| Hyacinth a întrebat:

Cum reușesc oamenii să nu fie conștienți că au anumite defecte? Oare nu gândesc introspectiv?

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sunt ca aceia care ies de la toaleta fara sa foloseasca apa si sapunul. Daca ar putea ar desfiinta legile curateniei.
Inima, caracterul unora ca acestia nu au fost curatite niciodata; ba inca si le place starea in care se gasesc.

| Frank51 a răspuns:

Oamenii sunt foarte leneși, preferă să lase totul așa, chiar dacă sunt conștienți de defectele lor.

| mentholinks a răspuns:

Iti pasa prea mult de oameni. Vezi-ti mai degraba de propria persoana si defectele tale.

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns:

Oamenii au o părere foarte bună despre ei înșiși.

"7 Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. 2 Căci cu ce judecată judecaţi, veţi fi judecaţi, şi cu ce măsură măsuraţi, vi se va măsura. 3 De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău şi nu observi bârna din ochiul tău?! 4 Sau cum poţi să-i spui fratelui tău: «Lasă-mă să-ţi scot paiul din ochi!», când iată că tu ai o bârnă în ochiul tău?! 5 Ipocritule! Scoate mai întâi bârna din ochiul tău şi atunci vei vedea clar să scoţi paiul din ochiul fratelui tău!"

| Apokales a răspuns:

Prostie sau o doza de megalomanie, nu stiu, poate prea multa incredere in ei. Stiu ca schimbarea este ca o sinucidere, moare eul tau prezent pentru unul viitor. Dar astea sunt doar ipoteze d-ale mele, nimic batut in cuie. Astept pareri.

| StrongHeart a răspuns:

Simplu. Se concentreaza pe defectele altora si ale societatii in care traiesc, astfel ca nu simt mirosul de mortaciune din propria gradina.

| Legion7X a răspuns:

Nu se analizeaza pe ei. Un om care nu se analizeaza pe sine măcar puțin, nu observă nimic.

| FreddieM a răspuns:

Sunt conștienți, dar nu le pasa, aici întra și,, intelijența'' în discuție.
Ai să-mi spui,, am cunoscut savanți (sau orice profesie asa-zis intelectuala) plini de defecte''. Dar uiți ca respectivul e universitar de profesie, nu-i pasa și nu-și consuma prețioasa,, intelijență'' pe propriile defecte, cariera și renumele sunt mult mai importante.
Dacă-s chior și nu mi le vad, la prima semnalizare întru în alerta. Și nu-s mândru deloc, pentru ca țin realmente la imaginea și reputația mea de OM.
Eu sunt unul care cauta critica pentru a-și corecta defectele. Functionez dupa sistemul,, Ce ți-e nu,-ti place, altuia nu-i face''.
Cheers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Îi analizează mai mult pe cei din jur, decât pe ei - sau narcisism.

| cosmogirl a răspuns:

Nu stau singuri niciodata.