| Șttefania a întrebat:

Oare cainii gandesc ca noi, oamenii?

7 răspunsuri:
| คиค a răspuns:

Buna!

Depinde la ce te referi atunci cand spui "gandesc"winking

Din punct de vedere anatomic, creierul uman are o alcatuire mult mai complexa decat creierul animal.
Datorita emisferelor cerebrale, cele care se ocupa cu retinerea si perfectionare unor relexe voluntare precum: scrisul, cititul, vorbitul, invatatul, etc, noi, oamenii suntem considerati fiinte superioare animalelor.

Din acest punct de vedere, cateii nu gandesc ca noi, oamenii.

Pe de alta parte si ei au sentimente.
Si ei se ataseaza de persoanele care tin la ele, si ele sufera cand isi pierd stapanii sau alti prieteni necuvantatori.
Animalutele noastre de companie sunt foarte inteligente.
Daca ai catel, probabil ca ai observat ca atunci cand tu ai fost bolnav nici catelul tau nu a mancat si a stat mereu in preajma ta.
Intr-una din emisiunile celor de pe Animal Planet de la "Protectia animalelor", doi catei au fost gasiti pe un camp, parasiti.
Un mascul si o femela. Desi femela era moarta, masculul nu a putut fi luat nici macar cu forta de langa trupul femelii. Pleca pentru un moment, iar cand cei de la Protectia animalelor se indepartau, el se intorcea la ea :Xlove struck
Din punctul acesta de vedere sunt mult mai evoluati decat unii oameni :-)

Desi oamenii au acele emisfere de care am pomenit mai sus, cateii, dar si alte animale, au alte simturi mult mai dezvoltate decat oamenii.
Cand spun simturi, nu marefer numai la miros, sau alt astfel de simt.

De exemplu unii caini sunt folositi ca animale de companie pentru persoane cardiace, deoarece acele animale presimt cu ceva timp inainte ca inima stapanului sa se opreasca.

Pasarile calatoare se orienteza mult mai bine decat oamenii in spatiu, delfinii sunt folositi in terapii, pestii simt cand urmeaza sa se intample un curemur, si astfel de exemple sunt foarte multe happy

Sper ca raspunsul meu te-a ajutat >big grin

| sassy2000 a răspuns:

Eu chiar cred ca, aceste fiinte pe care noi le numim caini gandesc, probabil nu ca oamenii, dar au sentimente. S-au facut cautari stintifice si s-a descoperit ca unii caini pot intelege ce au oamenii pe suflet. Ca doar de-asta cainele este cel mai bun prieten al omului... Pri urmare raspunsul meu este DA.

| xoxo_9953 a răspuns:

Sunt mai destepti ca noi laughing!

| pwp a răspuns:

Sunt mult mai inteligenti ca oamenii!

| MoonLight a răspuns:

De ce suntem noi superioari animalelor? Pentru ca noi gandim mai complex! Nici un animal nu se poate ridica, la gandire, la nivelul omului.

| sweetkiss4u4ever a răspuns:

Daca ar putea vorbi atunci l-as intreba si eu pe cainele meu si ti-as spune dar din nefericire(sau fericire)cainii nu vorbesc

| andruscaiala a răspuns:

Buna intrebare. Eu una, am un bichon havanez, care e mai destept decat un om. Deci sunt de parere ca gandesc, si mai bine ca noi big grin