NOname
| NOname a întrebat:

Dacă visele provin din subconștient, care este un fel de hard disk al conștientului, un om, care, să zicem, a trăit întreaga viață între patru pereți albi, neavând nici un fel de contact cu lumea exterioară, ce visează? Visează?

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Sigur că visează. Și animalele visează, e ceva ce apare la animalele inteligente, despre insecte și alte organisme mai primitive nu știm exact cum stă treaba.
Un om care trăiește toată viața izolat în camera albă ar fi cel mai probabil un pic nebun. Dar ar avea experiențe legate de ceea ce simte, gândește, de evenimentele din viața sa, mâncat, funcții biologice. Dacă se comunică verbal cu el ar avea experiența contactelor umane avute, amintirile conversațiilor avute. Imaginația l-ar ajuta să aibă o idee despre lumea exterioară. Dacă mai are și acces la cărți sau alte mijloace de informare atunci ar avea un și mai mare câmp pentru vise.
Dar să presupunem că este și izolat de alți oameni, de dragul conversației, s-a încercat să se crească niște copii fără a se vorbi cu ei niciodată, un experiment sadic. Se pare că niciunul nu a supraviețuit. Noi oamenii avem nevoie de contact uman, de educție pentru a deveni cu adevărat oameni. În absența lor presupun că și visele ar fi rudimentare, trăiri primare, frică, fugă, foame, ca la animale.

| NOname explică (pentru raspunz):

Foarte inteligent răspuns. Totul are logică.
Mulțumesc.

| raspunz a răspuns (pentru NOname):

Inteligentă a fost și problema pusă. Visele sunt încă incomplet înțelese. Se pare că ar fi modalitatea inconștientului nostru de a descărca în conștient cele mai adânci emoții, anxietăți, sentimente uneori reprimate. Sigmund Freud susținea că au legătură cu evenimente petrecute în copilărie, evenimente care ne-au marcat și ne-au influențat dezvoltarea și personalitatea. Asta explică visele recurente, obsesive pe care le au unii dintre noi.
Alte vise sunt expresii ale lucrurilor care se petrec în prezent, ale grijilor și anxietăților resimțite referitor la unele probleme din prezent. Nu de puține ori un vis ajută să găsim o soluție la problemele cotidiene, la întrebări fără răspuns.
Fiind o proiecție a inconștientului uneori sunt expresie a frustrărilor noastre sau a fanteziilor pe cale ni le reprimăm, de exemplu visele sexuale în care pot să apară persoane necunoscute sau persoane care ne-au impresionat.
Alte teorii susțin că visele ar fi legate și de memorie, că perioada de activitate intensă la nivel cerebral ar coincide cu descărcarea memoriei de scurtă durată în cea de lungă durată, alt proces neînțeles.
În fine, unii adepți a diverse teorii New Age extind conceptul lui Carl Gustav Jung despre inconștienul colectiv și spun că visele sunt o manifestare a acestuia, că prin intermediul viselor putem anticipa viitorul și putem comunica la distanță. Asta ar explica acele așa zise vise premonitorii, însă eu unul privesc toată chestia asta cu rezervă.
Numai bine și sănătate happy

| NOname explică (pentru raspunz):

Încă un răspuns exemplar.
Mulțumesc și o săptămână frumoasă îți doresc.

P.S. Să mai treci pe la mine!

| raspunz a răspuns (pentru NOname):

O să mai trecwinking

73 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Daca experimental am avea pe cineva in aceasta situatie nu viseaza decat ceea ce constientizeaza, visuri legate de cei patru pereti si nimic mai mult. Nivelul informational este limitat, la fel si visele.

NOname
| NOname explică:

Ca să înțelegeți de unde a pornit discuția: http://www.TPU.ro/stiinta-si-filosofie/subconstientul-poate-fi-egoist/.

| Marian3rd a răspuns (pentru NOname):

Spui acolo ca "subconștientul provine din conștient" faci o mare greseala daca crezi asta, e logic ca nu!
Poate invers da!

NOname
| NOname explică:

Ce ți-e și cu teoriile astea!
Toți păreți a avea dreptate, cu toate că teoriile voastre se contrazic.
Eventual, ați putea să aduceți mai multe argumente (dovezi), pentru a le susține, ca să ne lămurim mai bine și să nu plecăm de aici mai derutați decât am venit?

| Vizitiul a răspuns:

In primul rand, n-ai cum sa-ti rezumi viata la 4 pereti. Ai nevoie de miscare, aer curat, lumina etc., care-s vitale, din cate-mi amintesc eu. In al doilea rand, nu prea vad ce anume s-ar inradacina in subconstientul, daca tu nu esti constient de mai nimic, cu exceptia celor pentru pereti. Daca un astfel de om viseaza ceva, acel vis va implica, evadarea dintre acei pereti, cu siguranta. Nu sta in firea omului sa se izoleze, decat in situatii extreme (ceea ce-l priveaza de fire). Acum, ca am gustat din "galagia lumii", parca-mi doresc sa-mi "ascult linistea" proprie, ceea ce ma face sa afirm ca, un om, odata ce-i tinut la stramtoare, isi doreste cu tot dinadinsul sa evadeze intr-o alta lume/intr-o lume diferita. Daca m-as muta in Brazilia, as reaprinde focul ce arde mocnit.

Apache
| Apache a răspuns:

Probabil este o intrebare fara un raspuns cert...pentru ca nu ai cum sa il pui in practica!
Dar psihologia are printre altele la baza 2 aspecte! Afectivitatea si imaginatia, ambele insotind in masura mai mica sau mai mare fiecare om in parte!
Acel om care nu a trait viata din exterior...nu o sa aiba o imaginatie, si o gandire asemanatoare oamenilor,, liberii, *logic *
Dar in acelasi timp e gresit sa spui ca acel om nu viseaza...imaginatia omului nu are limite, se poate vedea destul de bine in desenele facute de copii mici!
Un copil de 2 ani poate face dintr-un punct o naveta spatiala...ce te face sa crezi ca imaginatia aceasta nu poate sa isi spuna cuvantul si in cazul unei asemenea persoane?
Probabil ca o sa viseze...si o sa se adapteze lumii din care face parte,asa cum am invat si noi sa facem cu a noastra...
Ce o sa viseze, si cum o sa viseze.asta tine de el, de individ!
Dar mintea omeneasca e surprinzatoare... daca te-ai nascut de mic intr-un mediu, ai tendinta sa il accepti si sa te adaptezi acelui mediu asa cum poti

nony
| nony a răspuns:

Probabil ca subconstientul lui ar contine informatii inscrise si in ADN despre lumea in care au trait parintii lui.
E relativa intrebarea cu raspunsuri la fel de relative.Nu exista certitudine.Banuiesc ca orice actiune are o reactiune asupra creierului.La fel si in cazul lui.

| Dumnezău a răspuns:

Visele sunt redudante, contrar teoriei lui Freud.Chiar daca tu consideri subconstientul minimal,la capitolul creier orice categorisire si incadrare facuta la o chestie,sa zicem, normala, cum ar fi statisticile devine invalida.Prin implicatie: subconstientul > constientul,la orice nivel, simt, si eventual sentiment.Subconstientul creeaza,iar constientul pune in aplicare/refuza,de unde este perfect adevarat dpdv filosofic si logic,sa afirmam ca de fapt constientul e o extensie imbunatatita a subconstientului, si nu invers.

Iar cu visele e mai complicat, prezinta tot felul de prostii.Eu,ca sunt mai epic,imi prezinta secvente din viitor(parapsihologie,si detasare totala,presupun ca astea doua sunt de vina,in cazul meu) si universuri paralele.Dar, din logica si psihologia ce le mai tin eu minte, visele nu sunt in concordanta cu niciun element real.Par example,poti sa ai vise despre locuri unde n-ai fost,subconstientul avand, in general, niste informatii inaccesibile de catre constient.De exemplu, poti crea in subconstient o imagine despre Bora-Bora sau Clark Gable, fara ca (,) constientul sa aiba acces la imaginile fidele si reale.La fel si cu visele.Un om inchis intre patru pereti,sau un catatonic,sau un schizofrenic,viseaza fix ce viseaza si majoritatea dintre noi, perceptiile lui senzoriale despre lume, nefiind afectate de mediul in care se dezvolta/se afla.Visurile nu tin cont daca esti inchis intr-o cusca,sau daca umbli teleleu toate viata, pentru ca sunt niste actiuni/evenimente ce nu au legatura cu realul, sunt plasmuiri.Caz inchis.Plangi,Alfred Adler!

| Hombre a răspuns (pentru Dumnezău):

Sefe, daca individul din nastere este izolat pa pa vise ca si noi, viseaza doar pereti pentru ca atat asimileaza creierul si nici un mijloc de comunicare nu va stii.

| Dumnezău a răspuns (pentru Hombre):

Nu ai cum dovedi asta, decat daca te pui sa faci studii, si nu stiu daca te tine.Visele nu tin cont de ce vede individul.Eu am avut si vise in care eram in locuri unde n-am fost niciodata, si nu aveam de unde sti de conformatia si aparenta lor.Creierul se duce mai departe de ce vad ochii sau constientul, as putea dovedi, daca as avea o camera ce sa-mi filmeze visele.

| NOname explică (pentru Dumnezău):

Da, aici tind să-ți dau dreptate. Unele (subliniez "unele") persoane au parte de astfel de călătorii astrale. Dar mai degrabă sunt niște excepții. Iar noi încercăm să vorbim aici la modul general și să dezbatem un caz neobișnuit unui om obișnuit, rupt în totalitate de lumea exterioară și lipsit de orice fel de comunicare.
Probabilitatea cred că este mai mare ca visele lui să fie extrem de limitate (în comparație cu visele unui om crescut în condiții normale).

| Thunder a răspuns (pentru Dumnezău):

Poate ca nu ai fost niciodata acolo, dar cine stie prin ce mod au ajuns acele locuri in visele tale. Poate l-ai vazut intr-o imagine, poate intr-un film, poate sunt adunate mai multe elemente din anumite locuri si a fost construit unul nou. Visezi o persoana care nu o cunosti, cine stie pe unde ai mai vazut acel chip si tu nici nu realizezi, poate ai trecut pe strada pe langa acea persoana.

| Hombre a răspuns (pentru Dumnezău):

Posibil sa te inseli, de la nastere tot vezi si inveti si toate aceste informatii sunt stocate in creier unele se uita dar in acelasi timp le i-a locul altele. Sigur ca noul nascut are deja imprimat in creier mesaje de la mama si stari emotionale, tocmai de aceea noi nascuti zambesc in vis sau fac grimase. Insa acestea se pierd si le i-a locul celelalte noi. Apoi ce visezi tu acum sunt doar combinatii ale creierului din informatiile stocate, inclusiv a imaginatiilor pe care cu toti le avem si mai adaugam si faptul ca noi avem si capacitatea de a gandii abstract, tocmai de aceea in multe din visele noastre contin imagini si lucruri de neanteles in realitate iar vis par a fi reale si logice. Un individ care nu asimileaza nimic nu-ti va spune. Cere-i analfabetului sa scrie.

| IMC90 a răspuns (pentru Dumnezău):

Poate fi combinatia a orice happy Un joc pe calculator cu o calatorie la munte. Sa vezi ce iese happy

| Dumnezău a răspuns (pentru NOname):

Mai bine i-ai intreba pe anumiti calugari japonezi budisti,cum au avut anumite perceptii din astea despre locuri ce nu le vazusera niciodata,nicaieri,dar despre care au visat, totusi, ca sa clarifici treaba.Cum avem majoritatea o imaginatie data dracului, e foarte probabil ca si unii inchisi intre patru mereti (Clear Rivers laughing ) sa beneficieze de un fel de "portita" spre lumea exterioara.

| Dumnezău a răspuns (pentru Thunder):

Prea multi de "poate" in raspunsul tau, cu tot respectul o spun.Cand vine vorba de capacitatea incredibila a creierului uman, nu prea merge cu poate.Numai cand te gandesti la conexiunile si puterea de a crea, chiar si locuri in vise, iti dai seama ca dum fum si unui supercalculator la cat de complex e.Eu zic ca e vina ceva practica de asta aferenta yogai,insa oarecum,departata,un fel de meditatie, ca la ce praf sunt cand ma culc, e lesne de inteles ca dorm foarte linistit si pot sa "ma duc" in tot felul de locuri.

| Dumnezău a răspuns (pentru Hombre):

Mhmm,complex raspuns.Insa cum a zis si GenOmul, subestimezi capacitatea creierului uman de a crea fara sablon dinainte stabilit.Nu e o imprimanta 3D sa ii dai niste comenzi/indicii, ca mai apoi, el sa creeze dupa tipologia ce i-ai dat-o tu.Nu preleveaza informatii,le creeaza de capul lui,dupa cum reiese din teoriile mele(si alea,care nu-s inca asezate pe hartie).Nu stiu cum o face,dar e cert ca are o putere de creatie asa de mare, incat te duce oriunde vrea el, daca ii ingadui.Noul nascut copie din lumea inconjuratoare pentru a se dezvolta.De aceea, multi draci de 6-7 luni mint, prin comportamentul lor, care denota ca vor anumite chestii si stiu cum sa le obtina; zambetele alea "inocente" fiind o metoda de a prelungi rasplata ce vine dupa minciuna/plansul lor.Au si ei un creier foarte complex, ce se comporta ca o masinarie.Si in cazul viselor, creierul se comporta asemenea unui calculator, ca un antivirus chiar.Nu cunoaste locul din viata reala(antivirusul instalat pe PC-ul tau nu a mai vazut un anumit virus inainte in acel loc),insa in vis, ti-l semnaleaza(la fel cum face antivirusul, odata ce "prinde" virusul necunoscut).

| NOname explică (pentru Dumnezău):

Dar nici nu te-am contrazis.
Asta am spus și eu în răspunsul meu anterior adresat ție.
Sunt conștientă că pot exista și cazuri excepționale și oameni cu niște capacități cu totul ieșite din comun, inexplicabile. Dar aici vorbeam de un om banal, cu educație zero, care pe deasupra nici nu a auzit de meditație sau Buddha.
El se comportă mai degrabă ca un animal, pur instinctiv, și nu caută ceva ce nici nu bănuiește că există. Lumea lui e între acei 4 pereți, atât.

Dacă am lua o mie astfel de oameni, trași la sorț și rupți de lumea exterioară, este foarte puțin probabil ca măcar unul dintre ei să dezvolte capacitățile paranormale. Iar când vorbim de un singur om, șansele sunt și mai mici, aproape inexistente.

| Thunder a răspuns (pentru Dumnezău):

E logic ca sunt prea multi de poate. Atat timp cat habar n-avem cu ce se mananca trebusoarele ce o ard pe acolo prin creieras o dam cu poate ca altfel n-avem cum. Cine zice ca stie ce se petrece prin cotloanele creierului ala e cel putin penibil. Ma scuzi ca am indraznit sa imi dau si eu pe aici cu parerea. Daca poti tu sa inlocuiesti cuvantul poate cu sigur atunci esti fantastic, dar nu doar de dragul de a inlocui acel cuvant, argumente, demonstratii, chestii, trestii. Iti zic eu ca nu se poate, doar mergem pe principiul supozitiilor si ce pare mai interesant o luam de buna.

| Dumnezău a răspuns (pentru NOname):

Sunt cazuri si cazuri.Nu zic sa luam meditatia ca mod principal de detasare,se poate foarte bine si fara,mai ales ca scapi de o povara si nu mai trebuie sa te concentrezi.Dar,deocamdata,stim destul de putine de modul in care functioneaza creierul,de cum asimileaza anumiti indivizi informatiile din subconstient, si le transmit constientului, ce forma iau astea.Cum un pusti cu autism,poate avea perceptii complexe asupra lumii,desi nu ar parea,asa si cineva inchis intre patru pereti,poate avea perceptie despre exterior,chiar daca himerica,fara sa fie vreun caz special de parapsihologie,medium,sau altceva,dar nu cred ca suntem in masura sa ne pronuntam,din moment ce nu suntem neuropsihiatri, si merge doar sa ne dam cu presupusul, poate iese ceva concludent din aberatiile noastre.

| Dumnezău a răspuns (pentru Thunder):

Eu nu sunt nici ipocrit,nici penibil,dar pot sa zic cu mana pe inima,ca nu prea las subconstientul-putem face paralela la creier sau alte organisme de control ale umanului prin asta-sa faca ce-l taie capul, adica nu actionez instinctual, cand nu trebuie.Amu...stiu ca pierzi multe ocazii,daca faci asta,si pui un semn de intrebare in fata a orice, dar eu zic ca asta e o piatra de fundatie, ca sa putem peste vreo 80-90 de ani sa ne controlam subconstientul si actiunile acestuia.Fiecare cunoaste cat de cat ce-a vazut la viata lui,unii tin minte si fetele unor persoane, si fiecare e cel mai in masura sa vorbeasca despre faptele ce le face, chiar si in vise.Nici eu nu pot pune expresia "sigur" in fata afirmatiilor tale,dar cred ca ma cunosc destul de bine,stiu sigur ce-am vazut,ca sunt atent la existenta mea, si nu gasesc alta explicatie pentru anumite vise ale mele, ce ma trimiteau in locuri in care n-am fost(desi nu erau departe) si s-au adeverit.Bineinteles,anumite vise sunt pure utopii,cu totii avem din astea,dar nu cred ca este exclus,ca fiecare din noi,sa aiba prin natura si alcatuirea creierului,o fereastra din asta mica, spre anumite cotloane din astea ascunse. Uita-te la Fringe ca sa intelegi mai bine ce vreau sa zic, ca nu am cerneala sa aprofundez.

| IMC90 a răspuns:

Foarte interesanta intrebare

Visul este doar unu dintre procesele somnului, si apare in faza REM. (adica mai spre dimineata)

REM ocupa cca 20-25% din intregul somn, adica cam 90–120 de minute/noapte. Atat visam. In mod normal, faza REM apare spre dimineata dar exista si exceptii, in functie de numerosi factori
http://en.wikipedia.org/wiki/Rapid_eye_movement_sleep

Este demonstrat stiintific faptul ca (,) creierul utilizeaza informatiile din hipocampus in alacatuirea visului. hipocampusul este ca un fel de hard-disk, ce stocheaza informatiile pe intreaga perioada a vietii. Chiar si daca nu ne mai amintim, ele raman stocate aici, ca o arhiva.

Dar visul nu se formeaza in hipocampus, doar sunt folosite informatiile de aici. Uite, nu mai stiu exact unde se formeaza (si nici oamenii de stiinta nu sunt 100% convinsi). Parca in cortexul prefrontal.

Infromatia circula prin sinapsele neuronale din hipocampus pana la cortex. Legatura intre neuroni se face prin niste mediatori chimici. Deci, banuiesc ca depinde si de cat de bine sunt ''reglati'' acesti mediatori. Asta in alacatuirea visului si in profunzimea cu care ni-l amintim.
Dar ceea ce este clar, este faptul ca nu putem visa ceva ce nu exista in hipocampus.

| NOname explică (pentru IMC90):

Deci în concluzie, dacă pereții albi, plus el însuși, au fost tot ce a văzut, visele lui vor putea fi compuse doar din aceste elemente, nu? La fel e și pe plan auditiv, gustativ, olfactiv, tactil și kinestezic. Corect?

Iar dacă în stare de conștiență fiind, își va imagina niște lucruri, vor face și ele parte din "hard-disk-ul" lui și din vise?

| IMC90 a răspuns (pentru NOname):

Pai imaginatia vine tot pe baza datelor stocate, nimic nou nu poate exista. Creierul uman este facut sa functioneze doar pe baza a ceea ce a cunoscut.
Deci da, va visa doar cei 4 pereti si pe el insusi happy

De exemplu, o persoana careia i-a fost amputat un picior, va putea visa ca merge la fel ca odinioara, dar o persoana care s-a nascut fara picioare, nu poate visa asta, deoarece creierul nu stie cum sa interpreteze.
Sau, eventual, ar putea visa ceva eronat happy

| NOname explică (pentru IMC90):

De acord, IMC90. Însă la partea cu imaginație sunt cam sceptică.
Atfel n-ar rămâne șomeri compozitorii, pictorii... care crează ceva absolut nou, ceva ce n-au mai văzut, auzit (știu că nu e cel mai bun exemplu)? Sau cum rămâne cu cei care fac muzică, fiind surzi?

Cred că imaginația este mai mut decât pare și n-aș fi atât de convinsă că se poate folosi doar de informațiile stocate în subconștient.

Imaginația mi se pare a fi ca o ființă vie, care explorează, crează, dă naștere unor lucruri noi...și poate dintr-un punct de pe perete să facă o adevărată operă de artă (mai ales dacă posesorul ei are talent).

Dacă acel cineva, stând între 4 pereți albi, și-a imaginat că i-a mai crescut un deget pe mâna stângă, cu (,) care desenează diverse forme pe pereți, atunci aceste forme vor fi întipărite în subconștientul lui și este posibil ca următoarele vise să fie inspirate (și) din ele. N-ar fi logic așa?

Doar nu stă toată ziua ca o plantă, uitându-se pe acei pereți albi, fără să schițeze un gând.
N-ar fi normal ca și ceea ce-și imaginează, atât cât poate, să prindă viața în visele lui?
Dacă n-a văzut în viața lui un cerc sau un triunghi, asta înseamnă că nu îl poate crea/imagina/desena, pur întâmplător? Eu tind să cred că poate.

| IMC90 a răspuns (pentru NOname):

Imaginatia creaza tot pe baza unor lucruri pe care le-ai vazut

Faptul ca le mai modifica este alta poveste. Dar, un pictor nu ar putea picta un pom daca n-ar sti cum arata.
Noi modificam doar in sfera lucrurilor cunoscute, a ceea ce am vazut si a combinarilor intre ceea ce am vazut happy

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

Noname "Sau cum rămâne cu cei care fac muzică, fiind surzi?
Nici un surd din nastere nu poate compune muzica.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Eu credeam ca visele sunt formate din imagini pe care le stocam in constient,gen imagini,sunete,sentimente redate in somn, amestecate facand un fel de film dar un film pe care ni-l putem aduce aminte. Daca erai inconstienta cand visai nu iti mai puteai aduce aminte ce ai visat, deci constientul e de vină pentru faptul că imaginile sunt redate in timpul somnului.

| NOname explică (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Tu când dormi, ești conștient?

| NOname explică (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Faptul că în timpul somnului creierul nostru este activ este de necontestat, însă asta nu înseamnă că ești conștient atunci când dormi. Altfel ai ști tot ce se întâmplă în jurul tău, ai fi treaz, ceea ce se contrazice cu starea în care te afli de fapt - dormi, te afli într-o stare de (semi)inconștiență.
(Acel "semi" se referă la faptul că mai există și noțiunea de "vise conștiente", pe care le putem controla.)

| DrunkenRat a răspuns:

Viseaza pereti albi si are probabil si vise erotice pentru ca masturbarea se descopera is fara internet. Evident, viseaza si mancare/apa, ca doar nu traieste fara ele. Exact asa cum un om orb viseaza numai sunete.

| Bezea a răspuns:

Atâta vreme cât și cei orbi pot visa nu văd de ce o persoană care poate vedea nu ar putea.

| NOname explică (pentru Bezea):

Este doar parțial corect ceea ce spui tu.
"Oamenii care orbesc dupa nastere vad, in continuare, imagini in visele lor. Cei care s-au nascut fara darul vederii sunt privati de aceasta dimensiune onirica, dar se bucura de vise la fel de "vii" ca toti ceilalti, limitate, insa, visele lor se desfasoara in gama tuturor celorlalte simturi: auz, miros, gust, atingere si emotie. Pentru un vazator este greu sa isi imagineze toate aceste lucruri in vis, dar nevoia de somn a creierului uman este atat de puternica, incat acesta poate angrena toate situatiile si mecanismele fizice posibile pentru a impune un repaus odihnitor si eficient sistemului."

| Bezea a răspuns (pentru NOname):

Din câte am înțeles eu din întrebare acea persoană ipotetică chiar dacă ar fi trăit între 4 pereți albi tot ar putea să își vadă propriul corp nu? Așa că teoretic ar avea un obiect (corpul uman) ca referință pentru vise/imaginație.

| NOname explică (pentru Bezea):

Corect.
Acum însă încercăm să ne dăm seama, dacă este posibil sau nu să viseze și altceva în afară de ceea ce poate vedea, respectiv, pereții și unele părți din propriul său corp.
Iar părerile sunt împărțite.
Tu cum crezi, este posibil să viseze și altceva?

| Bezea a răspuns (pentru NOname):

Sigur de ce nu. În cazul acesta cred că ar visa cu ajutorul imaginației, cum ar fi dacă nu s-ar afla în acea situație, ce se află în exteriorul pereților, dacă mai sunt alte ființe ca el.
Este totuși posibil ca visele să difere de la persoană la persoană în funcție de IQ, capacitățile lor de a gândi "outside the box", cât de inovativă este persoana respectivă etc. Dacă acea persoană este un geniu probabil ar putea să aibă vise extrem de vii și inovative, iar dacă nu este, probabil nu ar putea să treacă peste ceea vede și să își imagineze ceva în plus.

| NOname explică (pentru Bezea):

Foarte bun răspuns!
Și eu consider că nivelul IQ-ului și imaginația i-ar putea influența puternic visele. Însă este doar o părere personală și atât. Nu am nici o dovadă științifică în acest sens.
Mulțumesc pentru răspuns.

| Bezea a răspuns (pentru NOname):

The pleasure's all mine miss NOname.

| Coconutz a răspuns:

Orice informatie din lumea exterioara este procesata si stocata de creier.
Este in asa fel facut incat in decursul unui vieti nu vor probleme de genul "hardul este plin".
Totul ajunge in subconstient si visele incep sa sape in aceasta gramada.
Plus de asta in momentul in care visezi creierul amesteca diversele amintiri.
Deci daca visezi pisici ninja care trag cu lasere din ochi, creierul a amestecat pisicile (care le poti vedea oricand pe net ), ninja ( filme etc) si lasere din ochi ( Ciclops din xmen cred ca cu totii il stim sau am vazut o figura asemanatoare).
Cu astea spuse este improbabil ca un om cum l-ai prezentat tu sa aiba un vis care sa nu aibe in legatura mediul de care este inconjurat.
Deci e foarte probabil sa nu viseze prea multe chestii interesante.
Creierul se va folosi de orice amintire pentru a construi un vis.

| RoseQueen a răspuns:

Ei bine toti oamenii viseaza in propria lor lume.Chiar daca ar trai toata viata intre patru pereti albi, fara contact cu restul lumii, acel hard disk al contientului ar contine totusi ceva, si nu e vorba de praf.Omul ar avea si el o speranta, un ideal si ar visa, doar ca diferit de noi ceilalti, ar visa asa cum traieste, la fel cum facem si noi. Daca noi avem o perceptie asuprta realitatii el ar avea alta, iar bineinteles ca si visele ar fi diferite de ale noastre.

| alecx4music a răspuns:

Pai nu e un fel de hard disk al constientului...
Este un fel de oala de ciorba a imaginatiei.
Amesteca o groaza de imformatii cunoscute si necunoscute in vise happy

| Marian3rd a răspuns (pentru alecx4music):

De ce spui ca subconstientul este asemenea unui hard?
Adica subcostientul este si memorie si procesor si controler (le-ai bagat pe toate in aceeasi oala)?
Nu, eu nu sunt de aceeasi parere!

| Vizitiul a răspuns (pentru Marian3rd):

Subconstientul este aidoma unui card. Atata timp cat il alimentezi ai ce mulge. Cand nu-l mai alimentezi, mulgi vaca c-o singura tata.laughing

| axll a răspuns:

El va visa ceea ce stie, ce vede. niciodata in vis nu iti vor aparea persoane necunoscute. creierul nu e capabil sa inventeze fete. vanzatoarea de la un chiosc de ziare pe care ai vazut-o acum 10 ani, poate fi intr-un vis un criminal care te alearga sau mai stiu eu ce. in concluzie va visa 4 pereti albi, sau 8 pereti albi, sau un perete alb, e irelevant numarul si activitatile de care are el parte in monotona si plictisitoarea lui viata intre 4 pereti albi. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru axll):

Creierul mediază între ceea ce recepţionează ochii noştri şi ceea ce conştientizăm efectiv că am văzut.
Practic, realitatea vizuală pe care o trăim în fiecare clipă este un film pus în scenă de creier, care recreează realitatea, trecând-o printr-un filtru propriu asa poate interpreta, adauga, inventa orice cu ajutorul imaginatiei!
Nimeni nu ma contrazice in ceea ce spun oare intelege cineva?
@NOname aveam pretentii la tine, tu doar ai pus intrebarea si atat?

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai nici o treaba, esti total pe langa rolling on the floor

citeste ce am scis eu si invata

| Marian3rd a răspuns (pentru IMC90):

Imi placea subiectul, dar vad ca nu am cu cine discuta!
Daca nimeni nu ma intelege nu am de gand sa insist.
Pa, pa!

| NyanCat a răspuns (pentru axll):

Scuze, dar nu sunt de acord cu ce ai spus. Mai demlt am visat o fata cu un ochi parca roz si celalalt ( daca mai tin eu minte ) era albastru, dar nu purta lentile, asa. era natural si nu cred ca am mai vazut-o acum 10 ani sau ma rog mai mult.Si cand visam vrajitoare, nu se poate spune ca le-am mai vazut acum 10 ani ( mai ales ca eu am o lista cu toate filmele de groaza pe care le-am vazut vreodata ) Deci eu una nu cred in ce ai spus d

| NOname explică (pentru NyanCat):

Personal cred că în subconștientul nostru se pot face tot felul de colaje, cele mai neașteptate.

Pe acest principiu, bărbia poate fi de la unul, buzele de la altul, rochia din cartea cu prințese pe care ți-o citea mami când aveai doi ani și tot așa.

Însă dacă în viața ta nu ai fi văzut culoarea respectivă, dacă n-ai fi știut cum arată rozul, atunci nu cred că ai fi putut să-l visezi.

| slapnenorocit a răspuns:

In acest caz, cred ca intervine si imaginatia...cred.

| foxsilver a răspuns:

Desi pare o scena parca rupta din opera lui Eugen Ionescu,absurdul pe care il descrii, ma incita la o discutie, dar din lipsa de timp am s-o abordez din perspectiva umorului zilelor noastre.Si spun asa:pe langa acel hard disk,mai exista si un"procesor","placa video,audio"...
Daca din intamplare,pe acel individ il cheama Leonardo da Vinci sau Enstein, imagineaza-ti nu numai ca viseaza, dar va face ziua ce viseaza noaptea.Nu stiu Enstein, dar da Vinci fiind si un mare astrolog si nu numai, cu siguranta credea in vietile anterioare si viitoare.Deci putea cu usurinta sa aiba vise dintr-o viata anterioara.Nu mai spun de deja vu.
Si mai cred ca cine nu viseaza,nu e om, ci planta sau leguma, ceea ce intalnim foarte des pe site.laughing

| Acier a răspuns:

Pai, cred ca hard diskul acelui om e blank daca a trait toata viata intre patru pereti albi, n-a inregistrat nimic deci nu are ce sa viseze.

| Marian3rd a răspuns (pentru Acier):

Subconștientul este înnăscut, o consecinţă a evoluţiei şi rezultatul adaptării la mediu de-a lungul timpului, pe când constientul este o componentă specifică omului.
De cele mai multe ori, subcostientul generează sugestii pentru constient (impresii, intuiţii, intenţii şi sentimente) pe care acesta le adoptă fără a le modifica. Constientul intervine atunci când subconstientul nu oferă un răspuns imediat (de exemplu, în cazul problemei 17 x 24) sau atunci când detectează că urmează să aibă loc o greşeală (ca atunci când ne abţinem să reacţionăm într-un mod nepotrivit într-o situaţie dificilă, când mecanismul de control al constientului blochează intenţia generată de subconstient.
Constientul are, însă, limite: cercetătorii au descoperit că atunci când o persoană este ocupată cu o problemă ce necesită folosirea constientului, capacitatea de autocontrol scade, fiind mai probabil ca aceasta să cedeze tentaţiilor.
Sursa: Descopera.ro

| madu1295 a răspuns:

De fapt subconstientul are rolul de-a ''cenzura'' lucrurile venite din inconstient. Constientul e cel care lucreaza, el e cel care este influentat de mediul extern. Si referitor la intrebare, orice om are vise; chiar daca vede sau nu, aude sau nu, este izolat sau are contact cu lumea exterioara. De exemplu nebunilor, care-s izolati intr-o camera, nu viseaza? Sau pur si simplu, nu au fel si fel de gandiri? poate sunt deplasate, insa lui i se par normale in lumea aia a lui. Cel putin asta-i parerea mea.batting eyelashes

| kumichan a răspuns:

El viseaza la fel ca orice om poate visa cum este lumea de afara pentru ca el daca nu a vazut-o si-o poate imagina oricum poate sa-si imagineze cum e sa ai prieteni deoarece si el are sentimente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subconstientul ne ofera TOTUL: zambet, sentiment, suparare, lacrima, ambitie, logica.etc. Adica, El= Viata pe care tu o traiesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IMC și Hombre, voi subestimați creierul uman.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici pe departe, este cea mai complexa "masinarie" cunoscuta care poate stoca si procesa informatie care are si capacitatea de folosire a lor pentru a descoperii si alte potentiale surse de informatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Viseaza. Toata lumea viseaza. Sa te uiti pe asta ca e interesant si cauta pe net si despre somn.
http://www.descopera.ro/......espre-vise
Cand spui despre un lucru ca provine de undeva inseamna ca-si are originea acolo, ori lucrurile pe care le prelucreaza subconstientul nu-si au originea acolo. Subconstientul este doar un procesor al informatiilor interne (toate procesele care se-ntampla in organism) si externe (vaz, miros, auz etc), ca si informatie primita de la constient in cazul celor externe.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Foarte interesant articolul. Mulțumesc.
Dar până la urmă ce visează protagonistul întrebării mele, după părerea ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apoi ce stiu eu... poate viseaza cna da cu var big grin.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Hai că-i bună!
Cât timp n-are și un văr, pe care să-l văruiască pe timp de vară și în varul căruia să-și vâre nasul, e ok. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu placere! big grin.
PS.Asa mai omit eu sa spun delicateturile. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viseaza colturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as crede ca viseaza actiunile pe care le-a facut, pereti, sau 100%somn profund.

| Pawesome a răspuns:

Da viseaza. Chiar daca nu isi aminteste visul.
Despre ce viseaza, nu putem stii, daca a trait doar printre peretii albi, probail vise vagi, creeate de imaginatia lui, despre incaperea in care locuieste si lumea pe care si-o imagineaza,, de vis" din afara peretilor