| Jardelin a întrebat:

Care sint principiile morale ale educatiei ateiste?

37 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu putem vorbi de asa ceva, ateismul reprezinta negarea existentei divinitatii, nu este o religie sau o filosofie.
Deci principiile morale ale ateismului variaza de la ateu la ateu.

| Jardelin explică (pentru Inferno):

"Nu putem vorbi de asa ceva"

Ai inceput bine! Super-raspuns!

| Gizăz a răspuns (pentru Jardelin):

Ai înţeles, ca de obicei, fix pe dracu' din ce a spus Inferno. laughing)

| Zamolxe777 a răspuns (pentru Jardelin):

Ce s-a intamplat, Jardelin? Nu mai esti asa de bun ca vin sarbatorile? Te-ai gandit sa ramai acelasi ipocrit, idiot care refuza sa gandeasca? Intrebarile tale sunt extrem de stupide.Cica educatie ateista, serios? laughingTe rog sa ne spui mai multe despre bagajul tau de cunostinte incredibil, cultura ta extraordinara....Esti exemplul perfect de ASA NU!

| Jardelin explică (pentru Zamolxe777):

Ai febra? De ce ma jignești? Suferi de nebăgare in seama? Hai ca te bag in seama!

Ce nu înțelegi? Vrei sa te întreb altfel? Tu, minunatule ateu, cind ai sa ai copii cu ai sa ți-i educi?

| Zamolxe777 a răspuns (pentru Jardelin):

De unde stii ca sunt ateu? laughing Pot sa trag concluzia ca asta e o prejudecata? Dar ca sa raspund la intrebarea ta, cum ii educ? pai, cu grija! Mare grija! Sa fie cat mai informat, cat mai civilizat, liber etc.E mult de scris!

| costis a răspuns:

Primul a fost dintotdeana "capra crestinului". Intai trebuie ologita asta, pe urma ne-apucam de treaba.

| doctorandus a răspuns:

E ca si cum ai intreba cum se numeste hobby-ul nefilatelistilor.

| Narcis2007 a răspuns:

Ce intelegi tu prin educatia ateista?

| Jardelin explică (pentru Narcis2007):

Eu nu înțeleg nimic! Ea exista, de aceea vreau sa stiu ce este si pe ce principii se bazează.

| CinevaNou a răspuns (pentru Jardelin):

"Eu nu înțeleg nimic! Ea exista". Cum poti sa afirmi ca exista din moment ce singur recunosti ca nu intelegi nimic? Sper ca realizezi ca ai multe sanse sa te inseli.

| Jardelin explică (pentru CinevaNou):

Deci, exista educatie ateista sau nu exista? Eu am zis ca exista dar ca nu o inteleg. E ca si cum cineva ar spune "stiu ca exista teoria relativitatii numai ca nu o inteleg, poate sa mi-o explice cineva?".

| CinevaNou a răspuns (pentru Jardelin):

Poate ar trebui sa-l intrebi pe cel care a afirmat asa ceva. Nu cred ca se gasesc carti legate de educatia ateista, dar cu teoria relativitatii sigur gasesti.
Mie personal mi se pare o ineptie.

| RAY a răspuns:

Da se vede ce principii morale au crestini, asa bine se vede, ateismul inseamna a nu crede in zeii ce principi morale sa aiba omule o lipsa de teism? daca citim vechiul testament aflam multe principi morale nu-i asa? https://sites.google.com/......-in-biblie

| Dorugar a răspuns:

Acestea ar trebui sa fie etica si DIALECTICA, adica sa ti cont de ceea ce iti arata toata experienta omenirii despre ce este rau si bine.
Si acestea doua sunt mult superioare educatiei crestine bazatá pe minciuna, indoctrinare fortata si pe santajul cu divinitatea atotputernica care te pedepseste si dupa ce mori. Din cauza asta "educatia crestina" nu este de fapt o educatie ci o metode de distrugere a omului distrugandu-i personalitatea si capacitea de a rationa liber si corect, motiv pentru care aceasta crima spirituala ar trebui sa fie interzisa prin lege, asta daca Romania ar fi o tara normala si nu tara lui Dracula, unde numele de Christos este un alt nume al lui Dracula, sau al lui Lucifer! asa cum vedem in acest filmulet facut chiar la Vatican in care vedem ca Christosul este slavit cu numele de Lucifer, adica numele lui Dracu(la)
https://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| Darkmagic a răspuns:

Nu ma mir ca ai primit astfel de raspunsuri... oamenii sunt autodidacti. big grin
O mai buna intrebare ar fi fost: "Care sunt principiile morale ale ateului?" si atat, big grin pentru ca ateul netinut in lesa legilor nu are niciun motiv sa fie moral.

Si acum, o sa-i ajut un pic pe atei...

Bre, una dintre cele mai cunoscute educatii ateiste a fost materialismul, ca nu se naste nimeni ateu, comprende acum? laughing

"NU exista educatie ateista!"... laughing

Si inca o data realitatea:

NU se naste nimeni ateu, nu-i ateu nimeni din frageda pruncie...pe motiv ca...afara bate vantul! big grin
Lasi un nou-nascut, un copil intr-un petec de jungla, si ala fara educatie o sa venereze un jaguar, un copac sau fulgerele...NU o sa devina nici crestin dar cu certitudine NICI ateu.

Mai incearca cineva sa o contrazica p'asta, sau va hotarati o data sa dati principiile alea, acum ca v-am luminat? big grin

| Gizăz a răspuns (pentru Darkmagic):

Ateu înseamnă că neg posibilitatea unei divinităţi. În rest pot fi materialist, pot să cred că porcii zboară sau că iau în înălţime dacă merg în mâini. Ateii nu pot fi cuantificaţi ca un întreg pentru că au ideologii diferite. Ai înţeles *** din explicaţiile anterioare. Tu mergi pe ideea că toate vacile au coadă, implicit toate animalele cu coadă sunt vaci. big grin A venit Darkmagic cu logica de baltă, pe un cal alb să ne explice el cum stă treaba. Păzea! rolling on the floor Dar referitor la copii ai dreptate. Lăsaţi în junglă ar fi mai apropriaţi de... animale. Venerarea aia se explică! rolling on the floor

| Darkmagic a răspuns (pentru Gizăz):

P.S. Mai explic o data, sa inteleaga si Gizaz ca el e mai incet cu procesele... big grin

Se incepe cu "Ba", deci...

Ba!
"Ateu înseamnă că neg posibilitatea unei divinităţi".

"Posibilitatea" asta (a existentei big grin) o negi, in urma unei educatii, fie ea de masa, sau de tip autodidact.
Tu ori esti prostanac, ori esti prostanac, din doua una.
Incearca sa ma mai contrazici dupa ce citesti cu toti neuronii.
Pa! big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

Si daca venerez un jaguar, sunt teista, daca atee nu sunt? Te nasti ateu, necunoasterea te indreapta spre teism.

| Darkmagic a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu face un subiect din "cunoastere" si "necunoastere", ok? straight face
Ca e degeaba.
Intrebarea a fost alta, iar pentru persoana ipotetica din locul acela, "cunoasterea" e fix AIA.
Jaguarul ori fulgerul, trebuie respectate, nu exista un alt "model".

"Cunoasterea" asta a umanitatii e foarte relativa din moment ce o tehnologie suficient de dezvoltata nu poate sa fie deosebita de magie, la fel cum un banal telefon mobil ori un g.p.s. ar putea sa nasca o religie intr-un trib din Amazon.
Tu "cunosti"? big grin
Tu folosesti.
Esti un..."preot" al tehnologiei.
Atat.
Minte-ma ca ai putea sa... explici mobilul ori g.p.s.-ul ala. big grin
Minte-ma ca stie cineva din intreg site-ul asta de ce e necesar ca timpul sa fie masurat cu o cifra din 16 digiti, ca macar g.p.s-ul ala sa fie o realitate. big grin

"Cunoastere!" = ateu... laughing
"Multe" va mai inchipuiti voi ca cunoasteti... big grin

Popi tehnologici, aia sunteti 99% dintre voi.
La revedere, pa.

| Jardelin explică (pentru Darkmagic):

"pentru ca ateul netinut in lesa legilor nu are niciun motiv sa fie moral"

Ma gindesc cu teama la ateul care ar putea sa ajunga la conducerea unei tari, sa aiba putere absoluta, si sa spuna "Eu sint legea!". Istoria ne-a aratat ca astfel de oameni, cu putere absoluta, fara credinta si fara repere morale, au facut niste grozavii de neimaginat!

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru Jardelin):

Cum spuneam..Istoria ne-a aratat ca un rege controlat de biserica duce numa' la razboaie fara sens, la arderi pe rug si alte torturi in public. Toate fara sens.

| Jardelin explică (pentru Sl1pKnoT):

Asa fac casele regale la ora actuala din lume?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

Ideea era ca ateu inseamna doar fara zeu/fara credinta in zei, iar zeii sunt fiinte asemanatoare oamenilor dar cu puteri supranaturale, asa ca un ateu poate crede in orice altceva. smug

Si pentru ca tot faci pe smecherul, vezi ca nu exista verbul a dispare, ci a dispărea, astfel el va dispărea, "A luat fiinta in urma cu 13-14 miliarde de ani, creste, se raceste, si va si dispare". Ti-am zis ca esti dăştept, si nu, nu te urmaresc, mi-a raspuns cineva la raspunsul de la acea intrebare.

| Darkmagic a răspuns (pentru Mădă0611):

rolling on the floor
Te rog sa nu-mi mai dai mie "lectii", una care scrie "dumnezeu" cu "d"- mic, numai pentru ca asa vrea ea, chiar NU e in masura sa faca asta.

In caz ca nu stiai, se pot utiliza ambele forme:

Prezent
eu dispar
tu dispari
el dispare
noi dispărem
voi dispăreţi
ei dispar
____________

Viitor I
eu voi dispărea; dispare
tu vei dispărea; dispare
el va dispărea; dispare
noi vom dispărea; dispare
voi veţi dispărea; dispare
ei vor dispărea; dispare
____________________
*surse laughing "Conjugare-verbe.ro" si "Romanian verb conjugated in all tenses".
Ca numai la asa ceva va linistiti voi astia..."cu cunoasterea"... big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

Ai luat site-ul pentru iengliezi; isi bate lumea joc de ei, sau, din mila, le e permisa forma respectiva.
http://cumsescrie.ro/conjugarea-verbului-a-disparea/

http://cumsescrie.ro/a-disparea-nu-a-dispare/

http://dexonline.ro/definitie/dispare

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

De verbul "a creEa" mai are rost sa zic? devil laughing I-am revazut conjugarea in raspunsurile cu care te tot lauzi cand e vorba de evolutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce dracu mai inseamna educatie ateista? tu crezi " ca un ateu isi creste copilul gen " acum spunem de 3 ori nu exista dzeu, si la masa batem din palme de 3 ori si repetam iar nu exista dzeu",.laughing, tu crezi ca ateismul e religie.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Recent am citit un articol interesant.
(daca ai nevoie de traducere, fac un efort)
Be open-minded and be willing to alter your beliefs with new evidence.
Strive to understand what is most likely to be true, not to believe what you wish to be true.
The scientific method is the most reliable way of understanding the natural world.
Every person has the right to control over their body.
God is not necessary to be a good person or to live a full and meaningful life.
Be mindful of the consequences of all your actions and recognize that you must take responsibility for them.
Treat others as you would want them to treat you, and can reasonably expect them to want to be treated. Think about their perspective.
We have the responsibility to consider others, including future generations.
There is no one right way to live.
Leave the world a better place than you found it.

Read more at http://www.inquisitr.com/......-commands/

http://www.inquisitr.com/......-commands/

| Duhovnicul a răspuns:

Educatie ateista? laughing
Vai! Lesin! De unde le scoti? rolling on the floor

| Jardelin explică (pentru Duhovnicul):

Popo, cum iti educi urmasii? Pe baza caror principii, daca nu te superi? Sarutmâna!

| Sl1pKnoT a răspuns:

Atacuri jalnice la adresa unui ateu. Chiar nu te plictisesti? Nu ai un televizor acasa sau un prieten cu care sa iti ocupi timpul? Vorbesti de moralitate. Unde era moralitatea crestinismului cand oamenii erau trimisi la razboi pentru religie sau arsi pe rug? Unde este moralitatea acum cand sunt orase fara spitale sau scoli dar au cel putin 2 biserici?(care colecteaza taxe) Apuca-te de cusut daca nu ai nimic mai bun de facut.

| Jardelin explică (pentru Sl1pKnoT):

Nu am atacat nici un ateu si nici nu am comentat despre moralitatea atee in intrebarea mea. Eu doar intrebat "care sint principiile morale dupa care se face educatia ateista". Care sint, poti sa-mi spui?

Presupunind ca ai sa ai copii, probabil ai sa le dai o educatie ateista, eu am intrebat care sint principiile morale ale acestei educatii?

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru Jardelin):

Tu nu intelegi ce inseamna ateu. Fiind ateu negi religia dar asta nu inseamna ca suntem toti la fel sau avem aceleasi interese sau ca suntem un cult. Nu! Intelege asta o data. Ti s-a raspuns de cateva ori si banuiesc ca ai ignorat raspunsul.

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

O moralitate avem prin faptul ca putem sti ce e rau si bun,avem ratiune deci stim cand facem rau, daca nu am face rau nu ar mai fi crime,violenta,ura etc deci nu trebuie multa filozofie, ca exemplu crestini au macelarit pe cei nevinovati in numele cruci,nu am auzit de salbati facand asta ups cum naiba educati de crestini au la activ multe razboaie,si in prezent dezbina popoara, omoara oamenii nevinovati, multe tarii atee au fost neutre pe timp de razboi, ca au ajuns niste ateii la putere si au facut minuni e altceva daca vrei vorbim si de ei desigur, zi-mi un ateu? desigur ca o spui de cel chinez omul nu avea de alea tara era plina de tradatori, hoti ce era sa faca? mai jardelin tu cati copii nu au paine de craciun in Romania?

| xallesdx a răspuns:

Ateismul reprezintă negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei alte divinități sau zeități. Ateismul este opusul teismului, cea mai generală formă a credinței în existența a cel puțin unei zeități.
Cuvantul "ateism" provine din grecescul atheos (greacă ἄθεος), însemnând „fără Dumnezeu", și a fost folosit ca termen peiorativ celor care respingeau divinitățile venerate de majoritatea societății. Primii oameni care se identificau ca fiind atei, au trăit în secolul al XVIII-lea.

Argumentele care susțin ateismul variază de la cele filozofice până la abordări sociale și istorice. Cele mai populare argumente care susțin ateismul sunt lipsa oricărei evidențe empirice, problema forțelor răului și numeroasele contradicții între religii și în cadrul aceleiași religii. Mulți atei susțin că lipsa existenței unei divinități este mult mai probabilă decât existența acesteia, de aceea, teiștii sunt cei care trebuie să aducă argumente raționale care să susțină existența lui Dumnezeu și nu invers.