| flowerpower_5936 a întrebat:

De ce principiile morale se confunda atat de lejer cu niste simple slabiciuni, de ce sunt folosite, de catre altii, drept o portita de a-si hrani ego-ul, intr-o maniera atat de marsava?

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Hai sa zicem ca printr-o minune, in ziua de azi mai exista oameni cu principii morale.Acestea sunt niste dovezi clare a unui carcater puternic in niciun caz o slabiciune.Sa zicem ca eu ca persoana fizica am avut o copilarie traumatizata si vreau sa ajut financiar si moral copii din judetul meu.De ce ar fi asta o slabiciune? Din moment ce nimanui nu ii pasa de ei, e ceva uman sa intinzi mana si respectiv portofelul celor care au nevoie
N-am zis ca o fac in numele lui Dumnezeu. N-am nevoie de pomelnice la biserica sau slujbe in numele meu. Cea mai buna rasplata este faptul ca din micii micutii cu probleme se formeaza caractere suficient de puternice pentru a rezista in lumea asta

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ai idee ce inseamna principii morale? Am sa iti dau doar un exemplu: corectitudinea. Nu poti trai normal fara ea, fara sa o ai mai mult sau mai putin. De ce? Pentru ca neavind-o deloc, nu vei mai putea avea relatii cu altii, toti ceilalti isi vor pierde increderea in tine. E doar un exemplu. Pot sa mai aduc asemenea exemple, cum ca principiile morale sunt de fapt "instructiunile de functionare" a fiintei umane, si sa ma apuce noaptea aici, pentru ca nu le poti scoate si da la o parte din viata noastra.
Desigur ca unii incearca ca si din ele sa scoata ceva spre folosul lor, si acest lucru e cit se poate de urit, insa ce sa-i faci?, asta este, noi oamenii stim sa fim adesea f rai...

| Shammal a răspuns:

Pentru ca asta vor ei sa experimenteze, nu incerca sa judeci ca ar proceda bine sau rau; conteaza cum procedezi tu si starea in care te afli tu, asta iti va desfasura in fata ta realitatea pe care ti-o doresti

| otilia88 a răspuns:

nu poti sti cine actioneaza manat de morala si cine din pur egoism, la fel cum nu poti intelege ce e mai bine, sa ajuti facand-o doar din dorinta de a te autopreaslavi sau sa nu o faci deloc. cert este ca vom face mereu lucruri care ne satisfac fie pe plan moral fie material.

| Leon a răspuns:

Eu n-am inteles dubiile tale in legatura cu principiile morale care sunt. slabiciuni? principiile morale sunt principii morale, iar slabiciunile, slabiciuni. e confuza intrebarea. daca dezvolti poate intelege careva ce vrei sa spui. Craciun fericit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul tau, daca nu era adevarat, treaba asta trecea neobservata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde ai vazut tu ca se confunda principiile morale cu slabiciunile? poate ai gresit intrebarea.principiile morale sunt cele 10 porunci, iar slabiciunile sunt viciile oamenilor prin care incalca acele porunci.curvia, betia, rautatea, mandria, iubirea de bani, egoismul, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca daca n-am fi atat de diferiti nu am putea valoriza adevaratii oameni... ne-am plictisi ingrozitor...

| alex300 a răspuns:

Ei bine pentru ca creierul uman isi amesteca ganduile cu...

| flowerpower_5936 explică:

Anonim, ce pot sa spun, cu adevarat profund raspunsul tau

| flowerpower_5936 explică:

Asa este m-am exprimat eu confuz. stiu ce inseamna principii morale si stiu ce inseamna si slabiciune. poate ca intrebarea mea a fost mult prea subiectiva si nu mi-am dat seama. oricum mersi pentru raspunsuri, asa cum le-ati vazut voi.