| товарищ a întrebat:

De ce incepem sa radem atunci cand mintim?

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Buna.Ai pus aceasta intrebare, fiindca tu cand minti, razi sau ai observat la cineva? Ca daca da, si eu fac la fel :v.
Unii oameni detectează mai bine minciunile decât alții, pentru că sunt în stare de a deosebi o mincină prin expresii faciale, ritmul vorbirii, anumite mișcări și alte metode.
Poligraful(=detectorul de minciuni" măsoară) stresul psihologic pe care subiectul îl îndură când este întrebat unele întrebări.
Unii oameni, cand mint acestia nu sunt atenti la semnele faciale(dupa parerea mea peste 55% din populatia p[este glob au semne faciale atunci cand mint)., care ii da de gol in fata celor ce ii cunosc destul de bine.
Si nu rade legat de raspunsul lui ThePinkPant3r.A raspuns foarte bine:hormonul de care vorbea el este testoteronul-hormon sexual masculin-.Hormonul sexual masculin asociat agresivităţii şi criminalităţii, ar putea stimula comportamentele pro-sociale, deoarece creşte onestitatea bărbaţilor, arată un nou studiu.
Minciuna este un "scut" de autoaparare,pentru a ascunde anumite evenimente ce le-ai savarsit si nu vrei sa afle cineva.
Dar stii cum se spune: "Minciuna are picioare scurte"! Deseori,mincinosii sunt prinsi, dar cateodata mai scapi si basma curata cu putin noroc. :-)
Altii se obisnuiesc sa minta, altii se obisnuiesc sa spuna adevarul gol-golut sau prin omisiune(eu fac parte din categoria:adevarul prin omisiune).

Deci, in final, cred ca ai inteles ca tu/eu/noi cei care mintim avem niste mici "portite" prin care o persoana apropiata isi da seama daca minti.
Funda?

11 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Eu mint cu o seriozitate iesita din comun, cred ca am inceput sa cred si eu ce zic happy

| Cortex a răspuns:

Eu mint fara sa rad sau sa dau semne ca mint

| wassyle1994 a răspuns (pentru Cortex):

Oricum dai semne ca minti, insa nu le cunosti tu. poate minti fara sa dea nici un semn doar cel bolnavi psihic

| ThePinkPant3r a răspuns (pentru wassyle1994):

Exact nimeni,, normal'' nu poaet mintii fara semne.

| RAY a răspuns:

Eu cred ca omul se minte cel mai mult pe el insuti, daca nu sar minte tiar lua viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu fac asta!

| ThePinkPant3r a răspuns:

Pai nu inceoem sa radem depinde de om, uni isi misca nasul (sau se scarpina 0 / rad deoarece corpul elimina o substanta cand mintim( nu imi amintesc acum numele) si din acesta cauza radem cum ai zis tu.
Altii isi misca ochii pentru a cauta o,, portita'' pentru a scapa. Funda?

| товарищ explică (pentru ThePinkPant3r):

Substanta? Asta ma face sa. rad. :]

| ThePinkPant3r a răspuns (pentru товарищ):

Ma rog. O secretie ceva de genu. Si depinde de persoana.

| MrLobaLoba a răspuns:

Incerc sa-ti scrie un raspuns dar imi vine sa rad

| Jenni33 a răspuns:

Pentru ca persoana respectiva sa nu isi dea seama ca mintim... noi stim deja ca uneori nu avem nici o sansa sa resusim chiar daca radem... dar o facem asa din instinctwinking