| Inferno a întrebat:

Exista o teorie interesanta despre capacitatile paranormale care incerca sa defineasca paranormalul ca un normal necunoscut.
Neuronii interactioneaza intre ei prin impulsuri electrice ( si prin semnale chimice, dar asta nu ma intereseaza acum), teoria sustine ca doar 30% din neuroni sunt functionali,restul fiind inactivi. La trecerea unui curent electric prin corp exista posibilitatea ca acesti neuroni sa se activeze, incepand sa "comunice" cu restul,rezultatul ar fi "paranormalul". adeptii acestui concept aduc ca dovezi oamenii care au fost loviti de fulger si au supravietuit dar viata lor nu a mai fost identica...
Eu personal exclud din stard aceasta ipoteza, motivul este simplu: Nu pot exista neuroni inactivi, daca neuronii sun inactivi pe o perioada mare de timp ei mor, ramand doar cei functionali.
Sunt curios sa aud si parerile voastre.
Aceasta ipoteza este falsa sau adevarata? De ce?

8 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Daca excluzi din start aceasta ipoteza inseamna ca excluzi si tratamentul bolnavilor psihic cu electrosocuri ceea ce denota ca esti un mare doctor in domeniul psihiatriei.Nu inteleg cum naibii te-ai impiedicat pe TPU.

| Inferno explică (pentru harciog):

Nu are nicio legatura, aici vorbim de supravietuirea neuronilor pe termen lung, ceea ce este imposibil, asta afirma biologia, un neuron inactiv nu poate sa supravietuiasca la nesfarsit.

| harciog a răspuns (pentru Inferno):

Bine-nteles,eu plec la gara.Te las cu legaturile tale.

| GabiDumitrescu a răspuns:

O ipoteza nu poate fi nici adevarata, nici falsa. In momentul in care e demonstrata ca fiind una dintre cele doua, ea nu mai e ipoteza. Sint de acord cu ce zici tu ca nu exista neuroni inactivi, doar ca ai omis un aspect foarte important: PARTI din creier, desi functionale, nu sint folosite. Trasnetul "activeaza" acele parti din creier. Putem compara aceste parti cu un IGP de pe un procesor care e dezactivat, fiind folosita o placa video dedicata - trece curent prin el, chiar daca e dezactivat, insa e intr-o stare de stand-by, ca sa ii zic asa.
De regula, capacitatile paranormale devin normale la un moment dat...

| Delicacy a răspuns:

Eu nu cred în paranormal, mi se pare o exagerare a imaginaţiei umane.La fel cum ai spus şi tu, nu pot exista neuroni inactivi, deci nu cred în această teorie şi în tot ce ţine de paranormal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer? de felul meu am multe presimtiri inainte de a se intampla ceva rau sau bine chiar si viziuni, m-am electrocutat de foarte multe ori dar tot anormal sunt, ce trebuia sa se intample cu neuronii mei? da-mi te rog si mie link-ul respectiv ca m-ai facut curios

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Nu am nici-un link. Teoria spune ca daca te electrocutezi poti dintr-un om normal sa devii unu lanormal.

| ƛƝƊƦЄЄƛ a răspuns:

Da se poate şi asta nimic nu e exclus.
Dar, din câte ştiu eu un neuron începe să nu mai fie funcţional începând de la vârsta de 35-40 de ani.
Nu e o ipoteză fără logică. Ceva pe acolo are. Dacă acel om are între 30-40 de ani e posibilhappy