| Archangells a întrebat:

De ce oamenii frustrati, incapabili sa ii iubeasca pe ceilalti, compenseaza acest lucru prin dorinta de putere si dominare?
Sa zicem ca exista un tanar de 20 de ani care a zis ca uraste tot si scopul lui in viata e puterea. Nu are emotii, frica, e gen psihopat, si vrea sa urce in varful ierarhiei cat de sus ca sa poata domina si batjocori pe cei de dedesubt. E foarte inteligent, analitic, invata sa fie carismatic, invata tehnici de manipulare si negociere, se infiltreaza in grupul celor mai bogati oameni din lume studiind business si participand la conferintele acestora, comunica si manipuleaza, e promovat si urca treapta dupa treapta. Stie ca e capabil sa ajunga in varf de unde e capabil sa ii faca pe ceilalti sa sufere.
In schimb, un alt tanar iubeste natura, e linistit, impacat cu toata lumea, e fericit ca vede soarele, ca simte parfumul florilor, ca exista. Nu e frustrat, nu are nevoie e multe lucruri si de statut social inalt ca sa fie fericit.
Societatea ne pune tocmai in aceasta situatie. Ne motiveaza prin dorinta de a accede la un loc inalt in societate si prin uitarea fericirii simple. Dar daca societatea va crea in final un monstru cum e cazul primului exemplu? De ce nu sunt promovati oamenii intelepti si fericiti ci oamenii frustrati si puternici. Se poate conduce si prin intelepciune nu numai prin putere.

27 răspunsuri:
| bogz a răspuns:

Imi pare rau, dar tocmai m-ai descris pe mine cel din prima situatie si e ceva absulut normal.Vei intalni tot felul de oameni, fara scrupule si oameni iubitori care-si dau haina jos de pe ei.Nevoia de putere si implicit bani vine la mine din interior, e ceva ciudat, care nu am intalnit-o la multi oameni.

| Archangells explică (pentru bogz):

Ok. ma bucur sa te intalnesc. sunt curios ce anume te face fericit. unde ar trebui sa ajungi pe scara sociala si ce anume ar trebui sa detii ca sa te declari multumit.

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Archangells):

Fiecare gaseste fericirea in altceva, poate unii in a domina, e ceva relativ.

| bogz a răspuns (pentru Archangells):

Asta e problema cu mine, nu ma face nimic fericit si nu ma pot bucura de mai nimic.Doar banii si puterea pe care le voi avea ma vor multumi

| Duucu a răspuns (pentru bogz):

Deci ești un aproape un psihopat...

| bogz a răspuns (pentru Duucu):

Crede-ma ca nu-s fericit de cum sunt.

| RAY a răspuns:

De ce nu pot oare uni accepta diversitatea, de ce trebuie sa gandim toti ca tine? gandeste rational lasa fiecare s faca ce vrea, uni barfesc straini pe strada alti vor ca alti sa fie ca ei cata prostie pe lumea asta dupa ce ca moartea e singurul scop al vieti e moartea ne complicam cu de astia ca tine

| Duucu a răspuns:

Ai creat niște categorii greșite. Maica Tereza e iubitoare și toată lumea știe de ea.

| dracu14 a răspuns:

Oamenii,pe baza capacitatilor lor se pot imparti pe clase:superioara si inferioara, egalitatea este o fictiune, nu toti avem sanse egale.primul om pe care l-ai descris face parte din clasa superioara,om inteligent,constient de capacitatile sale si realizand ca pentru a ajunge sus trebuie sa calce pe cei care-i stau in cale.
al doilea om este cel din clasa inferioara,multumit ca exista,nu-si doreste bani sau putere,constient ca nu ar putea sa le obtina, oamenii de tipul lor nu sunt dati ca exemplu pozitiv, pentru ca nu produc ceea ce societatea actuala are nevoie si anume banii.
societatea pune foarte mult accent pe cariera ta si banii pe care-i produci, de asta oamenii inteligenti sunt constienti ca trebuie sa ajunga in varf cu orice pret, nu frustrarea ii transforma in oameni fara scrupule ci societatea in care traim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine a zis ca nu poti fi un frustrat care iubeste natura?
Vrei o lista de veveritze frustrate care iubesc doar animalele?
E cam amuzant sa ajung in varf si sa trag lumea prin sarma ghimpata.Te domin pentru interesele proprii.Nimeni nu vrea sclavi deprimati cand acestia isi pot afecta randamentul.
Ce nasoala e viata de frustrat pe yaht, sau sa sorbesti in scarba sampania.Sa mesteci caviarul scrasnind din dinti, sa-ti faci masaj cu diamante la picioare urland de frustrare...oh, nu vreau asa ceva, ai dreptate.Jur ca n-o sa profit niciodata de oameni si tot ce voi dobandi in viata asta, voi imparti cu cei care n-au!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se promoveaza nimic doar de dragul promovarii. Se promoveaza cu scopul de a vinde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvintele individ, libertate, capitalism, libertatea de exprimare - sunt numai atât, cuvinte. În spatele ecranului, aceiaşi politicieni, aceleaşi feţe urâte, aceleaşi minţi perfide - cred că numai oamenii perfizi sunt atraşi de politică. Cel perfid, cel josnic, care ştie că poate să facă un lucru numai dacă are putere. Ai nevoie de putere numai când faci lucruri rele, altfel iubirea şi compasiunea sunt de ajuns.
Din pacate asa functioneaza societatea, spre aici am fost condusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o lume linistita, fericita si impacata umanitatea ar stagna.

Intr-o lume competitiva umanitatea va evolua.

Aparitia "monstrilor" e inevitabila, indiferent de tipul societatii in care vom trai. Toti oamenii sunt monstrii si ingeri, rezultatul final va fi definit de experienta de viata a fiecaruia. Iar oamenii intelepti au fost si vor mai fi promovati in continuare, daca nu ar fi existat oameni intelepti care sa ghideze progresul omenirii, societatea din ziua de astazi ar arata cum arata acum cateva mii de ani.

Pe oamenii intelepti ii defineste capacitatea de a lua decizii ce par a fi crude sau nedrepte, dar care vizeaza binele tuturor. Un om care crede ca ar trebui sa mirosim flori in loc sa fim competitivi ar putea face un rau mai mare omenirii decat un "monstru". Singurul lucru cu adevarat malefic pentru umanitate, daca ar fi sa privim in ansamblu, ar fi sa ne multumim cu ce avem.

| Salahadin73 a răspuns:

M-am regasit, oarecum.Doar ca am 19 ani si scopul meu nu este de a avea bani sau putere, scopul meu este de a domina prin inteligenta, atat.Hahaha, "invata tehnici de manipulare"...chiar am facut asta.
1.Folosesti gresit cuvantul "frustrat"(teoretic nici nu exista in limba romana.
2.Nu sunt promovati oamenii fericiti pentru ca nu ar avea priza la "public".

| Archangells explică (pentru Salahadin73):

Manipularea face mai mult rau decat bine. e adevarat ca e greu sa rezisti intr-o lume in care nu iti poti indeplini necesitatile conform Piramidei lui Maslow(hrana, sex, adapost, haine, statut etc) daca esti sincer si bun, deoarece esti calcat in picioare. esti obligat sa iti schimbi starea de constiinta, sa porti masti, sa nu fii sincer, sa fii agresiv, sa pari puternic, sa manipulezi. dar sa nu uitam totusi ca toti psihologii si cercetatorii in neurostiinte sustin faptul ca un creier sanatos are omul care e sincer, care se iubeste pe sine asa cum e si pe ceilalti. el e mereu fericit deoarece e impacat si linistit cu el inusi. fericirea lui nu depinde de exterior asa mult. daca are hrana, o locuinta, haine si persoane iubitoare alaturi, nu are nevoie ca sa urasca, sa fie frustrat sau sa manipuleze. manipularea apare in urma scindarii sinelui, cand in loc sa fii tu insuti, sincer, si sa creezi legaturi autentice cu ceilalti, ajungi sa ii folosesti in scop egoist pentru a aduna posesiuni, statut sau putere, ca in regnul animal. E adevarat ca traim intr-un sistem condus de 1% din populatie, oameni fara constiinta morala, si empatie, mai bine zis psihopati conform statisticilor, ce jongleaza economia si impun reguli, creeaza planul lumii in functie de propriile minti bolnave. asa cum e in interior, asa e si in exterior. daca la conducere ar fi oameni intelepti, empatici si dornici de pace, asa ar arata lumea. dar cand al conducere sunt oameni imorali, fara constiinta, ce ucid si nimicesc tari intregi, nu te poti astepta de la alctceva. Exteriorul oglidneste interiorul, tine minte. Invata sa redevi tu insuti, omul sincer cu ceilalti, chiar daca nu o sa aduni posesiuni si o sa devi frustrat. Daca scapi de frustrare, o sa devi un om sincer si liber, care are pace si iubire in suflet. Asta o zice un om care a utilizat de asemenea tehnici de manipulare atat in seductie cat si in relatiile cu ceilalti oameni. Am ajuns la concluzia ca nu se merita nici acea femeie, nici acel statut castigat, putere. Deoarece multumirea si fericirea adevarata vine din interior, si asta in urma sinceritatii fata de tine si ceilalti.

| maria999 a răspuns:

Raspunsul este simplu. Din cauza faptului ca acei oameni „frustrati„ au o dorinta foarte mare de ai domina pe ceilalti acestia fac orice ca sa isi indeplineasca scopul si ca sa fim sinceri e lucru mare sa-ti indeplinesti un scop in viata. Poate de aceea sunt promovati si acesti oameni.

| Winchester308 a răspuns:

E vorba despre legile naturii.Ala puternic il domnia pe ala slab.
Oamenii frustrati si puternici sunt promovati tocmai pentru ca aia care-i promoveaza sunt niste lipitori care se agata acolo unde gasesc avantaje.
Ceilalti nu sunt promovati tocmai pentru ca nu-s capabili sa concureze cu aia puternici.
Indiferent de cum ii numesti : intelepti, fericiti sau cum bagi cretinismele alea cu moralitatea adevarul este ca cel slab pierde si gata.
Sa fi intelept inseamna sa stii ce sa faci, sa fi capabil sa iei niste decizii importante.
Oamenii incep sa-si piarda instinctele alea care i-au adus unde sunt acum.Alea de supravieturie.Pur si simplu incep sa recunoasca niste functii de conducere si sa se supuna, nu mai gandesc, nu mai reactioneaza cand nu le convine ceva si sunt prostiti.
Ce il opreste pe al doilea din exemplul tau sa nu ajunga la fel ca primul, adica puternic da' sa ramana fericit si iubaret de natura(cu toate ca aceasta il uraste)? Nu il opreste ceva anume dar nu este capabil.Aia cu "tu esti frustrat eu nu sunt si d-aia nu am "putere"" este doar o porcarie ca sa nu spui direct "imi esti superior si te las ca-s prost".
E promovat primul deoarece ai ce sa promovezi.Nimeni nu promoveaza un fraier, deoarece aia care promoveaza sunt doar niste lipitori care se duc unde au de castigat.Si ghici ce...e normal, e perfect normal.
Daca vrei ce este mai bun pentru tine nu esti zgarcit sau nenorocit.Asta o spun ia care n-au si vor de la altii in loc sa-si procure singuri.Esti pur si simplu capabil sa supravietuiesti.
Si se poate conduce NUMAI prin intelepciune.Stii de ce n-ai zis de primul ca e intelept? Pentru ca folosesti intelepciunea doar ca o scuza pentru a-l pune pe al doilea intr-o lumina mai buna, poate din mila sau pentru ca iti este mai simpatic acest gen de om.Intelept esti cand stii sa iei propriile decizii si sa o faci asa cum trebuie.Frate...daca nu poti face asta conducator nu poti sa fi.Pur si simplu vine altul si iti ia locul, tu putand sa spui "este mai bun ca mine" sau sa incepi sa bagi scuze, iar deoarece oamenii si orice specie doreste sa se apere o sa o bage pe a doua, adica scorneste niste scuze in loc sa accepte realitatea si sa faca ceva in privinta asta.

| DeusCorrupti a răspuns:

Evolutia ne impinge sa ne dorim mai mult.
Oamenii inteligenti vor mai mult decat mirosul florilor.
Primul exemplu nu e un monstru, acel tip de om este inteligent, nu poti conduce fara putere si nici fara inteligenta, sunt inseparabile.

Deci, imi pare rau dar societatea ne impinge doar la evolutie.

| TortQuemado a răspuns:

Dacă spui că tânărul ăla liniștit și împăcat, iubitor de natură, nu are nevoie de multe lucruri și de statut social înalt, implicit nu are nevoie de promovarea societății. El e mulțumit așa cum e, că doar ai zis. Dacă el e împăcat așa, ce ai tu cu el? Doar nu vrei să distrugi pacea și liniștea punându-l președinte împotriva voinței lui.
Diferența dintre cei doi e, în primul rând, în faptul că primul își dorește expunere, statut social înalt și promovare, pe când cel din urmă nu vrea asta. În schimb, tu, ca un frustrat (!) care nu vrea să lase lumea în pace, vrei să-i tulburi liniștea, punându-l în funcții de conducere.

| Correct a răspuns:

Tu esti genul de om invidios, incapabil sa evoulueze, omul acela care prefera sa se uite la alti oameni cum prospera si apoi sa se planga de faptul ca nu a reusit sa fie ca cei de sus nici macar incercand acest lucru.Nu cred ca omul din prima situatie e frustrat, ci mai degraba inteligent (mie mi se pare ca tu esti cel frustrat, dar e doar parerea mea).
Daca omul nu avea aceea dorinta de a ajunge tot mai sus, nu mai exista nici evolutia, se multumeau sa doarma in pesteri fiindca ii apara de ploaie si sa manance carne cruda fiindca se simteau hraniti.
Daca tu te multumesti cu putin nu te lua de cei care nu au acelasi tel ca tine.
Exista oameni facuti sa conduca si oameni facuti sa fie condusi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Correct):

Ai o parere foarte gresita, frustrarea te ajuta sa progresezi. Daca esti impacat cu tine si ceea ce faci niciodata nu vei gasi motivatia sa-ti depasesti conditia. Ca sa vrei mai mult trebuie mai intai sa te revolti si sa schimbi ceva la tine si nu te poti revolta daca esti flower power (trebuie sa ai niste frustrari, niste lucruri pe care sa constientizezi ca le faci gresit si sa vrei sa le schimbi, s-o iei in bot ca mai apoi s-o iei de la capat s.a.m.d). E legea naturii de cand lumea. Daca ne multumeam cu ce aveam eram si acum in pesteri.

| Archangells explică (pentru Correct):

Ai dreptate. poate e mai bine in societate sa calci peste ceilalti cu ura, sa ii domini, sa ii faci sa fie sclavi, sa uiti ca sunt oameni. eu care credeam ca pacea, respectul, caracterul si iubirea sunt o forma alternativa de evolutie.

| Archangells explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Orice frustrare apare ca urmare a distrugerii dezechilibrului interior psihic. pentru restabilirea echilibrului se poate actiona interior, prin iertare, multumire, gandire pozitiva sau exterior, prin actiuni care sa produca efecte in interior. multumirile celorlalti, te ridica in slavi, te aplauda, iti satisfaci nevoile, placerile. e nevoie de ambele. dar cand se actioneaza exterior incalcandu-se drepturile si libertatile celorlalti, producand rau pe termen lung in lume, ti se pare la fel de convenabila indeplinirea frustrarii in exterior?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Archangells):

Traim intr-o lume cruda, e ca-n jungla. Ori te adaptezi ori mori. Crezi ca in salbaticie zebra ii spune tigrului ca greseste si il felicita ca sa-i satisfaca nevoile?

| DeusCorrupti a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Motivatia nu se gaseste doar in frustrare, aici tu gresesti, sunt unii oameni slabi pe care frustrarea ii impinge sa renunte la obiectivele lor, deoarece le considera imposibile de indeplinit de catre ei.

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Archangells):

Intelegi gresit viata, este definita de competitie, nu de pacifism, nu o sa reusesti niciodata sa schimbi lumea, nu exista pace pe lume, nu ai cum sa o creezi tu sau oricine altcineva, de la bacterii, animale si pana la oameni exista caractere agresive si caractere neutre, nu exista pace, atata timp cat exista si ganduri de razbunare.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru DeusCorrupti):

Pai doar e jungla, nu?