| Inferno a întrebat:

De ce oare "inteligent" e un cuvant atat de probematic fara o definitie clara? Exista mineri care sunt mai inteligenti decat academicieni. Exista oameni pe care nu-mi e greu sa-i cataloghez ca "lipsiti de darul ratiunii" ce sunt mari savanti in medii academice.
Pana la urma a re ceva sens pe lumea asta?

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Inteligența nu are absolut nici o legătură cu studiile.

16 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

In fond, "inteligent" NU este echilavalentul omului citit si studios! Daca-ti merge mintea, nu conteaza in care clasa sociala te invarti!

| Exilee a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nu sunt de acord. Inteligenta inseamna a nu te pune la mintea incultului mai mult... adica nu m-as impaca niciodata cu ideea ca un incult (care probabil are un gram de minte)sa-i fie superior unei persoane care chiar a dobandit performante foarte bune in ceea ce priveste educatia.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Exilee):

Depinde...sunt multe situatii.

| Exilee a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Da, dar sunt foarte multe categorii sociale, si de-aceea nu exista egalitate.Cred c-ar trebui niste schimbari drastice thinking

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Exilee):

Nici nu ne trebuie egalitate! Inchipuieste-ti o lume in care toti am fi egali, bogati...sa spunem! Cine ar mai face munca de jos? Cine ne-ar mai matura strazile, strange gunoaiele sau ne-ar munci pamantul?

| Alphawolf a răspuns (pentru Exilee):

Inteligenta nu este definita de cantitatea de informatie, ci de puterea si timpul de procesare a informatiei. Nu tot ce citim, invatam, auzim, este adevarat, informatia trebuie filtrata. Degeaba aduni daca nu intelegi. Inteligenta il ajuta pe om sa gandeasca singur, sa inteleaga sau sa constate singur o buna parte din realitatea inconjuratoare, iar asta indiferent de adevarurile societatii.
Si, da, cu siguranta exista mai multe tipuri de inteligenta.

| Inferno explică:

Ma scuzati, am gresit categoria, trebuia postata la stiinta si filosofie.

| Exilee a răspuns:

"Exista mineri care sunt mai inteligenti decat academicieni" Nu prea vad rostul acestui exemplu. De unde stii tu? Fiecare are un anumit nivel de cunostinte in functie de domeniul ales.
"Exista oameni pe care nu-mi e greu sa-i cataloghez ca "lipsiti de darul ratiunii" " Imi aduce aminte de :" noi avem tendinta sa catalogam o persoana ca fiind inculta dat fiind faptul ca este diferita de noi". Dar am intalnit cazuri recunosc cand persoane inteligente au fost catalogate drept mai putin culte ( sa folosesc niste termeni satisfacatori) din pricina faptului ca sunt diferite de majoritatea categoriile sociale carora " sunt lipsite de darul ratiunii" happy

Consider ca inteligenta inseamna sa nu te pui la mintea incultul. Aceste persoane sunt intr-adevar ...inteligente?! happy

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Are ceva sens?
Nu stiu exact. Orice forta are si reactiunea ei.

| ErrorFound a răspuns:

Care e diferenta dintre inteligent si istet?
Nu inteligenta masoara IQ-ul?
Deci poti spune ca un om cu IQ mare este inteligent, nu?
Ratiunea si logica sut alte probleme...
La fel ca si istetimea care, pentru mine, este acelasi lucru cu abilitatea de a te descurca rapid in orice situatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu crezi ca daca vei adopta definitia:"Inteligenta este ceea ce folosesti atunci cand nu stii ce sa faci", nu vei mai avea atate probleme filosofice?
Referitor la ce are si ce nu are sens pe lumea asta (vorbesti ca si cum ar mai fi si alta lume, desi esti ateu), cred ca nu are rost sa te mai agiti.Totul,dar absolut totul este iluzie.Filosofic vorbind, este poate singurul adevar absolut.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Nu prea are sens!

| sabrina103 a răspuns:

Pentru ca exista mai multe tipuri de inteligenta.

| Exilee a răspuns (pentru sabrina103):

Asta nu are nimic de-aface. Inteligenta este de un singur tip! NU exista o clasificare certa. Exista intelgienta si absenta ei, la fel cum exista si forta si reactiunea ei.

" are ceva sens?" Gandeste-te, mai devreme sau mai tarziu viata aceasta se va termina. Are o limita. Daca vrei matematic vorbind, este ca un sir cu o limita finita-convergent. Poate ca am pornit dintr-un punct de aplicatie, avem o directie si-un sens, dar distanta va fi finita ( mentionez ca vectorul are punct de aplicatie, directie si sens)

CUlmea e ca noi intmeeindu-ne un destin, suntem precum un vector, dar care din pacate lafinalul vietii se va margini.

| sabrina103 a răspuns (pentru Exilee):

Http://nuaisacrezi.ro/cele-noua-tipuri-de-inteligenta/#.Ud-V06JHIwU

De ex.Eu cred ca un om de stiinta fizician de exemplu sta bine la capitolul i. logico-matematica, insa poate sa fie mediocru sau mai rau cu handicapuri la i. emotionala, sau interpersonala.

| Mișika a răspuns:

Nu inteleg de ce ai legat acest exemplu de intrebare, este discutabil, intr-adevar nu avem o definitie clara a inteligentei, cu toate astea, nu poti spune ca acel om nu este inteligent daca are o capacitate extraordinara de a rezolva foarte bine proble noi oferind raspunsuri de o creativitate formidabila? Deasemenea capacitatea de a gestiona cunostintele intr-un mod util in situatii spontane, da dovada de inteligenta.