| antineutrino a întrebat:

De ce eclipsele de Soare se pot veda doar ziua, iar eclipsele de Lună atât ziua cât şi noaptea?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Sunt curios cum ai vrea să vezi o eclipsă de soare noaptea, când prin definiție soarele nu este în câmpul vizual...

În plus, nu știu nici cum vezi tu eclipse de lună ziua. Eclipsa de lună se produce atunci când soarele și luna sunt în poziții diametral opuse față de pământ, deci ar fi cam greu să vezi o eclipsă de luna dacă ești pe partea luminată de soare.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De cate ori ai văzut tu soarele noaptea?

| relian a răspuns:

Ai rupt gura tirgului total laughing te bagi cin chestiuni de relativitate, in mai stiu eu ce chestiuni de zici ca ai fi mare fizician si apoi deodata dai cu muci de pereti laughing bagi intrebarea asta, care te faci de nu mai ai ce lua de jos.
Deci punind intrebarea asta, mi-am dat seama ca la restul de intrebari ce ai pus, ce ai comentata is chestii copiate de pe net. Poti sa ma injuri, dar sa intrebi de ce eclipsa de soare o vezi ziua si nu noaptea, deja is lamurit, o bag si eu pe aiai iarna nu-i ca vara laughing vorba lu Basescu

| antineutrino explică (pentru relian):

Întrebările mele sunt puse într-un mod care presupune o gândire intuitivă. Răspunsurile necesită doar puţină perspicacitate şi analiză.
Dacă a raţiona devine prea împovărător pentru unii, îmi cer scuze pentu provocare şi promit că nu mai fac!
P.S. Nu am afirmat nicăieri că profesez ca fizician, dar asta nu mă împiedică să am cunoştinţe de fizică avansată, sau din domenii conexe.

| relian a răspuns (pentru antineutrino):

Asa este si eu am cunostinte avansate in medicina, ma crezi pe cuvint? In sf sa fii sanatos, poate ca ai cunostinte de care spui, poate doara te lauzi, eu am atras atentia la intrebarea resp[ectiva ca arata cu totul alcteva decat cunostintele ce spui ca leai avea.

Nu o mai da la intors, las-o asa cum a cazut, adica ca in tren laughing

| antineutrino explică (pentru relian):

Este posibil să ai şi cunoştinţe de medicină, că scris de doctor ai!

| Yuoia a răspuns:

Tu vezi soarele noaptea?

| Kaonashii a răspuns:

Luna se vede pe cer si ziua, soarele nu se vede noaptea...

| antineutrino explică:

Lăsând la o parte prima parte a întrebării, care a fost o provocare şi v-aţi prins, totuşi nu mi-a răspuns nimeni concret de ce eclipsele de Lună se pot vedea atât ziua cât şi noaptea?

| darrio2007 a răspuns (pentru antineutrino):

Ai vreun exemplu cand ai vazut o eclipsă de Lună ziua?

| johnnny123 a răspuns (pentru antineutrino):

Cred că ți-am răspuns cât se poate de concret: Eclipsele de lună NU se văd ziua, și ți-am și explicat de ce.

| antineutrino explică (pentru johnnny123):

@ johnnny123 Am desemnat răspunsul tău ca fiind cel mai bun, cu toate că eclipsele de Lună pot fi vizibile şi ziua, în anumite condiţii: https://www.trivalleystargazers.org/......clipse.htm

| johnnny123 a răspuns (pentru antineutrino):

Acolo este vorba despre o situație la limită, care nu apare decât atunci când este îndeplinit un set de condiții extreeem de specific. Și chiar și în acele condiții rare nu zărești decât un fragment de eclipsă parțială (nu totală) de lună fix pe linia orizontului în timp ce soarele apune pe partea cealaltă (deci nu e chiar "zi"), și asta doar dacă te afli într-o poziție cu elevație suficient de mare.

La cum te-ai exprimat tu în întrebare, suna ca și cum eclipsele de lună pe timpul zilei ar fi un fenomen foarte comun.