| RobertVali111 a întrebat:

Cum se poate imbunatati memoria vizuala/fotografica?

3 răspunsuri:
| JucărieLEGO a răspuns:

Consuma ciocolata mai des. Chiar functioneaza.

| PainMax1985 a răspuns:

Cel mai tare mi se pare jocul asta, trebuie sa-ti amintesti cifrele in ordine crescatoare incearca-l http://flashfabrica.com/f_learning/brain/e_brain.html

FUNDA!

| Eressme a răspuns:

In primul rind pentru inbunatatirea memoriei vizuale este nevoie de antrenare, si concentrare.
Pentru inceput exerseaza cu ajutorul unui joc:,, ia o carte ilustrata si priveste atent la o imaginea timp de 1 min, analizeazo cum se cuvine si roaga pe cineva( sau chiar poti incerca si singur) sa te intrebe de ex: Cite pahare erau pe masa in imagine? si tu trebuie sa raspunzi, astfel continuii si exersezi ( pare banal, dar uneori lucrurile mici fac fapte mari, asaca vezi si tu), o alta metoda ar fi sa iti reamintesti mereu imaginile vizualizate, imagineazatile din nou, creeazale si deseneazale iar in mintea ta, forteaza creierul sa isi readuca aminte detaliile. happy