| anonim_4396 a întrebat:

De cate baloane ar fi nevoie ca sa ridice 45 kg?
Cit poate ridica un balon?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E suficient unul singur, dar sa fie mare si umplut cu ce trebuie

| T0T a răspuns:

Adica, mai pe scurt, vrei sa zbori? laughing

| FemeiaPisică a răspuns:

Este nevoie de un balon cu aer cald pentru a ridica o greutate de 45 de kilograme.
Baloanele obişnuite nici nu se pot înălţa, rămân la pământ. Dar, baloanele cu heliu se pot înălţa. Nu este indicat să legi o greutate de 45 de kilograme nici dacă ai peste 50 de baloane umplute cu heliu. Nu se ştie dacă toate baloanele o să reziste şi se pot sprage sau dezumfla în orice moment.

| relian a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Asa spui? Dar ala dea sarit de la 40 de km sau de la cit cum s-a urcat acolo? Daca nu ma insel este filmare si pe youtube si spne ca a fost urcat intr-o nacela de fier bineinteles capusla metalica urcata de un balon atentie cu heliu.Tu spui ca 50 de baloane cu heliu nu stii daca ridica 45 de kg.si ala cum de s-a urcat cu sute de kg? Baloanele meteo asa sint urcate, sint umplute cu heliu.Ce spui tu sa te deplasezi sa revii si asa mai departe, baloane in care poti zbura da merg pe baza de aer cald.Deci un singur balon umplut cu heliu te ridica si te duce in rai, pina cind se sparge, normal in rai nu-i ca in atmosfera pamintului si de acolo vei cadea direct in iAd.Si asa ai facut o calatorie pe cinste.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru relian):

Ăla s-a referit la baloanele de dimensiuni normale. Crezi că dacă te legi la brâu cu 50 de balone normale umplute cu heliu şi te arunci, supravieţuieşti? Astea doar în filme vezi. Animatronii aceia care ţin câte 30-40 de baloane în mână ca să le dea copiilor de ce nu şi-au luat deja zborul? Serios, un balon normal cu heliu te duce în rai? Atunci, de ce copii care îi vezi la carnavale nu şi-au luat zborul? Deja o dai în SF-uri.

| Danutz_Dany_1995 a răspuns:

Cate baloane cu heliu pot ridica 31 de kilograme?