| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face ca Pamantul nu a fost lovit de un asteroid mare care sa distruga umanitatea timp de 6000 ani pana acum?

25 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Simplu. Pentru că 6000 de ani reprezintă un interval de timp extraordinar de scurt pe scara temporală a Pământului.

Cele mai puternice impacturi au avut loc la intervale de sute de milioane de ani.
Craterul Vredefort: în urmă cu 2 miliarde de ani
Bazinul Sudbury: în urmă cu 1.8 miliarde de ani
Craterul Acraman: în urm[ cu 580 de milioane de ani
Craterul Woodleigh: în urmă cu 365 de milioane de ani

... și așa mai departe.

După cum vezi, vorbim de distanțe de sute de milioane de ani între ele, nicidecum nu vorbim de impacturi la câteva mii de ani.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Esti liber sau ai posibilitatea sa gandesti si asa DAR problema este ca alegerea asta te conduce la moarte vesnica sau permanenta. Pe langa asta ignori ca din referatul biblic poate reiesi ca varsta Pamantului este de miliarde de ani ca de altfel si a universului material. Ingerii ar fi putut construi vase de lut mai vechi de 6000 ani. Stim ca ingerii au avut si au capacitatea de a se materializa in oameni. Cand s-au dus in Sodoma oamenii de acolo au crezut ca sunt simpli oameni. In plus acei ingeri au mancat din vitelul pregatit de Avraam. Ingerii s-au putut cupla cu femeile pamantene lasandu-le insarcinate. Dumnezeu i-a creat pe ingeri cu aceasta capacitate prezentandu-le pe femeile umanoide ca pe "pomul cunostintei binelui si raului" pentru ingeri. Ingerii care s-au cuplat cu femei umanoide sunt pastrati de dumnezeu pentru distrugere. Desi ingerii au putut trai pe Pamant, dumnezeu a facut Pamantul pentru a fi locuit de oameni.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Măcar eu am ales să gândesc.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Gandesti, DAR putin.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine fa tuturor o favoare si muta-ti temporar intrebarile in sectiunea "Amuzante", pana cand TPU adauga sectiunea "Noaptea mintii"

| untu a răspuns:

Uite asa a vrut bunul Dumnezeu! Încă ne iubeste pe roti si nu ne paraseste niciodată! Pentru asta trebuie sa fim recunoscători si sa-I multumim in fiecare zi din viata noastră!

| Darkmagic a răspuns:

"Umanitatea" nu inseamna "6000 de ani"!
"6000 de ani" este varsta poporului evreu, la fel cum aprox. 12.000 de ani este varsta poporului egiptean sau aprox. 1500 de ani, varsta poporului roman.
Pe extrem de multi atei si crestini deopotriva, Biblia si V.T. ii duce spre dauna totala in sensul in care "traduc" V.T. NU ca pe istoria poporului evreu, ci ca pe istoria umanitatii.
De aici si erorile tembele de tip: "Adam si Eva au fost cei dintai oameni!"...cand de fapt, Adam si Eva au fost primii evrei.
E doar primul exemplu dintr-o pleiada de cretinisme ale crestinilor si ateilor care "citesc" V.T., pe W.C.

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Si tu bati campii. In loc sa raspunzi la intrebare te apuci sa dezbati elemente din intrebare. Nu e frumos. Asa arati cat de cult esti. Inseamna ca nu stii raspunsul la intrebare sau vrei sa o ocolesti.

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Vezi ca esti nestiutor? Adam - Eva nu vorbeau limba ebraica. Esti indoctrinat. Indoctrinarea e o boala cauzata de virus informational. rolling on the floor

| drutzix a răspuns:

6000? laughing) Revolutia Agriculturala e mai batrana de atat.

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Bati campii. Daca raspunzi raspunde mai intai la intrebare si apoi poti veni cu alte explicatii.

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Inainte de om ar fi putut trai ingeri pe pamant. Diavolul a fost heruvimul care supraveghea Pamantul.

Cristina si dordecalator1 ati raspuns la intrebare. Multumesc.

Norocul nu e un raspuns pentru ca iese din calculul probabilistic fiind vorba de o perioada destul de mare.

Dumnezeu a creat lucrurile in asa fel incat sa se incadreze in anumite limite de stabilitate. Acesta este raspunsul corect. Pentru ca omul s-a indepartat de Dumnezeu nu este exclus totusi sa mai cada cate un asteroid de dimensiuni mai mici in acest sistem dar nu ca sa distruga intreaga umanitate.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce dracu nu ma mira ca raspunsul tau e "Asa vrea Dumnezeu" laughing
Si inca ceva, pentru cunostiinta matale, nimic nu ne mai poate distruge de pe planeta in momentul de fata. Nu mai scapa pamantul de noi.
Iti pun din nou intrebarea, De ce nu vorbesti cu o oglinda daca toti aia care iti arata ca gandesti gresit 'bat campii?'
Ai invadat categoria asta cu intrebari obosite.

Raspunsul e ca 100.000 de ani e o perioada foarte mica in istoria pamantului.

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

"De ce nu vorbesti cu o oglinda daca toti aia care iti arata ca gandesti gresit 'bat campii?'" - NU chiar "toti"! Unii dintre voi m-au felicitat sau au aprobat raspunsurile mele. Deci "oglinda" de care vorbesti NU e chiar materie moarta ci unii oameni dintre voi care gandesc mai mult ca voi desi din nefericire sunt mult mai putini decat voi si reprezinta o minoritate sau "opozitia" in termeni politici in cadrul democratiei din Romania.

Multumesc pentru raspuns.

Totusi desi e o perioada mica in comparatie cu 100000 sau milioane sau miliarde ani, daca NU era dumnezeu PUTEAU sa loveasca Pamantul, distrugand toata umanitatea, daca acei asteroizi mari de care vorbesc NU ar fi fost deviati de dumnezeu in acesti 6000 ani pentru a NU distruge toata umanitatea. Si asta in conditiile in care NU trec doua sau trei luni cand oamenii de stiinta descopera ALT asteroid posibil periculos pentru umanitatea de pe Pamant. Ori in comparatie cu 6000 ani cele doua sau trei luni, despre care vorbesc, reprezinta o perioada FOARTE mica. rolling on the floor

Pe langa asta, asa cum bine ai observat, raspunsul meu prezinta speranta pentru umanitate. Speranta e ceva bun in sistemul de operare al omului numit constiinta.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai să pun și eu o întrebare în calitate de necunoscător al planurilor lui Dumnezeu (pe care aparent tu le cunoști în detaliu, deși nu știu prin ce mijloace):

Nu ar fi mai simplu pentru Dumnezeu să NU creeze asteroizi, decât să-i creeze, apoi să-i pună pe un curs de coliziune cu Pământul și apoi să-i devieze? Pare foarte multă muncă în zadar...

Dar sunt convins că tu și restul creaționiștilor care cred că Pământul are 6000 de ani veți avea o explicație la fel de (i)logică precum toate celelalte.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Din Biblie nu reiese ca Pamantul are 6000 ani! ci umanitatea incepand de la prima pereche umanoida Adam-Eva in 4026 ien.

Inainte de a amenaja Pamantul pentru a fi locuit in biblie scrie ca Pamantul era fara forma neintocmit si gol. In acea perioada evident ca coliziunile cosmice existau. Dar odata ce a aparut viata pe Pamant dumnezeu a ocrotit-o potrivit scopului sau. Nu se cunosc cu exactitate motivele disparitiei dinozaurilor.
Este posibil ca dumnezeu sa fi folosit un asteroid dar acest lucru e doar o presupunere sau o ipoteza.

Pentru dumnezeu nu e greu sa dirijeze corpurile cosmice ci chiar ii face placere asa cum unui copil ii place sa se joace. Isaia 40:26.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

:-))))))) Nici nu știu care propoziție mă face să râd mai tare. Ai atâtea probleme de logică încât ar trebui să-mi pierd jumătate de zi ca să le adresez pe toate. Cel mai trist este că știu că ar fi în zadar.

Deci Dumnezeul ăsta al tău este o ființă atotputernică dar cu mintea unui copil de 3 ani căruia îi place să se joace cu bile.
A creat universul, apoi a stat câteva miliarde de ani degeaba, apoi s-a hotărât brusc să amenajeze ceva frumos pe una dintre bilele cu care se juca. A făcut câteva încercări cu câteva specii, s-a plictisit de ele și le-a ras de pe fața pământului.

Apoi a zis "Gata, știu! Voi face niște ființe după chipul și asemănarea mea." Așa că fix în anul 4026 î.e.n. a făcut oamenii, care nu au niciun fel de asemănare cu o ființă omnipotentă, omniprezentă și omniscientă. Sunt slabi, limitați în spațiu și timp, proști, vulnerabili la boli și muritori.

Fiindu-i lene, a făcut numai doi, erau suficienți pentru o planetă cu suprafața de 510 milioane de km pătrați. I-a botezat Adam și Eva. A fost absolut necesar să le dea și nume ca să nu-i încurce între ei, fiind atât de mulți.

Din acel moment se întîmplă tot felul de lucruri unul mai bizar decât celălalt.
Într-unul dintre episoadele telenovelei, oamenii se înmulțesc, devin răi, iar Dumnezeu decide că cel mai bun lucru pe care-l poate face este să trimită un potop care să-i omoare pe toți, în afară de o familie meritoasă. Potopul durează 40 de zile, pentru că Dumnezeu nu avea la dispoziție nici o altă soluție mai rapidă de a omorî oamenii.

Familia aleasă este din fericire extraordinar de pricepută la construirea de ambarcațiuni de 10 de ori mai mari decât portavioanele actuale, precum și la capturarea tuturor speciilor de animale de pe pământ (unele aflate la 30.000 de km distanță).

Totul decurge conform planului, arca se comportă perfect și toate sufletele de la bord supraviețuiesc. Lumea renaște, curățită și lipsită de păcate.

Din cei 8 supraviețuitori ai potopului (din care doar trei femei fertile), populația globului ajunge în decurs de 4300 de ani la 7.5 miliarde de oameni. Ba mai mult, cumva se și divide în câteva rase.

Apoi, la vreo 3500 de ani după Adam și Eva, prin anul 500 î.e.n., niște oameni află cumva toate aceste lucruri până la cel mai mic detaliu (probabil găsind fișierele lui Dumnezeu pe un stick de memorie) și le scriu într-o carte 100% exactă d.p.d.v. istoric.

Mulțumesc pentru explicație! Acum că am aflat adevărul, mă duc să ard toate cărțile de știință scrise vreodată și să-mi șterg orice urmă de rațiune care mă mai sâcâie.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

"mintea unui copil de 3 ani" - mai dar n-ai citit bine! Daca am comparat pe Dumnezeu cu un copil sub un anumit aspect - puterea - NU am spus ca gandeste ca un copil sau ca e copil.

Referitor la motivul pentru care dinozaurii nu mai sunt am scris "scopurile lui dumnezeu". Care au fost scopurile lui cu dinozaurii nu scrie in biblie. Cert este ca dumnezeu a lasat sau a permis ca ei sa dispara. Dumnezeu a creat niste automatisme. E posibil ca el pur si simplu a permis sa cada acel asteroid care nu e sigur ca acela a fost cauza.

"capturarea tuturor speciilor de animale de pe pământ (unele aflate la 30.000 de km distanță)." - gandesti si citesti superficial un rezumat. Noe nu s-a apucat sa captureze. Dumnezeu i le-a capturat pe cele reprezentative din care s-au perpetuat apoi prin conditiile de mediu si variatie genetica o multitudine de alte specii noi dupa potop.

"Lumea renaște, curățită și lipsită de păcate." - nu asa reiese din biblie - "lipsită de păcate".

"niște oameni află cumva toate aceste lucruri până la cel mai mic detaliu" - biblia nu e o carte cu detalii ci un rezumat.

"Acum că am aflat adevărul, mă duc să ard toate cărțile de știință scrise vreodată și să-mi șterg orice urmă de rațiune care mă mai sâcâie." - nu fii radicalist! nu e nevoie sa arzi o biblioteca ci sa alegi ceea ce e bun din ea si s-o lasi asa cum este. Nu ignora ratiunea nu o sterge CI foloseste-o!

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Când am spus că mă duc să ard toate lucrările științifice, am presupus că înțelegi măcar noțiunea de sarcasm.

M-am înșelat.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Am raspuns la sarcasmul tau pentru ca prin el ai afirmat ca eu desconsider stiinta si ratiunea.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu eu am afirmat ca tu desconsideri stiinta si ratiunea. Fiecare cuvant pe care-l scrii aici afirma asta.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Din partea mea esti liber sa scrii orice minciuna vrei.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Ne-a tot ocrotit Dumnezeu,

| JulietteJokes a răspuns:

Majoritatea sunt distrusti pana sa ne distrugă pe noi.

Răspuns utilizator avertizat