| BracKMyhay95 a întrebat:

De ce cand suntem aproape de a muri sau am trecut pe langa un preicol mare, de moarte, se deruleaza toata viata prin fata ochilor? Cum se numeste chestia asta...

Răspuns Câştigător
| boopman a răspuns:

Am gasit pe Wikipedia ceva legat despre asta, dar este in Engleza. (https://en.wikipedia.org/wiki/Life_review).

Cica se numeste "life review" fenomenul asta. Poti citi mai multe in articol, cauzele, etc.

| RAY a răspuns (pentru boopman):

Ceea ce e un mit, pentru ca creierul e elastic, de fapt revedem amintiri emotionale, ce dragi, momente emotionale etc nu o sa vezi tu viata ta ca la cinema in 3d

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sub influenta bauturi,drogurilor,a unor substante ne e usor sa ne reamintm de trecut, un studiu a demonstrat ca subiecti beti isi aminteau foarte bine trecutul,cand erau trezi nu asa bine, cand esti in coma in organism intra substante care causeaza asta, creierul e elastic poti avea amintiri false, personaje care nu exista etc nu vezi viata ca pe un film,vezi niste momente emotionale care teau marcat,ciudat e relaxarea,gandul ca putem face ceva mai bun,ceea ce e incredibil, cum reusim sa fim constienti si inima nu bate,puls zero,creierul nu are aer,nu stiu cum,e ceva incredibil numai vb de unele povesti care povestesc totul vizual,auditiv desi ei erau in moarte celebrala nu in coma, pericolu cand stim ca vom muri se numeste atac de panica nu se deruleaza nimic, se activeaza frica in noi, scade ratiunea, logica etc cand te fugareste un leu nu stai sa te gandesti la matematica, intra inconstientul in lucru, memoria de lunga durata, nu ma mir ca ai amintiri de astea cand esti in coma

Răspuns utilizator avertizat
| TanyaTanny a răspuns:

Nu cred ca au o denumire exacta, dar oricum buna intrebare! laughing