| Alphawolf a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor(de la noi) sunt influentati mai mult de slabiciuni decat de argumente? Eu asta nu pot s-o inteleg. Cred ca asta este una din marile probleme de la noi, ea creeaza si oglindeste mentalitatea, iar mentalitatea stabileste directia si nivelul unei tari. E prea multa superstitie, frica, confuzie si incertitudine. E evolutie, instinctul de supravetuire si conservare!?
Si ca sa intelegeti mai bine la ce ma refer dau un ex. "educatia religiosa din scoala".
Sunt ferm convins ca toata lumea care gandeste sanatos, indiferent de pozitia religioasa, este constienta ca religia nu are ce cauta in scoala. Aceasta pozitie este sustinuta cu argumente realiste, nu cu povesti. Gasiti o parte din ele aici: http://www.tpu.ro/......todoxa-in/
Cu toate astea, foarte multa lume, inchide ochii, asteapta privind din umbra, iar asta nu pentru ca nu i-ar interesa, ci pentru ca sunt superstitiosi(cred).

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

"Most men would kill the truth if truth would kill their religion." - Lemuel K. Washburn.

| Inferno a răspuns:

Dar daca cineva doreste sa se faca teolog, nu este le dezavantajat de faptul ca nu a studiat religia in scoala?

| Alphawolf explică (pentru Inferno):

Daca tu gandesti asa la ce ma pot astepta de la religiosi?

De cand vezi tu teologia o meserie? Ce fel de meserie e asta, reclama la prejudecati, arta de a manipula si indoctrina cu iluzii, sau ce? Spune-mi tu. Hai sa bagam si astrologia la stiinte si meserii, ce zici?
Credeam ca tu poti vedea mai mult decat este, poti face diferenta dintre necesar si inutil, constructiv si distructiv.

| Inferno a răspuns (pentru Alphawolf):

Teologia e simpla si usor de inteles si de mintea cea mai ingusa, asa ca nu vad de ce nu ar fi preferata de multi.

Sau "meseria" de preot, e si simpla si banoasa, ce iti poti dori mai mult?
Inveti acolo niste rugaciuni si imnuri, le memorizezi, ai si putina voce si gata, te-ai realizat, ai si bani si nici nu muncesti pentru ei.
Deci nu vad de ce nu ai dori sa te faci preot.
Demnitatea umana, bla bla bla, indoctrinare, astea-s povesti, pai ce ii pasa lu' ala ca indoctrineaza pe X-ulescu cand isi ia bani pe asta?

Pai daca scoatem religia din scoli ce face sarmanul om lipsit de inteligenta, ca trebuie sa invete acasa singur pentru a se face preot si daca nu reuseste ca preot atunci nu ii mai ramande decat prostitutia sau crima.

| sublime89 a răspuns:

Din pacate asta e realitatea lumii in care traim. Suntem suficient de avansati incat unii dintre noi sa-si dea seama de absurditatea predarii religiei in scoli, dar si suficient de ramasi in urma incat majoritatea sa nu-si dea seama ca asta e o problema. Adevarul e ca omenirea abia a inceput sa-si dea seama ce face, iar unele obiceiuri ramase din vremuri de demult in care nu stiam pe ce planeta suntem, continua sa fie la putere. Aici e nevoie de timp, la nivel global, si mai ales la nivel national, pentru ca stim cu totii ca Romania e una dintre cele mai religioase si superstitioase tari din lume, nu doar din Europa. Asa ca drumul va fi foarte lung.

| AinştainIsBack a răspuns:

Nimeni de pe aceasta planeta nu stie pe ce lume traieste. Spunem ca stim ca traim pe Terra, in Calea Lactee, dar nu stim nimic despre acestea, deoarece noi suntem mici. Acest fapt ne face sa credem in multe alte lucruri, ca sa le zic asa. Nimeni nu stie realitatea, asa ca toata lumea incearca ceva care, acel om care o face, crede ca este corect. Asta ne face sa gresim, dar nu trebuie sa criticam pe ceilalti. "Educatia religioasa din scoala" este luata ca gresita de multi oameni (printre care si eu). Acum, ca sa iti raspund la intrebare, vreau sa iti spun ca slabiciunile se numesc asa deoarece ne fac sa "slabim", mai mult decat argumentele, deci oamenii folosesc slabiciunile in locul argumentelor intr-o discutie pentru a obtine ce vor de la receptor.

| Ion_Cristian_1989 a răspuns:

Cum sa-ti spun nici eu nu sunt religios iar indoctrinarea din scoala este absurda, pe de alta parte traditiile si sarbatorile imi plac asa ca iau ce e bun din religie (s-a fiu mai intelegator, s-a mai ajut pe cineva etc)extremele nu sunt bune, am luat o cale de mijloc(dar bani la biserica nu dau pentru ca BOR are multi si nu ajuta pe nimeni)