| Mlk2023 a întrebat:

Cum pot să aflu dacă există sau nu există Dumnezeu? Tot ce știu până acum este că trebuie să mă comport ca și când ar exista un Dumnezeu pentru că după moarte dacă Dumnezeu există (eu cred că sunt 50% șanse să existe) poate voi câștiga raiul. Trăiesc cu incertitudinea aceasta de mult timp. Consider că știința nu poate demonstra nimic în ceea ce privește subiectul și nu știu nici filozofia dacă poate să arate ceva. Întradevăr, am avut multe momente în care îmi pare că Dumnezeu a intervenit direct în viața mea, când L-am rugat să îmi arate semne dacă există, dar uneori mă gândesc că este doar creierul meu care este subiectiv din teama posibilității ca eu să ajung în iad după moarte, din cauza dorinței de a exista un Dumnezeu care ne veghează și face dreptate sau din nu știu ce altă cauză. Înainte foloseam argumentul cosmologic pentru a demonstra existența unui Creator, dar am citit ceva în engleză care arăta că, conform fizicii cuantice, universul chiar ar fi putut să apară din nimic (am folosit un traducător pentru a citi și nici nu știu fizică cuantică). Este posibil să existe o „defecțiune" în creierul oamenilor care să îi facă să creadă că există Dumnezeu, „defecțiune" care să fi apărut din cauza evoluției și care să fie menținută, cel puțin în parte, de memoria genetică (dacă strămoșii au crezut în Dumnezeu, individul să fie mai predispus să fie atras de religia acelor strămoși). Am citit un articol despre un psihiatru care spunea că religia este o combinație de tulburare obsesiv-compulsivă și nu mai știu ce.

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dă un search pe Google.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

"Consider că știința nu poate demonstra nimic în ceea ce privește subiectul și nu știu nici filozofia dacă poate să arate ceva."
Știința, într-adevăr, nu poate demonstra nimic, e în afara competențelor sale. Ea studiază numai lumea naturală. Filosofia, însă, poate, și a și făcut-o.
Ca începător/începătoare, poți citi "Five Proofs for the Existence of God" de prof. Edward Feser dacă știi engleză.

| roxirose44 a răspuns:

Buna! Nu ti mai bate capul foarte intens daca exista Dumnezeu sau nu exista. Doar traieste, a, si traieste dar nu cu frica aceea teribila ca vei ajunge in iad. Sau tine ti mintea in iad si nu deznadajdui. Mai mult de atat nu ti pot spune, fiecare om afla singur cand este pregatit. Incearca sa te rogi cat de multi poti si mergi mai des la biserica chiar cand nu sunt slujbe, cand este biserica goala si te afli singur/a acolo si poate o sa afli ceva...