| georgeceltoma a întrebat:

De ce luna,pamantul,planetele,globulele, atomi toate sunt rotunde de ce nu sunt patrate sau alte forme?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pentru ca se rotesc si aceasta miscare imprima corpurilor o astfel de forma.Zic si eu nu sant sigur.Dar este o intrebare buna.O sa ma documentez si poate o sa revin daca gasesc ceva concret. Iara pentru cei care dau raspunsuri asa doar sa aiba si ei activitate pe aici ar fi mai bine sa se abtina.Acest site este pentru ca oamenii sa invete ceva daca au si de la cine.Nu intram aici sa ne injuram sa ne luam peste picior sau sa radem de cum si ce gandeste o persoana care intyreaba ceva.Pt aceste activitati exista alte siteuri ce se ocupa cu asa ceva.Numai bine.

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CrazyTeenager a răspuns:

Buna intrebare thinking

| 0rlando a răspuns:

Planetele sunt rotunde datorită gravitației, iar globulele sunt rotunde pentru că pur și simplu așa sunt...este o formă practică pentru circulație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciudat sa pui intrebarea asta. De fapt sint sferice, iar explicatia este cit se poate de logica.

| AliveOne a răspuns:

Luna,pamantul etc nu sunt rotunde
pamantul de exemplu are formai unui geoid + ca nimeni nu stie exact cu precizie ce forma are fiecare planeta deoarece nu au cum sa calculeze pe langa faptul ca e de-ajuns sa ai un munte de 12km inaltime si gata deja aia nu mai e planeta rotunda...

Răspuns utilizator avertizat
| georgeceltoma explică:

Copii ca cei de mai jos nu au ce cauta aici!

| minus273virgula15gradeCelsius a răspuns:

Gravitatia, doar gravitatia. Auzi, de ce nu pui intrebari de genul asta pe site-urile de specialitate? Daca nu stii sa navighezi pe Internet (stii, dar nu vrei), te invat eu. Gratis.

| georgeceltoma explică (pentru minus273virgula15gradeCelsius):

Ok si site-ul acesta pentre ce gen de intrebari e? doar care i-ti convin tie? postez aici ca pe mine ma intereseaza si pareriile altora nu doar a mariilor specialisti. Tu daca ai o alta viziune inca nedescoperita nu inseamna ca nu ai dreptate intr-un fel dar poate inca nu tea descoperit cineva!

| ly01 a răspuns:

Ca sa intrebi tu.

| BiancaBăă a răspuns (pentru ly01):

laughing ly01.

| darrio2007 a răspuns (pentru ly01):

De ce mai raspunzi daca habar nu ai? Raspunzi la misto?