| cornelmarius a întrebat:

De ce este universul intunecat? In univers este intuneric bezna?

11 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Bah voi sunteti normali de puneti intrebarile astea?
e foarte periculos!
adica eu m-am gandit ce raspuns sa-ti dau, apoi m-am gandit din ce in ce mai departe, apoi m-am gandit cum era daca nimic nu exista, daca nimic nu era creat, cum era daca era o bezna totala, sau poate cum era daca nici macar bezna nu exista...
mama si m-a luat o durere de cap crancena si o ameteala...
fac dreacu atac de panica cu voi.

| CoquineNoire a răspuns:

Glumeam, mama ce misto a fost senzatia aia, mai vreau intrebari d-astea.

| whatevernvm a răspuns:

Este intuneric vezna, dar stelele dau lumina si in jurul lor este probabil multa lumina si caldura happy dar in rest este intuneric pentru ca planetele si stelele sunt doar o parte din univers si lumineaza si ele, dar nu suficient de mult incat sa lumineze tot universul

| AragorN88 a răspuns:

Universul este intunecat pentru ca lumina (fotonii) nu interactioneaza cu vidul din spatiu. Daca ar fi fost ceva in care sa se loveasca fotonii atunci spatiul ar fi avut o culoare (cum are cerul nostru). De aceea se vad doar planetele luminate de soare, pentru ca fotonii nu trec prin ele, ci sunt "reflectati".

Gandeste-te la un laser (unu d-ala slab), cand bati ziua si e senin nu vezi decat punctul unde este intreptat laserul si nu o linie dreapta, asa este vidul din spatiu.
Dar daca ar fi fost noapte si ceata ai vedea si fasciculul, nu doar punctul unde cade laserul. Asta se intampla pentru ca fotonii din laser interactioneaza cu apa din ceata. Acelasi principiu da culoarea albastra atmosferii pamantului.

| RAY a răspuns:

Oriunde este bezna unde nu este o sursa de lumina valabil si pe pamant si oriunde in univers, universul e cam intunecat se pare

| relian a răspuns:

De ce? Dar la fizica la scoala nu vi sa explicat? Pt ca radiatia electromagnetica,sau luminoasa este invizibila,de aia
Simplu, lumina nu se vede laughing ea devine vizibila doara atunci cand fotonii lovesc corpuri materiale,atunci lumina sau acea radiatie este reflectata de acel corp,asa vedem noi lumina,pricepusi?
Hai ca e bun,ai mai invatat si azi ceva.
Plus de asta acele radiatii luminoase nu merg asa departe,desi unia sau majoritatea sunt de parere ca acea radiatie merge la infinit,eu nu cred ca lucrurile stau deloc asa.
Iara Eminescu si multi altii sau inselat. Daca stii despre ce vorbesc,eminescu si alti filosofi si fizicieni,spun ca lumina ce noi o vedem de la o stea este de acum ani lumina in urma. Fals,eu nu cred. Daca ar fi asa atunci universul ar fi trebuie sa fie luminat,asa cum intrebi tu.
Cu cat te indepartezi de o stea,cu atat radiatia aia este mai slaba,daca iesi dincolo de stiu si eu sistemul solar e deja bezna,ceea ce arata ca nu prea ajung acolo aceste radiatii,deci chiar daca ai un corp material nu are cinel lovi si ala nu are ce reflecta.

Multi au spus ca eu bat campii,cand am spus ca noi vizual vedem o stea acum,in prezent in secunda aia,nu cum zic ei vedem lumina ei de acum milioane de ani lumina in urma. Daca ar fi asa am avea un univers luminat.
Lumina unei stele nici nu poate ajunge la noi, noi doara o vedem atat, pentru ca vazul este un simt instantaneu, atata timp cat in campul tau vizual nu sunt obstructii poti vedea la infinit, asta daca obictul in cauza este luminat si destul de mare laughing

In sistemul nostru solar, luam exemplul asta.Cu cat ne departam la revedere lumina,chiar daca exista corpuri materiale alea se pare nu au ce reflecta.
Avand in vedere chestia asta,nu stiu cum de fizicienii zic ca la noi poate ajunge lumina si din alte galaxii laughing Cum? De fapt si pentru ei este o enigma chestia asta,pentru ca daca lucrurile ar sta asa universul ar fi trebuie sa fie luminat.
Sa zicem iesi afara din galaxie,esti in spatiul intergalactic,este bezna totala,chiar daca tu esti material,nu le loveste nimic,nu ai ce reflcta, deci unde sunt acele radiatii de care ei vorbesc ca traverseaza spatiul intergalactic?
Ori nu stim noi, adica astia mici, ori aia nu stiu sa ne explice, ori nici ei nu stiu, una din astea este problema.Dar eu ma indoiesc ca cineva ar sti exact cum sta treaba.

| Peaches a răspuns:

Pai, hai sa ne gandim ca Pamantul face parte dintr-un sistem solar, soarele e in centru si planetele se rotesc in jurul soarelui. Planetele primesc lumina. Universul este maaaaaaaaaaaaaaare si nu este luminat peste tot de sori.

| a3e6u9 a răspuns:

Nu e chiar atât de întunecat.

http://www.youtube.com/watch?v=74IsySs3RGU

| MitroAlex94 a răspuns:

Nu peste tot in univers este bezna. Spre exemplu exista stele mai mari decat soarele din galaxia noastra.Noi pur si simplu nu vedem razele alea ori din cauza ca sunt prea departe ori sunt blocate de alte corpuri ceresti. Daca te uiti la diverse poze facute cu telescopul nu vezi doar bezna. Daca nu era lumina atunci nu se putea descoperi nimic din univers.

| MrsSunshine a răspuns:

Intreaba-l pe Doamne-Doamne.El vede tot, eu inca nu am ajuns pe acolo

| aannoonniimmusa a răspuns:

1st question: Deoarece nu exista sori peste tot pentru a-l lumina.

2st question: Da.