| bleakk a întrebat:

Daca o ipoteza ajunge teorie inseamna ca a fost demonstrata nu si e absolut adevarata sau inca denumirea de teorie nu ii ofera acest absolut? Ce inseamna mai exact o teorie. Nu vreau explicatia dexului. Deci care e procesul prin care se ajunge sa se defineasca o teorie.

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Ipoteza stiintifica este tot una cu teoria in limbaj colocvial.
Iar teoria stiintifica reprezinta un model complex ce explica anumite fapte stiintifice.

| bleakk explică (pentru Inferno):

Imi poti explica si mie diferentele intre:teorema, teorie, axioma, ipoteza (stiintificA)?

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Tocmai denumirea de teorie nu este deloc ceva abolut. Ceva absolut este axioma care nu are nevoie de demonstratii, si ceva demonstrat se numeste teorema. Teoria este un fel de presupunere pe baza a unor argumente care nu sunt suficiente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Analizeaza putin piramida lui Maslow din psihologie si ti-ai dat raspunsul. Teoria...este totusi teorie.