| DakotaRoyse a întrebat:

Cum şi-au dat seama oamenii de ştiinţă care sunt dozele de vitamine sau minerale pe care ar trebui să le consumăm zilnic? Cum au reuşit să măsoare asta?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Cu pipeta...

| DakotaRoyse explică:

Dacă se poate, aş dori nişte răspunsuri mai serioase...

| Inferno a răspuns:

Multe observatii au fost facute intamplator. De exemplu scorbutul. Majoritatea marinarlor sufereau de scorbut, iar moartea era inevitabila, intamplator s-a constatat ca lamaia este un remediu foarte eficient, apoi au fost analizate substantele pe care le contine lamaia si s-a ajuns la concluzia ca vitamina C este solutia.

| relian a răspuns:

Omu asta a intrebat despre doze nu despre povesti scorbut sau ca vitaminele sant sau nu daunatoare sau mor mai multi oameni decat in razboi.Raspunsul este simplu pentru intrebarea asta.Au facut teste pe oameni.La inceput pe animale apoi pe oameni, avand in vedere ca vitaminele nu te omoara sau sa iti dauneze.Cel putin pina acum asta s-a observat. Daca ai citit sau ai vazut la stiri un ziarist a vrut sa arate daca vitaminele au ceva efecte asa cum spun producatorii si a consumat zilnic nu stiu cate 50 de vitamine pe zi timp de nu stiu cate luni.Si singurul efect ce a fost observat a fost cresterea in greutate cu cateva kg.Companiile farmaceutice fac experimente cu diferite doze pe animale apoi pe oameni voluntari(alteori fara ca oamenii sa stie acest lucru)administrandule anumite doze si apoi observand in timp de cativa ani efectele.Si asa ajung la anumite doze.

| Delicacy a răspuns (pentru relian):

Surplusul de vitamine nu modifică numai structura ţesutului adipos, ci afectează întreg organismul.

| relian a răspuns (pentru Delicacy):

Tot ce se poate.Insa acel om a luat vitamine cu miile cred ca luat vreo 50 de mii de vitamine si na patit nimic.Dar daca tu spui ca afecteaza organismul asa o fi poate ca esti medic.Eu am spus ce am vazut aici unde reporterul ala traieste.Deci omu nu este mort de la atatea vitamine si nici nu se simte naspa. Apoi intrebarea se referea la doze cum ajung farmacisti sa determine ce doza trebuie folosita.Nu era vorba daca modifica structuri sau daca dauneaza sau nu organismului.Insa noi ne trezim asa sa discutam si pe linga subiect din cauza ca nu avem ce face.Si de ce cred ca vitaminele nu-ti fac rau este din experienta. Daca mananci fructe iti face cumva rau asta? Da mie un vagon de mere si le mananinc pe toate.stau zile intregi si maninc numai mere asa intruna.S a vad si eu ce rau imi va face. Dar te asigur ca numi va face rau pentru ca deja eu consum cantitati industriale de fructe si legume si asta nu de ieri de azi. Poate o sa spui ca nu sant asimilat de organsim decat cat are nevoie.Acelasi lucru pot spune si eu de vitamine pilule ca poti lua cate vrei ca organismul isi ia cat are nevoie.Asa ca nu merge. Daca consumi droguri sintetizate e acelasi lucru daca ai consuma droguri naturale.Mesteca tu frunze de mai stiu eu ce plante interzise si o sa vezio ce patesti.O sa te droghezi ca si cum ai lua droguri sintetizate.Deci ca iau vitamine pilule sau consum 100 kg de portocale nu ma afecteaza nicicum.Bine asta daca ai stomac bun si fara probleme.Asa ca daca ai ceva dovezi mai concrete cum ca vitaminele ar afecta ce tu spui arata-le.

| Delicacy a răspuns (pentru relian):

O dovadă se regăseşte în răspunsul tău:"Bine asta daca ai stomac bun si fara probleme".Să luăm drept exemplu comsumul execsiv de mere,că tot îţi plac aşa mult. După cum bine ştii si tu, merele conţin, în mare parte, vitamina C.Ea este binevenită oricând, dar nu în supradoze pentru că dereglează producţia de suc gastric şi facilitează apariţia arsurilor gastrice şi a diareei.De asemenea, consumul excesiv a oricăror fructe citrice poate defavoriza cantitatea de calciu din organism, cauzând daune grave la nivelul oaselor şi dinţilor.

| relian a răspuns (pentru Delicacy):

Eu aici vorbeam despre un organism sanatos nu despre afectiuni alte unor oganisme.Deci eu consum orice fruct si leguma in cantitati de care vrei tu fara sa patesc absolut nimic.consum in exces chiar si nimic nu am.mai vrei sa mai stii? Nu am suferit niciodata de nimic de nici o boala.Acum santem aici nu sa discutam ce mananc eu sa de am boli sa nu.Inca odata repet e bine sa discutam ceva legat de ce sa intrebat nu deja sa facem pe aici romane.Deci consum cate mere vrei si nu imi deregleaza nimic.Nu am arsuri daca asta te ingrijoreaza. Apreciez grija ta fata de stomacul meu dar te asigur ca sant bine.Pot sa fac si exces de femei si tot nu patesc nimic.Insa cu femeile e mai dificil pentru ca trebuie sa ai ceva bani mai multi decat sa cumperi vitamine.

| Delicacy a răspuns (pentru relian):

Dacă citeai de prima dată răspunsul meu cu mai multă atenţie, ai fi observat că nu am deviat de la subiect şi că am vorbit despre modul de identificare a dozei optime de vitamine.
Din partea mea, poţi să faci exces de ceea ce vrei, eu mi-am făcut datoria şi te-am informat.Restul depinde de tine.

| relian a răspuns:

Farmacistii pentru ca despre ei este vorba dozeaza orice medicament obtinut prin incercari pe animale de laborator si apoi pe om.Este ca si cum tie iti este foame si ai nevoie de o anumita cantitate de mncare. Incepi sa mananci cat? mananci stiu si eu o fasole ceva sau o friptura pina cand simti ca esti bine si apoi te opresti.Ei aia e doza de care ai nevoie.Asa fac si farmacistii administreaza putin cate putin pin cand observa ca organismul caruia ii administreaza acel medicament ii face bine. apoi continua cu administrarea pina cand organismul cedeaza.Si uite asa stabilesc limite.

| Delicacy a răspuns:

Nimic nu este bun în exces, nici măcar vitaminile.De-alungul timpului s-au făcut anumite cercetări şi experimente, pe oameni cu boli incurabile, care au demonstrat efectul produs de lipsa sau surplusul de vitamine. Făcând un raport dintre aceste extremităţi, s-a ajuns la identificarea dozei optime de vitamine care trebuie să existe în organismul fiecăruia.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Sau facut experimente pe animale in special soareci apoi pe oamenii si uite asa au putut aproximativ nu exact pentru ca difera in functie de organismul tu necesarul de vitamine, proteine, minerale, zilnicie

dar stiinta recomanda sa manci cat mai sanatos si sa faci cat mai mult efort fizic si sa citesti cartii pentru o minte sanatoasa si un corp sanatos