| Alexandra_Bogdan_1994 a întrebat:

Din ce cauza pereti din casa fac niste pete rotunde ca un fel de egrasie desi pereti sunt izolati pe dinafara si sunt din caramida. nu mai stiu ce sa fac. o idee?

3 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

E posibil sa fie pete de mucegai, daca sunt gri-verzuliu sau au tente de inchis.
Am avut si eu problema asta intr-o camera, cu toate ca la fel cum spui tu, izolatia era bine facuta. Singura solutie a fost Savo antimucegai (in caz ca nu ai poti sa pui solutie pentru geamuri pe o carpa alba, curata si sa stergi peretii)
Am zugravit pe timpul verii cu vopsea antimucegai si acum e ok happy

| relian a răspuns:

Daca peretii is izolati la exterior ceare a face? aia e egal cu zero sau cam pe acolo. Pune mina si tu pe peretii tai in iterior si o sa constati cas reci ca gheata, asa ca nu te mai mira. Vrei sa izolezi o casa atunci izoleaza la interior dar nu cu ciment peste izolatie ci cu rigips peste izolatie si atunci vei avea pereti calzi, economie la caldura balamuc si pereti la exterior tari care nu se sparg, pe care nu-i maninca pasarile si in care nu isi fac cuib pasari si rozatoare.Alta idee nu vad.Ai putea sa rezolvi problema doar incalzind non stop casa pana acolo incit pereti vor deveni calzi cand pui mina.Dar apoi caldura la fel sa o mentii non stop undeva cel putin la 18 grade.Asta inseamna un consum enorm de energie la peretii tai.Alta idee nu cred ca ar mai fi.Doar sa repari dar problema va aparea mereu.Deci izolatia la exterior este o prostie adusa in RO de catre cei care muncesc prin Italia, au vazut acolo probabil si hai sa faca si ei in RO. Izolatia lu mos peste asta e la exterior, atita vreme cit romanii nu au un sistem de incalzire constant si atita vreme cit peretii is facuti din ciment.Gandeste ca peretii aia vin din pamint din fundatie, deci indiferent cita izolatie ai pune la ext raceala urca din pamint din fundatie pe perete si astfel peretii is f reci. Izolarea la extrior este risipa de bani aia e.Nu inteleg de ce inginerii sau stiu si eu unia care se pricep nu explica la oameni cum sta treaba.Ori e lipsa de interes ori nu e nimeni capabil sa inteleaga chestii elementare.Plus de asta ce am vazut romanii is f incapatinati, sa nu zic prosti, daca vad ca face unu ceva hai sa faca si el ca ala a fost in Italia in Germania a vazut a dres.A vazut pe dracu aia a vazut.Ok sa revin chiar daca pe linga subiect.treb sa faci izolare la interior.Cum ai putea sa faci asta acum? Pe linga perete jos si pe tavan pui sine din alea de metal sau poti folosi si lemn ce doresti tu, deci prinzi aceste profile pe linga perete in suruburi ceva.Inainte de asta poti sa lipesti de pereti si de tavan izolatie, ori sa o prinzi cu ceva cleme cuie etc.Treb ca sa izolezi bine sa nu ramina spatii, ca urmare vei imbraca toata camera sa zic asa in izolatie. Poti folosi polistiren exrudat care e mai subtire, dar care izoleaza ca si unu normal de 5 sau 10 cm sau poti folsi si vata de sticla minerala cum ii zice. Apoi asezi profililele, jos si pe tav sintre ele alte profile din am uitat citi cm, stiu si eu 60- cm sau cit se pune.Peste profile bati rigips si ai terminat lucrarea o sa ai izolatie suparata, o sa uiti de mucegai condens etc ce vrei tu si vei face economie la caldura de cel putin 30% garantat.Si pe tavn la fel si parchet pe jos si aia e izolatia.Cam asa ar trebuie sa isi izoleze roamanii caseele daca vor sa aiba cald si sa nu consume mult cu caldura.Cine vrea sa inteleaga bine cine nu sa faca cum fac "meseriasii"care lucreaza prin Italia, adica oamenii fara scoala, fara nici o meserie care peste noapte au devenit meseriasi in ale constructiilor.Cam asta ar fi ideea cea mai buna. Poti incerca doar intr-o singura camera si apoi bagand caldura la fel peste tot in casa o sa vezi diferenta cit de cald o sa fie in camera izolata cum am spus si restul.

| TudorVali a răspuns:

Citeam intr-un raspuns anterior ca se recomanda izolarea interioara. Chiar nu este recomandata izolarea dubla interior - exterior pentru ca peretii nu mai pot respira. O izolare exterioara facuta corect si cu materiale de calitate nu ar trebui sa puna asemenea probleme. Eu am apartamentul izolat pe exterior de 7 ani cu termosistem Adeplast si am si mult mai cald in casa. Poate ca exista multa umiditate in casa sau poate ca mesterii care au facut lucrarea nu au lipit corect polistirenul... poate ca e pus pe mamaligi, o fi avand loc unde se infiltreaza apa...verifica..si daca lucrarea e bine facuta la exterior umbla la interior la sursa de umiditate. Sunt acum pe piata lavabile antimucegai care lasa peretele sa respire, vezi Aeria Gold all-inclusive, o vopsea foarte alba. Curata si usuca foarte bine peretele inainte sa aplici lavabila si asigura-te ca nu mai exista spori. Aeriseste foarte bine casa chiar si de mai multe ori pe zi.