| anonim_4396 a întrebat:

Dă fac!? Conteaza cum pui stecherul in priza? laughing Normal sau invers.

22 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Conteaza. Daca ai unul din cele doua fire din cablu dezizolat, conteaza daca il pui pe faza sau pe nul. Daca il pui pe nul, nu se intampla nimic. Daca insa il pui pe faza, ai sanse reale sa te alegi cu o freza interesanta happy.

| sabin89 a răspuns:

Oricum, trebuie sa ai grija sa fie orientat spre China.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. La unele aparate trebuie pus cu nulul la masa. In acest grup se include centrala termica.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Salontanul):

De centrala era vorba. Adica?

| Salontanul a răspuns (pentru Mădă0611):

Adica, ce? Schimba pozitia cu 180 grade, in priza.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Salontanul):

"cu nulul la masa." adica?

| Salontanul a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca nu merge ca lumea intr-un fel schimba in priza piciorusele stecherului. Nu sunt decat doua variante posibile. Faci semn la un piciorus si pui stecherul in priza. Daca nu merge pui semnul in partea opusa. Ce-i asa greu?!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Salontanul):

Intrebam ce inseamna "cu nulul la masa", ce-i asa greu de inteles?

| Salontanul a răspuns (pentru Mădă0611):

Imi pare rau! Am gresit ceva intr-un raspuns mai sus. Nu stiu unde mi-a fost capul. Nulul nu-l poti pune la masa. Uita-te aici: https://www.descurcareste.ro/......ctrice-133
Firul verde cu galben este la masa si este in partea de sus a stecherului. Albastru si maro este pe piciorusele stecherului. cand pui intr-un fel stecgerul in priza nulul de la stecher nimereste pe nul prizei si este ok. Cand intorci cu 180 de grade stecherul nulul lui ajunge pe faza prizei si nu-i ok la centrale si la putine alte aparate. La majoritatea nu-i problema. Sa ma ierti ca am gresit! Fa doar ce ti-am spus. Intoarce-l cu 180 de grade.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Salontanul):

Centrala e pusa bine, masina de spalat nu, dar merge. Sunt suprapuse prizele si stecherele ambelor aparate sunt la fel, la aspirator e drept.

Inca ceva, ca de asta cautam pe net. Uneori face figuri la pornire, centrala, cred ca stiu care-i baiul, dar intrebarea e legata de ce a zis cineva, ca nu-i bine sa tii detergenti/clor prin preajma. Inainte era departe de masina sau chiuveta, acum e fix langa masina. E adevarat?

| Salontanul a răspuns (pentru Mădă0611):

N-au nici o legatura detergentii. Daca centrala face figuri vezi ca trebuie sa aiba o comanda de reset. Daca face la fel s-ar putea sa fie defect termostatul sau pus intr-un loc nerecomandat. Termostatul se pune la 1, 5 metri deasupra podelei si pe peretele opus usilor si ferestrelor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Salontanul):

Merci pentru raspunsuri!

| RAY a răspuns:

Nu vad care ar putea fi diferenta, doar sa nu se rupa sal pui aiurea in rest ce importanta are

| T0T a răspuns:

Eu nici nu știu ce înțelegi tu prin normal, că normal se poate pune oricum.

| Mădă0611 a răspuns (pentru T0T):

Cu firul in jos probabil, pentru cele care sunt asa. Nu ma stiu, dar mi se pare ciudat ce tocmai am citit.

| T0T a răspuns (pentru Mădă0611):

Poți încerca.

| Mădă0611 a răspuns:

Mno bine ca ai incercat tu.

| Dismally a răspuns:

Conteaza la centrala termica spre exemplu, poate mai sunt si alte, nu stiu.

| untu a răspuns:

In mod normal ca la toate aparatele electrice si electrocasnice se pun stecherul in priza cu firul in jos cum este normal!

| Mădă0611 a răspuns (pentru untu):

Daca-s doua suprapuse, nu merge, si vad ca aparatul respectiv merge bine. Si daca e stecher din acela drept, il pui la nimereala.

| ℛąin a răspuns:

Nu știu, dar pare mai normal dacă e pus normal laughing

| TinoOG a răspuns:

Stecherul trebuie pus invers proportional cu baza dreptei prizei in mediana lui A cu marimea unghiului de 30 de grade.