| ITstul a întrebat:

Cum fac neuroni sa memoreze informatiile deoarece si ele sunt celule la fel ca celelalte dor ca ele transmit si primesc impulsuri elecrtochimice?

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

Prin retele de Engrame Neuronale, prin Neurogeneza/Sinaptogeneza si Neurotransmisie/Neuromodulare ...mecanismele biochimice care stau la baza principiului fundamental al procesarii informatiei in creier nu sunt complet elucidate (de fapt sunt cam departe de a fi).

2 răspunsuri:
| Măcrin a răspuns:

Nu sunt celule la fel ca celelalte.

deocamdata, mijloacele existente nu au permis desluşirea modului in care e reprezentată si prelucrată informatia de către creier.
deci va trebui sa mai asteptam pana cand vom primi raspunsul la aceasta intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu mai baiete pentru ca m-au ferit sfintii de orice tip de neuron.