| anonim_4396 a întrebat:

Subconstientul poate fi egoist?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Cine ti-a spus ti-e ma ca "Orice substanta adictiva, de la cafea la heroina, actioneaza NUMAI asupra subconstientului, provocandu-i satisfactii egoiste", Toate aceste substante ataca constientul sefe, ca d'aia cand te imbeti efectul incepe de la constient catre inconstient. Am dat explu alcoolul sa intelegem mai bine.

32 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Da poate fi egoist. NOname ti-a raspuns fata bine.

NOname
| NOname a răspuns:

Din moment ce subconștientul provine din conștient, fiind ca o imagine în oglindă, descompusă și recompusă de Dali, da, poate fi și el la rândul lui egoist.
Iar cum o mică doză de egoism există în fiecare, subconștientul este și el inevitabil virusat, într-o măsură mai mare sau mai mică.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Subconstientul nu este egoist, el doar reactioneaza la impulsul pe care i l-a dat constientul (frica, frustrare, dragoste, dorinta etc). Dali a folosit o metafora si noi o luam ad litteram. Deci toate reactiile egoiste (si altele:rautate, ciuda, barfa) pe care le avem vin ca rezultat a impulsului pe care l-a transmis constientul. Subconstientul nu are cum sa provina din constient, el doar preia o informatie a constientului si o prelucreaza in asa fel incat sa-l faca sa se simta confortabil si in siguranta (instinct de aparare). deci toate reactiile de genul asta pe care le avem isi au radacina in cu totul alte parti. Partea buna este ca poate fi influentat si asta ne face un bine cu mult mai mare decat sa fie lasat in voia sortii.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost doar o teorie. Nu spun că e neapărat cea corectă, dar momentan tind să rămân la ea.

E bine și ceea ce spui tu, dar am o întrebare: dacă visele provin din subconștient și dăm dovadă de egoism în ele, egoismul respectiv de unde provine? Că doar nu suntem conștienți.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Stii ce se-ntampla? cand iti arde un neuron, acesta retransmite ultima frantura de informatie doar pentru cazul in care iti va mai trebui (ca sa nu se piarda)...asta este visul. informatia pe care o retransmite prin vise provine tot din constient, daca este un vis care tine de exterior. Consientul capteaza informatii din exterior(si le transmite mai departe) prin intermediul tuturor simturilor: auz, vaz, miros etc.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ți-am trimis acum vreo oră un răspuns lung și detaliat. L-ai văzut pe undeva sau mi l-a furat roboțelul?
Ai apucat să-l citesc sau e nevoie să-l rescriu?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, reiau.
Îți spuneam că este bine ce zici, dar tot rămân puțin sceptică.

Eu văd acest lanț în felul următor: Conștient - Subconștient - Vise.
Dacă spui că visele provin din conștient, e ca și cum ai sări peste o etapă.
Și până la urmă nu suntem conștienți în timpul somnului, iar acțiunile noastre din vise nu sunt nici ele (pe deplin) conștiente. De aici putem să tragem concluzia, că eventualul egoism din ele ține mai degrabă de subconștient. Doar nu sunt (neapărat) niște reproduceri exacte a ceea ce am făcut cândva în realitate. Cred că un vis este un joc al subconștientului, singurul care nu doarme (singurul dintre cele două), care crează un fel de colaj din informațiile pe care le are la dispoziție, ghidându-se după ceea ce simțim, după starea noastră de spirit...

Chiar! De multe ori m-am întrebat: un om, care, să zicem, a trăit întreaga viață între patru pereți albi, ca un animal, neavând nici un fel de contact cu lumea exterioară, oare ce visează? ...Visează?

În orice caz, sunt niște lucruri atât de bine învăluite în mister, încât nu cred că vom ști vreodată cu exactitate ce se ascunde în adâncurile lor, ce se întâmplă în creierul nostru până la cel mai mic detaliu... Vom putea doar să dăm cu presupusul.
Dar subiectul este unul interesant, care lasă mult loc interpretărilor și imaginației, ceea ce-l face și mai atractiv.
Mi-a făcut plăcere să-l dezbatem aici puțin.
Noapte bună și...vise altruiste!

| Vizitiul a răspuns:

Ar trebui sa-ti interoghezi plamanii, ficatul, rinichii sau inima pentru un raspuns obiectiv. Spre exemplu, cand faceam sex salbatic, incepea sa ma doara inima, si ma plangeam ca un tigan in targ. Egoistul de mine.

| anonim_4396 explică (pentru Vizitiul):

Prea multa viagra dom'le big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Auzi ce intrebare la el? rolling on the floor
Subconstientul este prin definitie egoist, ca de-aia se cheama subconstient! E construit pentru auto-protectia organismului, si asta implica obligatoriu egoism intrinsec la cote maxime. Noroc ca la unii dintre noi apare si cealalta caracteristica a creierului, recte gandirea (analitica sau empatica) care mai infraneaza uneori pornirile subconstientului de maximalizare a "satisfactiei proprii" - asta fiind grila de masura a bine-trairii oricarui individ.
PS. Sa nu cumva sa ma contrazici ca va daram sandramaua! Orice substanta adictiva, de la cafea la heroina, actioneaza NUMAI asupra subconstientului, provocandu-i satisfactii egoiste puternice. Incearca tu sa combati numai cu constientul aceste efecte, sa te vad!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ba eu te contrazic. cafeaua actioneaza si asupra tubului digestiv si anume ma trimite la buda instantaneu big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Apoi iar nu ti-am citit raspunsul ca mi se cam incruciseaza ochii big grin...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca scrii din reflex (subconstient)? Pai asta da omul de gol in fata unui specialist. De ce crezi ca exista atatia destepti de te citeste de la o analiza grafologica pana la limbajul semnelor? Pen'ca subconstientul nu prea cade niciodata la pace cu constientul, ha, ha.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ba da. eu cand sun sick si merg la doctor (pentru certificat), ma transpun asa de tare in minciunile pe care le zic ca jumate de zi nu mai sunt om...si asta fuse exemplul pur al subconstientului subjugat de constient...sau oare asta oi fi vrut sa spun?!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord! Il poti subjuga, in anumite conditii, asa cum poti sa iti iubesti si perechea toata viata, prin inductie, desi uneori se urateste ca vai de ea! Asta e marea arta, sa controlezi manifestarile egoiste ale subconstientului prin puterea sugestiei controlate de constient... hai ca am fugit sa ma culc, subconstientul meu egoist moare de somn! Pa!

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine ti-a spus ti-e ma ca "Orice substanta adictiva, de la cafea la heroina, actioneaza NUMAI asupra subconstientului, provocandu-i satisfactii egoiste", Toate aceste substante ataca constientul sefe, ca d'aia cand te imbeti efectul incepe de la constient catre inconstient. Am dat explu alcoolul sa intelegem mai bine.

| harciog a răspuns:

Daaa,are chiar si notiuni abstracte ca moral si imoral.

| harciog a răspuns:

Daaaa,detine informatii si despre a fi imoral sau moral.

| harciog a răspuns (pentru harciog):

Sa-mi bag picioru, am apasat pe editeaza si mi-a publica raspunsul in loc sa-mi dea voie sa-l editez.Acum avem acelasi raspuns dar in forme diferite, ca si citeva de mai sus de altfel.

| NoChanceForUs a răspuns:

Subconștientul este foarte egoist, adică cine l-a rugat pe el să ne dea coșmaruri cu moși dezbrăcați în cadă și cine l-a pus să coordoneze el organismul? Ego-ul lui nu are limite, trebuie pus la punct.
Subconștientul poate fi egoist...desigur,are impresia că-i furi din aer și-ți oprește plămânii de ciudă.

| anonim_4396 explică (pentru NoChanceForUs):

Babele dezbracate big grin... ce stiu cum functioneaza asta de capteaza fanteziile altora si ma sperie pe mine asa.

| Dumnezău a răspuns:

Ohoo,căcalăau chiar.Subconstientul,cum majoritatea nu-l pot controla(eu pot,pentru ca sunt super sayian), contine toate atitudinele posibile ce si le poate insusi omul, deci posibilul egoism al acestei entitati este valid.

| shadovv a răspuns:

Irelevant!

| MâţulMov a răspuns:

De ce nu? Depinde de firea omului, nu mereu este egoist, dar se poate.

| Sabin91 a răspuns:

Daca il hranesti cu egoism sau lucruri negative da, poate deveni egoist.

| 220V a răspuns:

Eu cred ca subconstientul e aproape intotdeauna egoist, dar ne mintim pe noi insine si spunem ca nu e asa. Mintim si pe cei din jur, facem sa parem persoane bune. Cand ti se inampla ceva, auzi pe cineva spunand: Vai ce rau imi pare! Dar de fapt el/ea nu au nici cea mai mica durere de cur pentru tine.

| catalin188 a răspuns:

Da
de cate ori nu ai lasat pe cineva in vis in urma

| Magnifico a răspuns:

De ce nu? Se mai intampla...cel putin mie mi s-a intamplat cand venea vorba despre anumite lucruri ce m-au deranjat mi le imaginam dupa o perioada altfel!

| Garnet a răspuns:

Da.

| vladmR a răspuns:

Uneori da unori nu

| BobbyTheOne a răspuns:

Nu...cred ca majoritatea nu stiti ce e ala subconstient laughing constientul poate fi egoist, subconstientul e ca un hard-disk ce da reply la ce i place constientuluiwinking subconstientul e o masa de informatii bine puse la punct...constientul actioneaza asupra lui.ii da un impuls (dorinta) si el scoate ce crede ca e mai bunwinking cateodata nu se intelege cu /(constientul) pentru ca nu are suficiente date in memorie, si constientului nu ii place, chiar daca el le a selectat si le a trimis happy in concluzie.nu.subcontientul nu poate fi egoist, decat daca /(constientul e prea lacom, sau nu ii ajunge cevawinking

| anonim_4396 explică (pentru BobbyTheOne):

Bine ca si egoismul e relativ, unii spun ca e inteligenta si cunoasterea sinelui si a nevoilor.
si eu cred ca noi suntem cei care dam impulsuri la subconstient in mod constient, cu toate ca necontrolat de cele mai multe ori.

| BobbyTheOne a răspuns (pentru anonim_4396):

Egoismul caracterizat e mult mai complex laughing dar eu m am referit strans la legatura lui cu subconstientul happy subconstientul e inocent, dar stricat cateodata, constientul face toata treaba, murdara sau imoralawinking intr o fraza...suntem stricati din nasterewinking