| Nilsson a întrebat:

De-a lungul istoriei popoarele cucerite plateau tribut stapanitorilor sub forma aurului, granelor ( + alte bunuri) si isi trimteau copiii cei mai frumosi inteligenti sa slujeasca la curtea imparatilor.

Acum tributurile se platesc sub forma achizitiilor de armament, a contractelor de infrastrucura (vezi cazul Bechtel), a dobanzilor platite pentru imprumuturi institutiilor financiare internationale si a exportului de creiere catre universitatile de prestigiu de unde absolvenii ajunga sa lucreze pentru marile corporatii?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Totdeauna asa a fost si este si astazi.
Imperiile colecteaza tot ce e valoros din teritorii, fie ca sunt tari sau firme multinationale.
Pretextele se schimba, esenta ramane: pestele mare inghite pe cel mic.
Si la copii, cei mari iau mancarea sau jucariile celor mici, atunci ce sa mai asteptam mai in colo?
Si in lumea animalelor, cel mai tare conduce, ceilalti il urmeaza behaind.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cred ca diferenta promitatoare a nivelului de trai motiveaza.
La curtea imparatilor - ca si acum la marile corporatii - copii aveau si au astfel asigurat un nivel de trai mai bun decat acasa.

| Nilsson explică (pentru Bula):

E adevarat ce zici, poate si eu daca eram un programator talentat as fi lucrat pentru o companie din Silicon Valley pe un salariu de zeci de mii de dolari pe an decat pentru un start-up romanesc.
Insa nu asta am vrut sa subliniez, ma gandeam ca tributurile pe care le plateau statele slabe celor puternice reprezinta ceva de domeniul trecutului, dar mi se pare ca principiiile au ramas cam aceleasi, s-au schimbat doar formele de plata si instrumentele de colectare. Tu ce crezi?

| Bula a răspuns (pentru Nilsson):

Totdeauna asa a fost si este si astazi.
Imperiile colecteaza tot ce e valoros din teritorii, fie ca sunt tari sau firme multinationale.
Pretextele se schimba, esenta ramane: pestele mare inghite pe cel mic.
Si la copii, cei mari iau mancarea sau jucariile celor mici, atunci ce sa mai asteptam mai in colo?
Si in lumea animalelor, cel mai tare conduce, ceilalti il urmeaza behaind.

| gabicoo a răspuns:

Daca America e țara tuturor posibilitaților - România e țara unde orice e posibil.
laughing

| oprescudorin11 a răspuns:

Statele Puternice iti dau tehnologie, tu dai materie prima!
Schimbul este oarecum CORECT! Caci si in Biblie scrie : sa dai cezarului ce este al cezarului!
Filozofic, este un schimb echitabil!

| drutzix a răspuns:

Your point being?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.