| MadagasHardwell a întrebat:

Cine imi poate explica de ce domnitorii nostri plateau tribut?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ca sa fie pace in tară. Greu de inteles, asa-i?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Da' tu pe ce lume traiesti ma baiatule? Azi cum e? Cei " alesi " platesc si azi tribut ( la hamerica si coana angel ) ca sa-si pastreze posturile de unde fura si ei cat pot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu ti-a explicat pe inteles dar si tu ai dormit la istorie.laughing Tribut se platea pentru ca Turcii cu razboinici in numar mai mare de cat Tara Romaneasca, inainte de a ataca tara, au cazut de acord cu domnitorii nostri de a da bir, o suma de bani sau/si produse pentru a-i lasa in pace, pentru a nu porni un razboi.Mai pe inteles,eu vin la tine cu inca vreo trei jmecheri si iti zic ca daca nu imi dai bani,te sparg.i tu dai, dai, dai, pana cresti mai mare, faci o echipa de jmecheri si nu mai dai.Atunci turcu intra in tara si o incaseaza. Sper ca m-ai inteles. Asta era rolul bir-ului sau tributului, pentru a nu ne ataca tara si de ne lasa sa traim in liniste.

| Copila2016 a răspuns:

Ca sa nu fie omorati sau sa nu fie sclavi.

| May2001 a răspuns:

România de bătea cu tara x. În timpul bătăliei bunurile tarii x au fost distruse. Dacă la final România a pierdut a trebuit sa plătească pentru pagubele din timpul războiului. Ceva de genul .....cum se face azi la judecătorie... dacă unul câștiga și a fost acuzat de celalalt, atunci celalalt trebuie sa plătească daune celui pe care l-a învinuit nedrept. laughing

| suntserios a răspuns (pentru May2001):

Mai invata putina istorie, raspunsul tau nu are nicio treaba cu realitatea. tributul se platea turcilor pentru a ne asigura o oarecare libertate si pentru protectie in vremea ocuparilor otomanilor.

| May2001 a răspuns:

De fapt pe atunci nu era România dar ai înțeles tu :-))

| May2001 a răspuns:

Știu mai multa istorie decât crezi tu. Îți arat dovada ca și ce am zis eu e corect:
tribut= Obligație (în bani sau în bunuri) pe care o impunea o putere cuceritoare unui popor învins și care se plătea la date fixe; bir laughing

| RazvyEnglezu a răspuns:

Nu este adevarat. Istoria atesta ca domnitorii nostri erau mandri si nobili. Mincinosii de comunisti au rescris istoria ca sa ne puna intr-o pozitie submisiva din puncte de verede politico-istoric.

| DC_Raul_1999 a răspuns:

Tributul reprezintă o obligație în bani sau bunuri plătită de o entitate politică sau statală unei alteia în semn de respect sau, așa cum s-a întâmplat de-a lungul istoriei, ca o recunoaștere supunerii sau ca dovadă a loialității. Primeau tributul de la regiunile pe care le cuceriseră sau pe care le amenințau cu ocupația militară. În cazul alianțelor se obișnuia ca aliații mai puțin puternici din punct de vedere militar să plătească celor mai puternici un tribut ca dovadă a loialității sau pentru finanțarea proiectele militare comune.