| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti despre chestia cu viata dupa moarte?

12 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Prea multe sunt necunoscutele, prea limitata cunoasterea umana si prea multi chibiti pe margine!

Un raspuns pertinent, cred eu, ar fi : "nu stim" sau "nu putem explica".Tot ceea ce stiinta oficiala nu poate "pipai" si reproduce este acceptat ca fiind in afara normalului (paranormal).

| Bobyxx a răspuns:

Eu sunt sigur ca exista viata dupa moarte chiar daca stiinta nu a reusit sa demonstreze, poate nu va reusi niciodata... dar sunt foarte multe fenomene paranormale (unele sunt false fireste ) dar cele adevarate raman un mister, misterul ne face pe noi oameni intotdeauna ne dorim sa stim totul si poate nu vom reusi niciodata... dar cunoasterea a fost facuta pentru noi nu noi pentru ea

| Hombre a răspuns (pentru Bobyxx):

"Eu sunt sigur ca exista viata dupa moarte chiar daca stiinta nu a reusit sa demonstreze, poate nu va reusi niciodata"...
Nu am inteles o iota din ce ai spus, poti sa traduci?

| Lizzu a răspuns (pentru Bobyxx):

"dar sunt foarte multe fenomene paranormale (unele sunt false fireste ) dar cele adevarate raman un mister"

Buna. Aici e problema. Ca nu stim care sunt cele adevarate si care false.
Asta in cazul in care iti poveste o persoana in care ai incredere, dar si asa poti crede ca ea s-a inselat ..si tot asa.

| RAY a răspuns:

Ca e o mare minciuna, omul mereu a dorit sa aiba o viata vesnica asa ca a compus tot felul de povesti unele mai ciudate ca altele
trebuie sa stim ca creierul simuleaza lumea din jurul nostru cand creierul moare murim si noi, bucurate de viata asta e ultima care o traiesti si prima

| Mădă0611 a răspuns:

Cel mai bun exemplu cu experientele din timpul mortii clinice sunt plimbaricile prin rai sau iad, unde oamenii vad ce cred ca trebuie sa vada, adica informatie pe care o au in minte. Mintea e ca un HDD, daca nu pui niste informatii, nu le are, simplu.

Deja-vu-ul nu mi se pare sa aiba treaba cu reincarnarea, pentru ca asta ar insemna ca ai existat in trecut, ei, eu am avut un deja-vu cu un telefon mobil. Pentru asta am o teorie, care cica exista deja. Oamenii sunt "praf de stele", la un moment dat o sa murim, materia o sa se recicleze, Universul o sa se contracte pana o sa ajunga la un punct, de unde o sa explodeze iar, e posibil ca apoi lucrurile sa evolueze exact la fel, si constiinta ta sa ia forma din nou, intre timp neexistand, si daca toate sunt cam la fel, sau identice, deja-vu-urile ar parea logice.

Cat despre articol, pentru mine constiinta inseamna doar acele conexiuni (le vad ca niste legaturi, fire) care exista intre neuroni, energie electrica, si ea se pierde cand creierul moare.

Un ateu convins e convins, are destule dovezi pentru a nu se indoi vreodata.

| zurick a răspuns:

Salut,nici nu stiu si cred ca nimeni nu stie asta concret.Citeste:http://www.google.ro/......http?/url si http://www.google.ro/......http?/url Pa, pa.

| WhatheWow a răspuns:

Cam mari așteptările tale din partea utilizatorilor acestui site!
Atât de uzate sunt subiectele puse de tine spre dezbatere, atât aici cât și la Religie, încât pur și simplu nu fac altceva decât să reducă de fiecare dată numărul celor dispuși să-și " dea cu părerea ".
Mintea omului e plină de informație, conștientă și subconștientă dar în special are abilitatea de a amesteca această informație într-un mod unic iar acest amestec se numește fantezie. Atunci când fanteziei i se suprapun informații din subconștient, individul lasă " frâiele" imaginației iar aceasta o ia razna creând un fel de pseudo- realitate.
Vezi tu, cunoaștem atât de mult despre funcționamentul creierului dar nu cunoaștem suficient și acest lucru lasă porți deschise teoriilor descrise și de tine.
Despre moartea clinică și eventualitatea unei părăsiri a corpului de către "suflet" și călătoriei lui în locuri fantasmagorice nu avem confirmări științifice chiar dacă s-au făcut studii în această privință.
Avem doar marturii ale unor oameni care nu înțeleg pe deplin nici însemnătatea viselor și patetice încercări a altora de a intra în centrul atenției pe baza unor astfel de poveşti.
"Deja Vu" se știe că ce e și nici de cum nu e un mister; cât despre reîncarnare, nu e altceva decât o teorie de teapa " universurilor paralele ".

| WhatheWow a răspuns:

Ce-i cu bătaia asta de joc, prietene? Pui o întrebare într-un mod iar ulterior îi schimbi conținutul și o semnezi "anonim"?! Ești patetic și nu știu de ce administratorii permit acest tertip!
Ar trebui să mai lucrezi la noțiunea de respect față de cei care interacționează într-un mod sincer cu tine!
Numai bine!

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

Ce te surprinde!? "Atât de uzate sunt subiectele puse de tine spre dezbatere", probabil si-a insusit cele spuse si a bagat-o pe anonim, adica, nici usturoi n-am mancat nici gura nu-mi miroase.
Si pentru ca s-a tot dezbatut subiectul asta mereu sa lamureasca cineva nonsensul acesta "VIATA DUPA MOARTE". Dau o capra.winking

| WhatheWow a răspuns (pentru Hombre):

rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut o teorie sau parere despre energia generata de corp care nu se pierde, ci ramane libera pe undeva prin univers, dar cel mai aproape eu zic ca ramane pe pamant.
Sa iesi din corp si sa te vezi pe masa de operatie, eu zic ca e prea multa fantezie.La nastere imprumutam doar o parte din energiile ce ne inconjoara.
Daca teoria ar fi adevarata, asta ar insemna ca noi nu suntem influentati doar de codul genetic imprumutat de la parinti, ba chiar mai avem influente si din partea acestor energii.
Pana la urma tot ce e convenabil din punct de vedere existential, e si usor de acceptat, doar n-ai vrea sa-ti zica la stiri ca esti doar o bucata carne care se degradeaza in timp...degeaba, traind pentru a fi fertilizator.
Dar, daca teoria astora e valabila, eu ma mai gandesc si la ritmul cu care neuronii mor si se reinoiesc pe timpul noptii cand ne odihnim. Microtubulii sau structurile proteice se dezvolta in neuroni insemnand ca imi pierd si recapat alta constiinta, nu? Nu!