| alecs871 a întrebat:

De ce cand arunci o caramida in apa, undele facute de ea sunt rotunde?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Esti sigur ca undele din vecinatatea caramizii nu au o forma dreptunghiulara? I-a mai cauta (vezi).

| PhaseMorphXR a răspuns:

Daca o caramida este dreptunghiulara (prismatica)atunci va creea unde dreptunghiulare la inceput care se vor rotunji treptat spre ovale apoi spre elipse si intr-un final spre cercuri, insa ele se creaza repede... apa e un mediu relativ dens, care amortizeaza treptat undele si socurile.

| georgesur a răspuns:

Suprafata apei are dimensiuni mult mai mari comparativ cu dimensiunile caramizii; cele trei dim ale caramiziiL, l, i sunt comparabile (in plus cam greu sa o faci sa atinga suprafata apei cu fata cu suprafata. maxima), din aceasta cauza putem considera ca nu avem un contur de perturbare a suprafetei apei ci un punct de pertrbare.Mediul fiind omogen, viteza de propagare a undelor este aceeasi indiferent de directie(pe suprafata plana a apei), ...de aici propagarea acestora sub forma de cerc. Daca lovim apa dintr-o piscina cu o scindura (200cm x10cm x 3cm )nu vom mai avea cercuri ci crestele valurilor vor fi linii paralele.

| georgesur a răspuns:

Pentru "eu sobra": cum arata "cercurile patrate" de care vb? Dar cercurile cu forma obiectului?

Pentru "Floatilla": fenomenul ar fi "cam cum" il povestesti. dar intrebarea era: "de ce?"(in plus esti sigur ca se trece de la oval la elipsa?)

Răspuns utilizator avertizat
| enchanted a răspuns:

Ma gandesc ca totul este rotund:pamantul, planetele, stelele, calea lactee, undele

| frvtel a răspuns:

Dar tu cum ai vrea sa fie? Partate?!

| IoanaRusu a răspuns:

Moamastraight face. nu m`am gandit niciodata la astarolling on the floor

| Lost0in0your0memories a răspuns:

rolling on the floor ai mai vazut tu unde patrate! orice ai arunca in apa undele sunt rotunde!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer mi-ar place ca caramida in apa sa faca cercuri patrate.si orice obiect cazut, aruncat in apa, sa dea forma cercurilor formate.

| MidnightSun a răspuns:

Buna intrebarerolling on the floor