un munte pe care toti suntem nevoiti sa urcam dar nu toti ajungem in varf.Si pana in momentul in care nu atingem varful suntem nelinistiti si nemultumiti.Doar ca odata ajunsi in punctul cel mai inalt mai vrem sa urcam.Nu degeaba se spune ca unica limita e cerul.Si poate nici macar elhee hee

| Bacemi a răspuns:

Viata este obligatia de a avea vise si imposibilitatea realizarii lor in totalitate.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Viata este o provocare permanenta la cutezanta. Este drumul sinuos catre noi insine. Un dar divin care ne ocupa tot timpul. Este atat de frumoasa, incat moartea s-a indragostit de ea.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Un miracol de care nu suntem multumiti cand il avem dar il pretuim cand stim ca nu il vom mai avea mult. Sa fie legatura tesuta intre spirit si materie? Este, oricum, frumoasa desi usoara nu-i, si nici mereu placuta. Probabil cel mai frumos dar facut de Dumnezeu omului.

| anad a răspuns:

"Ce este viata?
Viata este un dar...primeste-l
Viata este o aventura...indrazneste sa risti
Viata este un mister...descopera-l
Viata este un joc...prinde-te in joc
Viata este o lupta... fa-i fata
Viata este frumusete...laud-o
Viata este un puzzle...rezolva-l
Viata este sansa...profita de ea
Viata este neliniste...nelinisteste-te
Viata este un cantec...canta-l
Viata este un tel...atinge-l
Viata este o misiune...indeplineste-o!"
(autor necunoscut)

Răspuns utilizator avertizat
| love44katyp a răspuns:

Un cadou de la Dumnezeu de care unii stiu sa se bucure iar altii nu

| L a răspuns:

Un lucru minunat de care trebuie sa profitam la maxim, pentru ca nu sti cand va fi ultima clipa happy

| Ekkaterinna a răspuns:

Pai viata e ceva gratis si de calitate happy
Seamana cu hartia igienica : lunga si folositoare.
Si acum sa trecem la lucruri serioase:
Viata e ceva unic, fiecare are numai una si trebuie sa te bucuri de ea din plin, fiindca nu stii cand "expira".

| smartalogu a răspuns:

Metaforic zici ai? Deci : "Viata e ca parul din cur, scurta si plina de... " ma intelegi adica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este viata? un simplu joc.
si noi actorii, avem un rol
micut si neinsemnat
ce este viata? o tigara
ce se arde pic cu pic
pana nu mai ramane nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai adanca prapastie, cea mai mirositoare floare.
Am sa comentez putin a doua def: Florile sunt superbe, de nedescris, numai ca sunt persoane care refuza sa le miroase sau sa stea in preajma lor; care atunci cand le inteapa o albina dracuie floarea si cele care dupa ce o rup asteapta sa se usuce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O scanteie intre doua vesnicii.trecut si viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O forma complexa de organizare a materiei

| Sebby_6032 a răspuns:

Viata este un dar de la D-zeu de care noi ar trebui sa ne bucuram si sa ii multumim, din pacate sunt din ce in ce mai multi care incearca sa-si puna capat vietii, deci pentru aia nu inseamna nimic, dar pentru cine se bucura de viata inseamna totul