| anonim_4396 a întrebat:

De ce evolutia omului spre mai bine incepe incetisor sa isi cunoasca sfarsitul?

Răspuns Câştigător
| GolopențaAdrian a răspuns:

Pentru ca multi nu vor sa devina buni ci rai dar sunt si oameni buni

20 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Dacă cineva a înțeles întrebarea, mi-o poate reformula și explica și mie?

| RAY a răspuns:

Ce intelegi tu prin evolutie? eu spun ca evolutia umana nu e pe sfarsite din contra devenim tot mai rationali

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru RAY):

Evolutie mentala. Sa ne dam seama ca degeaba ne luptam intre noi, ca ne distrugem caminul, si multe altele. Dar asta e in natura noastra. ne place razboiul.

| Mădă0611 a răspuns:

Cum ai ajuns la concluzia asta?

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru ca vezi toti prosti la televizor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Si inainte erau prosti, dar nu erau atatea posturi tv si atatia "jurnalisti".

| WaterDrop a răspuns:

Evolutie spre mai bine? Este o intrebare gresita din start happy. Mai bine era pana la descoperirea rotii, dupa aceea a mers totul inspre mai rau.Acum, la ora actuala suntem doar la apogeul raului. Uita`te mai atent in jur.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru WaterDrop):

Ai dreptate.

| drutzix a răspuns (pentru WaterDrop):

Dap, era mult mai bine cand mureai la 15 ani de pojar. Cand lumea statea nespalata cu lunile si era foarte posibil sa mori de foame pentru ca nu ti-a iesit vanatoarea.
Daca era asa de bine de ce nu mergeti (voi astia care spuneti chestia asta) in jungla amazoniana sa traiti cu triburile alea care nu au tehnologie.
Dar e mai bine sa stai cu burta la soare si sa arunci cu rahat in chestia care te ajuta sa stai cu burta la soare.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru drutzix):

S-ar fi aflat alte modalitati in medicina facand referire la pojar. Si acum ar fi fost alt trai. orice inventie ar fi influentat intr-un mod diferit. probabil acum nu mai erai pe internet. probabil erai pe altceva.

| syd2 a răspuns:

Cred si singur iti stii raspunsul la intrebare.

| suffarstar a răspuns:

Omul nu a evoluat niciodata.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Ms de funda

| Aberdeen a răspuns:

Dar încă există o grămadă de oameni care își doresc să evolueze în mai bine. Înainte crezi că era diferit? Oameni, ca și acum, tot felul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Antoni,dragule,daca este evolutie e in sus(adica spre mai bine), ca de era in jos(spre mai rau)era involutie.Nu cred ca este vorba de un sfarsit, ci mai degraba de o incapacitate a noastra de a privi dincolo de limite.

| IAmTheLegendary a răspuns:

Pentru ca tehnologia avanseaza si omul ramane in urma cu cunostintele de pe vremuri, sau chiar de acum si stau mai mult pe telefon/calculator/tableta. Asa zic eu,

| Ana9999 a răspuns:

Dar cine a zis ca omul incepe sa nu mai evolueze spre mai bine? Cercetarea este in plina forta acum, despre tehnologie nu mai zic, evolueaza vizibil. Copiii nostri devin din ce in ce mai inteligenti, mai ales datorita posibilitatii de a explora informatii de pe Internet si din alte surse la care inainte noi nu am fi avut acces.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Ana9999):

Adevarat dar uite, unii dintre ei nu prea le place cartea.

| Ana9999 a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Asta asa e, dar vremurile merg in directia in care esti obligat sa iti placa. Din ce in ce mai multe meserii se bazeaza mai mult pe capacitatea de a gandi logic si pe informatiile acumulate, meseriile in care e nevoie doar de munca fizica vor fi inlocuite treptat cu masini. Referitor la evolutia mintala, exista si efectul Flynn care arata ca IQ-ul creste constant la fiecare generatie. Cat despre lupta dintre noi, concurenta nu o sa dispara niciodata, asta ne ambitioneaza sa fim mai buni decat altii, dar depinde si cum e privita, daca planuiesti sa faci rau cuiva, deja e invidie si rautate.