| LaviniuA a întrebat:

Cum poate omul sa se uite la cer, sa vada maretia si apoi sa se intoarca la preocuparile lui mundane? Seriale, barfe, alergat dupa bani, dupa femei, petreceri si alte nu stiu cate preocupari? Omul stie in sinea lui ca va veni un moment cand va realiza ca toate astea nu au avut finalitate. Cum de se ignora asta?

De ce nu cauta mereu drumul catre divinitate, pana il gaseste, ca apoi sa incerce sa mearga catre? Eu cred ca acest drum exista, a fost gasit de multi inaintea noastra si se poate gasi in continuare.

Răspuns Câştigător
| antonioger a răspuns:

Divinitatea nu e totul, asa cum si credinta te invata sa ai o relatie cu Dumnezeu dar sa nu uiti si de relatia cu aproapele tau. Sa te intreb altceva, daca tu te-ai nascut pe acest pamant cu nevoile tale cu societatea in care traiesti de ce sa incerci sa cauti altceva lasand la o parte trairea? Te-ai nascut ca sa traiesti, sa perpetuezi si sa te bucuri de lumea pe care a creat-o Dumnezeu. Nu negrija ce ai aici pe ceva ce doar visezi, bucura-te de minunatiile lumii intr-un mod corect, ajutand cand iti face placere si studiind fiecare miracol natural.

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cred că așa e, cum zice un user mai sus, doar semiții naturalizează substanța pură la substraturi mai condensate. Tu ce ești, semit sau hamit?

| Seba2013 a răspuns (pentru sabin89):

Toata Europa este antisemita. Cand au vrut evreii sa ne explice cum stau lucrurile, toti univeristarii si-au simtit amenintata identitatea. Tu iti seama ca daca incepeau sa se implice in guvern le cadeau status? Nazismul nu este Hitler ci substratul ala ca doar eu am voie sa vorbesc stiintific ci tu doar sa ma urmaresti.

| sabin89 a răspuns (pentru Seba2013):

"Toata Europa este antisemita" - Cum așa? Românii nu sunt. Și cred că nici bulgarii.

| Seba2013 a răspuns (pentru sabin89):

Mișcarea Legionară a avut eficienta. Hitler nu era o persoana ci o ideologíe. Trebuie sa vorbim de structurile statului care s-au simtit jigniti de evrei nu ca Hitler era nebun.

| Xox0 a răspuns (pentru Seba2013):

Toată Europa nu e doar antisemită, ci xenofoba în general

| sabin89 a răspuns:

Unii se întorc la problemele mundane, alții la problemele murdare, care cum.
Dar, să răspund la întrebare, aș zice că cei care se "întorc" fac asta nu neapărat pentru că ignoră altceva, ci pur și simplu pentru că nu au încotro. Trebuie să se ocupe de problemele mundane că altfel nu ar supraviețui. Trebuie să meargă la lucru, apoi pe la cumpărături și, în sfârșit, de cele din jurul casei. Și, nu e exclus că va găsi el și momente în care să se gândească la cele privind măreția. Și să reflecteze. Acum, la ce concluzie ajunge, nu știu. Care cum.

| relian a răspuns:

Despre ce povesti vorbesti? Sa cauti ceva ce nu stii, a ce iti suna? Mie, sincer imi suna a ceva anormal? cum sa cauti ceva ce nu stii, ceva ce nu stie nimeni.E ca si cum ai cauta azi, nu stiu ce alta zi din viitor.Este daca vrei asa ca exemplu, sa cari apa cu galeata fara fund?

| anonimg a răspuns:

Secularizarea îi face pe oameni să nu mai privească în sus.
Mulți își vând dreptul lor la viață veșnică pe o ciorbă de linte ca Esau.
Dar chiar și așa, Dumnezeu nu obosește căutându-i pe oameni. "Dumnezeu vorbește când într-un fel, când într-altul, dar omul nu i-a seama."

| Seba2013 a răspuns:

Doar aia din rasa ariana au óptica asta. Naturelizeaza substanta pura la substraturi mai condensate.

Doar semiti diferenteaza hyle, soma, etc. Cine s-a nascut din antisemitism nu diferenteaza. Trebuie sa citeasca mult care este diferenta dintre biologíe, fiziologie, fenomenologie, fizica, etc. Copiii care au stat in casa atunci cand bunicii lor si-au simtit amenintata identitatea rasiala de anumiti oameni culturali nu pot sa afle raspunsul. Important este ceea ce am facut aici si acum pentru ca aici s-au dat misterele. Nu o venit nimeni sa te urce la cer ci sa te faca prieten cu cerul. Asta tot prin munca si constructie, desigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drumul ăla îl Găsești cu credință Adevărată cu răbdare...Nui ușor deloc sa trăiești pe drumul ăla apar multe încercări foarte grave... trebuie săte ți tare și sa nu deviezi la drum de la încercările care te trage în jos de pe acel drum către el nu-i deloc ușor sa fi pe drumul ăla crede-mă ca nu-i deloc ușor apar multe încercări multe necazuri multe..Trebuie săte ți tare și departe de prosti care apar și tentează omul la orice pas cu ori și ce nebunie și prostie eu mi-am dat seama de asta după multe căderi și greu mi-am dat seama de asta de unul singur acum ma țin tare nu vreau sa deviez de pe drumul lui căci știu ca el este cu mine și nu vreau sa greșesc față de El cu nimic nu vreau să-l mint cu nimic nu-mi voi bate joc de oamenii și nici nu ma voi bucura la necazul nimănui și problemele nimănui dacă îmi stă și în putință cu toată inima și tot sufletul meu ajut cât pot și eu. Este dificil și greu crede-mă sa fi pe drumul ăsta nu-i deloc așa ușor cum se crede și se vede de acolo. La început a fost grav de tot nu știam cum sa ma apropi de el săi vorbesc sa ma înțelegă pe înțelesul meu mierea frica sa ma apropi de el și teamă nu ma consider nici acum în de ajuns de curat să-mi ofere ajutorul lui da el de fiecarea dată când ma văzut jos a știut sa ma ridice și cum sa ma ridice de fiecarea dată mia întins mult mai mult decât o mână și a făcut pe placul meu de foarte multe ori în multe privințe pentru mine el nu ași mai putea intra pe ușile alea sa dau ochii cu el dacă Iași greși cu ceva față de El cu ceva ce știu ca nu ma pot apropia de el mieste teamă și frica sa dau greși față de El și trăiesc zi de zi cu frica și teamă asta și frica de el că-l pot dezamăgi și cad într-o prostie și îi trădez încrederea.

| Xox0 a răspuns:

Poate îi este teamă ca va fi marginalizat. Comunicarea extrovertită are putere în societate, iar cei tăcuți sunt privire suspicios.

| MrAM a răspuns:

Inainte sa cauți drumul spre divinitate trebuie sa parcurgi nevoile lui Maslow. Ajuns in varful piramidei incepi sa ai si preucupari de genul.

| EliLeli a răspuns:

Nu m-am gandit la asta. Tu cum poti?

| Emulatorvibrant a răspuns:

Intreaba asta pe Mr.Consumerism-regresiv,frate bun cu Mr.Materialism,frate bun cu Snobism, lumea traieste dupa stereotipuri si atat, din pacate.Cunoasterea de sine duce catre necunoscut si asta baga spaima in cineva care nu are curajul si nici cheful necesar. E mai usor si simplu sa fi robotelul societatii care simte, vede si aude precum restul turmei.Din pacate ocolirea cunoasterii de sine isi are repercursiunile ce le simtim cu totii pe propria piele. Asa cum a pretins si Einstein, ratiunea este sclavul intuitiei.Ratiunea devine epava pe masura ce parti din creier (materie) se atrofiaza si cautarea raspunsului prin intermediul logicii ramane de prisos. happy

| doctorandus a răspuns (pentru Emulatorvibrant):

Goethe: Daca m-as cunoaste, as lua-o la fuga.

Hume: Ratiunea este si trebuie sa fie sclava pasiunilor.