| AvalohAlyn a întrebat:

Daca teoria evolutiei este adevarata de ce sunt atatea lacune si mistere nedeslusite? Cum explicati erorile teoriei? De ce se preda in scoli daca nu e intru totul adevarata? Ce parere aveti despre cele 10 greseli ale lui Darwin?(vedeti punctul 3, mai jos)

Iata :

1.modul în care informația codificată în cadrul ADN-ului se dezvoltă apărând forme de viață din ce în ce mai complicate;

2. apariția relativ rapidă a unor schimbări radicale ale caracteristicilor speciilor;

3. CELE 10 GRESELI SI ERORI ALE LUI DARWIN:https://www.box.com/shared/evksmgm1nb

4.IInterviu:Ioana: Ai spus mai demult ca nu ai fi reuşit să combaţi evolutionismul daca nu ai fi studiat Logica şi Matematica. Te rog să-mi explici mai amănunţit implicarea acestor discipline în combaterea evolutionismului.

Ioan: Da. Aşa am spus. Fiindcă evoluţionismul se bazează numai pe erori de raţionament, iar Logica şi Matematica antreneaza mintea pentru a gândi foarte corect, foarte riguros. De exemplu, diferenţa dintre condiţia necesara şi conditia suficienta.

Dacă p implică q, atunci p este condiţie suficientă pentru q.

Din p implica q rezultă non q implică non p.

De aceea spunem despre q că este condiţie necesara pentru p. Neîndeplinirea lui q determină neîndeplinirea lui p.

Neavând clară diferenţa dintre condiţia necesara şi condiţia suficienta, biologii evoluţionişti fac multe erori de rationament. Dacă modificarea unei gene determină dispariţia unei structuri anatomice, ei consideră în mod greşit ca gena este suficienta pentru obţinerea acelei structuri. În realitate, gena este doar necesară: non q implica non p. Defectarea genei determina dispariţia structurii. Deci q este condiţie necesară pentru p.

Ioana: Am înteles. Ce erori mai au evoluţioniştii?

Ioan: Noţiunea de "dovada experimentală a originii vietii" este lipsită de sens. Activitatea coordonată a unor cercetători (fiinte raţionale) nu poate fi o dovadă a apariţiei spontane a vieţii, prin fenomene întâmplătoare (fara intervenţia unei fiinte raţionale).

In evoluţionism, virusurile sunt denumite „forme de viata acelulare", pentru a se crea impresia că a avut loc o evoluţie de la forma acelulară la forma celulară. Această denumire este greşită, deoarece virusurile nu au metabolism propriu şi nu se autoreproduc, deci nu sunt forme de viaţă. Chiar şi unii evolutionişti recunosc faptul că „viaţa se manifesta numai în cadrul organismelor cu structura celulara"1, adică nu există viaţă în formă acelulară.

Evoluţioniştii consideră că prima genă a apărut prin combinaţii chimice întâmplatoare. Noţiunea de „primă gena" este lipsită de rigurozitate ştiinţifică, din două motive. Primul motiv: nu este permisă folosirea noţiunii de „primă genă" fara dovedirea clară a existenţei procesului evolutiv abiogen de formare a genelor, susţinut de evoluţionişti. „Prima genă" ar fi primul produs al acestui proces. Dacă procesul nu există, atunci nu există nici acest prim produs. Al doilea motiv: Când spunem „genă", spunem implicit „informaţie". Dar, în sistemul ateist-evoluţionist, această informaţie nu are sens în absenta unui receptor informaţional. Iar receptorul informaţional nu exista în acel moment, deoarece nu exista gena pentru sinteza lui (nu poate exista o genă inainte de prima genă).

Noţiunea de "dovada experimentala a originii comune a doua proteine" este lipsită de sens. Eventuala origine comună a două proteine nu poate fi dovedită experimental, pentru simplul motiv că experienţa se realizează in prezent, în laborator, de către cercetători (fiinte raţionale), iar originea comună ar fi fost, după estimarea unor biologi evoluţionişti, în urmă cu sute de milioane de ani, prin procese naturale, fără intervenţia unor fiinte raţionale. Activitatea coordonată a unor cercetători nu poate fi dovada originii naturale a unei structuri.

Evolutionismul se bazează pe următoarele erori de logică:

Confuzia între evoluţie şi selectie. Evoluţioniştii folosesc dovezi ale selecţiei naturale sau artificiale, încercând să demonstreze evoluţia speciilor.

Confuzia intre evoluţie şi adaptare la mediu. Exemple de adaptare sunt prezentate drept exemple de evoluţie.

Falsa implicaţie „asemănare morfologică implica descendenta". Asemănarea morfologică dintre două specii este luata drept dovadă a legăturii filogenetice (se afirmă că o specie provine din alta sau că cele două specii au un strămoş comun). [in cazul asemanarii morfologice dintre specii putem vedea ca toate speciile de animale au un framework comun (pe toate planurile: morfologic, comportamental, etc.) care este baza planului de creatie interdependenta a speciilor, si este normal ca Dumnezeu sa fi intrebuintat elemente comune speciilor, atata timp cat utilitatea lor este "buna foarte" n.n]

Falsa implicaţie „asemănare genetică implică descendenta". Asemănarea genetică dintre două specii este luată drept dovadă a legăturii filogenetice.

Falsa implicajie „asemănare biochimică implică descendenta". Asemănarea biochimică dintre două specii este luată drept dovadă a legăturii filogenetice.

Falsa implicaţie „asemănare embrionară implica descendenta". Asemănarea embrionară dintre două specii este luată drept dovadă a legăturii filogenetice.

Falsa implicaţie „varietate implică evoluţie". Marea varietate a lumii vii este considerată o dovadă a evoluţiei.

Generalizarea nejustificată. Se folosesc noţiunile generale de "floare" şi „frunză", pentru a se evita demonstrarea transformarii frunzei în floare la fiecare specie de plantă cu flori.

Condiţii necesare luate drept condiiii suficiente. Se spune că viaţa a apărut odată cu apariţia primelor gene. În realitate, genele sunt elemente necesare, nu suficiente.

Afirmatii contradictorii. Se afirmă că primele vietăţi au avut o alcătuire simpla, acelulară. Iar apoi se spune că nu există viaţă decât în formă celulară.

Argumentarea in cerc vicios. Pe baza ipotezei evoluţiei se trasează un arbore filogenetic. Acest arbore este adus apoi ca dovadă a evolutiei. Ajungem astfel la concluzia profesorului Nicolae Paulescu: „Generalizări nejustificate, raţionamente defectuoase — iată firul cu care este cusută doctrina transformării speciilor".

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te lupti cu morile de vant cred ca eu,tu,si mai era unu nu mai stiu cum il cheama,mai suntem creationisti.E am incercat sa le explic ca din piatra seaca nu iasa cerbi,ei sustin ce vor,fiecare cu familia lui daca se considera mamifere, lasa-i sa se comporte ca atare, fizica cuantica nu se intelege cu evoutionismul, energia nu apare de la sine, materia care exista ''la punctul de inceput de unde a aparut, spun ca erau gaze dense, alea de unde au aparut? Ai dreptate pentru ei logica e domeniu strain.

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Tu nu ai obosit indoctrinatule? Denumirea de "Teoria evolutionismului" iti spune ceva? Pai daca e la faza de teorie inca mai are de completat si de aceea are lacune. Dar spune-mi si mie cum e posibil ca din 5 paini si 2 pesti sa saturi 5 000 de oameni si sa-ti mai ramana 12 cosuri de frimituri si aiureala asta o credeti fara echivoc, pai sunteti zdraveni la cap?

| AvalohAlyn explică:

Troll cu 4000 de raspunsuri si aproape 300 de raspunsuri castigatoare care activeaza de 3-4 ani pe site? Nu cred. Poate in mintea ta. Oare ce o sa mai nascociti?

| AvalohAlyn explică:

Cand nu mai ai ce sa spui te legi de oameni inventand ca fie au probleme psihice, fie e troll. Oare ce o sa mai nascociti?

| AvalohAlyn explică:

Explicatia era un raspuns al ateilor pe care nu-l cred.Am gresit cand am preluat articolul.Iertare.Oricum misterele raman neelucidate.Un retard mintal nu sta pe internet punand intrebari inteligente, el sta poate intr-un spital de psihiatrie sau injura sau face altceva.Aici nu-ti merge.De ce te iei de altceva cand nu mai ai ce sa spui?

| AvalohAlyn explică:

Mi-am expus si punctul de vedere in alte dati, da, sunt si dati in care postez pentru ca mi se par interesante informatiile.Si le citesc.Le citesc.Stai linistit!

Apache
| Apache a răspuns:

Ajungeti sa ma speriati frate...
Unii dintre voi duceti convingerile astea la rang de obsesie

| victor333 a răspuns:

Pt ca Darwin acum 150 de ani nu avea ce au cercetatorii de azi si multe din ce ai spus u 10 greseli pana la urma au fost modificate de stiinta zilelor noastre iar daca o luam dupa logica ta pai atunci de ce sa mai predam fizica chimia ori informatica in scoli nu? ce rost are hai sa scoatem biblia si de fiecare data cand vrem sa explicam ceva sa zice aaaa Dz a vrut asa sa fie...acum inteleg! Cel mai mare rau pentru omenire e religia in orice forma ar fi, e clar pentru o minte rationala ca nu exista un Dz pentru ca e o absurditatea de la sine -unele procese nu vor putea fi explicate cu adev never ever pentru ca totul e in miscare in acest univers nu exista 100 la suta adevarat sau fals depinde de circumstante

| RAY a răspuns:

1.modul în care informația codificată în cadrul ADN-ului se dezvoltă apărând forme de viață din ce în ce mai complicate; creaționiștii ignoră aici fenomenul duplicării genelor

culmea asta si indica teoria evolutiei
2. apariția relativ rapidă a unor schimbări radicale ale caracteristicilor speciilor; acest fenomen a fost explicat de către Stephen Jay Gould prin teoria echilibrului punctat.

evolutie spontana datorita unor proteine dar in general evolutia e lenta dar si spontana depinde de organism, mutatii genetice etc

ce legatura are matematica evolutia lei socotesc ceva in jungla ce socotesc as fi curios sa stiu si eu

serios virusi nu se reproduc de unde minciuna asta? atunci naiba exista daca nu se inmultesc?

numa minciuni, aberati lipsite de logica, sens etc, argumente proaste de tot cred ca si un copil de 4 ani nu le da crezare asa proaste sunt

| RAY a răspuns:

CELE 10 GRESELI SI ERORI ALE LUI
1 teoria evolutiei nu are nimic de a face cu aparitia vietii deci minciuna

2 logic ca o celula din prezent e complexa doar a evoluat timp de 4 miliarde de ani culmea teoria evolutiei prevede asta ca complexitatea creste

3 informatile acumulate timp de 4 miliarde de ani logic ca sunt multe cred ca si un handicapat mintal realizeaza asta

4 sau gasit fosile da chiar fara exista forme de viata foarte simple care explica evolutia ochiului, creierului in etape, putem analiza adnul nostru care culmea ne spune ca totul s-a facut treptat

5 din noul miniciuna crescatori de porumbei fac selectie artificala de secole
1 ori aia sunt tampiti ori sunt ori cred ca autorul acelor asa zis greseli e ignorant de realitate

6 este dovedit ca supus un organism unei schimbari mari de clima se schimba si el ce naiba si elementele chimice se schimba supuse presiuni, calduri
lipsa de chimie, biologie duce la astfel de argumente proaste

7 daca luam un om si un cimpanzeu, peste, pasare, orice animal anatomic sunt indentici

8 o alta minciuna omul este o maimuta primitiva cum naiba sa tras din maimuta daca e maimuta alta porcarie de 2 lei lipsita de logica, caini sau tras din lupi deci lupi numai exista ba exista sunt in padure

9 fiecare organism existent de pe planeta asta e indtrudit cu alta, daca am fi speciali am fi imuni la virusi, micribi asa cum liniux e imun la un virus de windows xp logic nu

10 darwin a fost agnostic si pentru ca termenul de ateism nu era bine definit, el a respins clar existenta unui creator in multe ocazi cum ar fi, numi pot imagina un creator care a lasat o vipespe care isi paralizeaza victima baga oul in ea si acel ou isi devoreaza victima din interior unde e dumnezeu in asta?

timam spulberat argumentele ilogice, lipsa de logica te indeamna spre credinta

| Mădă0611 a răspuns:

Asa, si ce vrei sa demonstrezi prin asta, ca evolutia e falsa? Si sa fie, creationismul e mai fals de atat, de fapt nu exista deloc. Te zbati pentru nimic laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

By the way unde ai gasit materialul>? e interesant

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

La copiat și religie tot mediocrul se pricepe.