| Mădă0611 a întrebat:

Daca Einstein, Freud sau da Vinci au zis sau au crezut ceva, acel ceva e neaparat un adevar?

Pentru cei carora anumite raspunsuri nu le suna bine, am editat intrebarea, uitasem sa scriu "neaparat".

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu neapărat, fireşte.

| Inferno a răspuns:

Nu. In caz contrar comitem un "argumentum ad verecundiam."

| sabin89 a răspuns:

Daca au zis ei ceva, nu inseamna neaparat ca e adevar. Dar daca zic eu ceva...lucrurile se schimba. big grin

| Zambet a răspuns:

Notiunea de 'adevar' este una relativa. Fiecare om isi creeaza propriul adevar. Pentru unii poate fi ceva absolut, pentru altii doar o banuiala. Depinde de conceptii, convingeri, interese. Este un teren vast, terenul in care se incadreaza intrebarea ta.
*Long story short, nu, nu inseamna ca e neaparat un adevar. Ramane in stadiul de idee, conceptie.

| Mădă0611 explică (pentru Zambet):

Dar exista un adevar obiectiv, intrebam daca doar pentru ca cineva celebru a afirmat ceva adevarul subiectiv devine obiectiv, stiu ca nu, dar vedeam la tv ca se agita lumea cu Codul lui da Vinci, e doar parerea lui, nu un adevar, la fel cu psihanaliza lui Freud, care m-a amuzat mai ceva decat horoscopul din click la partea cu visele.

| Zambet a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, pentru ca suntem produse culturale si luam ce ni se da pe tava.

| kovacskriszti a răspuns:

Nu neaarat, asta tine de caracterul fiecaruia si e bine sa pui in balanta acel ceva sa vezi avantaje-dezavantaje si apoi decizia o iei tu.

| sublime89 a răspuns:

Normal ca nu. Pana la urma, suntem toti oameni, iar oamenii sunt limitati. Si cel mai inteligent om de pe planeta se poate insela fara probleme, pentru ca asta e nivelul la care poate ajunge specia umana deocamdata.
Imagineaza-ti cel mai inteligent cimpanzeu dintre cimpanzei, si pune-ti aceeasi intrebare laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Societatea continua sa spuna ca adevarul trebuie spus si impartasit.
,, Trei lucruri nu pot fi ascunse: soarele, luna si adevarul.'' - Buddha

Intr-o zi Mara, cel rau, calatorea prin satele Indiei cu discipolii sai. Au vazut un om care mergea meditand, a carui fata s-a luminat de uimire. Tocmai descoperise ceva pe pamantul din fata sa
Discipolii l-au intrebat atunci pe Mara ce a fost asta si Mara a spus, ''o bucatica de adevar." "nu te deranjeaza cand cineva gaseste o bucatica de adevar, oh, Vicleanule?''. "Nu," spune el "imediat dupa asta obisnuiesc sa isi faca o credinta din ea''

| persseuss a răspuns:

Nu neaparat, adica erau oameni inteligenti, dar parerea mea e ca si ei puteau sa se mai insele.

| Bøøgey a răspuns:

Nu, normal ca nu, doar ca auzind aceste nume nu mai esti tentat sa verifici. Si, in plus, nu stiu cati oameni ar fi capabili sa verifice ceva spus de cei trei.

| Psh a răspuns:

Intrebarea ta este cea mai buna din ultimul timp. Daca au spus ceva care astazi este considerat adevarat, inseamna ca s-au bazat pe niste conceptii reale si pe fapte doveditorii.Pot sa afirm asta doar in domeniul stiintific sau matematic, care este o stiinta exacta.Cand vine vorba de filosofie, fiecare are adevarul sau despre viata.

| Roderickxd a răspuns:

Nu, sunt si ei oameni ca noi toti, daca au ramas in istorie ca niste genii nu inseamna ca tot ce au gandit sau au facut este adevarat/corect.