| Dana1999 a întrebat:

De ce sinuciderea la noi nu este acceptata și in alte state, sinucigașii sunt ajutați in privința asta?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

In alte tari exista eutanasie dar numai pentru cei care sufera extrem si iremediabil (adica au incercat toate tratamentele posibile si nu s-au vindecat). Eutanasia bolnavilor psihici este controversata, deoarece unul din lucrurile pe care trebuie sa-l hotarasca medicii este acela ca bolnavul are discernamant, iar multi bolnavi psihici nu au discernamant.

Eutanasia nu se acorda pentru boli care se pot trata si vindeca.

20 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Sunt ajutati doar oameni care au o boala in stadiu terminal si sufera cumplit din cauza ei, si asta poate in 2-3 tari din Europa.

| Dana1999 explică (pentru Wr3nch):

Da dar sunt și depresivi ajutați in sensul asta. Unii au depresie cronica și deși au fost tratati ani de zile, au cerut dreptul de a se sinucide

| Endoryus a răspuns:

O simpla cautare pe google. Dar de ce sa nu aratam ce limitati suntem, corect?
Assisted suicide is legal in Switzerland, Germany, the Netherlands, the Australian state of Victoria and in the U.S. states of Washington, Oregon, Colorado, Hawaii, Vermont, Montana, Maine, New Jersey, California, and in the District of Columbia.

Referitor la intrebare, depinde de legi, printre multe altele.

Ps
Vazusem pe cineva mai sus ca pomeneste de Olanda. Tin minte o fata de pe Youtube acum ani buni care tot a incercat sa convinga mai multi doctori ca ea nu are leac si vrea sa isi puna capat zilelor. Dupa 3 sau 4 ani a reusit ce a vrut dar cand a venit doctorul acasa cu injectia, nu a mai vrut.

| RKBlue a răspuns:

Sinuciderea NU e acceptata nicaieri. In alte tari( din pacate nu peste tot) exista linii telefonice pentru astfel de probleme.Deasemenea, in alte tari exista psihologi si psihiatri care te vor ajuta... La noi se rade de cei care merg sa ceara ajutor.

| Dorotheea21 a răspuns:

Acum 4 ore | Dana1999 a întrebat:
De ce sinuciderea la noi nu este acceptata?
Mai pun si eu una, in completare:
De ce educatia sexuala nu este acceptata in scoli?

Biserica, este raspunsul la ambele intrebari.

| AC4S4 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Foarte bine ca avem Biserica, zic, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt ajutati sa nu se sinucida. Suicide Prevention Hotline ii zice. Dar in Romania crezi ca va fi vreodata acceptat sau implementat ceva dinafara?

| Dana1999 explică (pentru anonim_4396):

Exista și sinucidere asistata pentru depresivi.

| Bruno92 a răspuns (pentru doctorandus):

Da dar unul care suferă de depresie are discernământ

| doctorandus a răspuns (pentru Dana1999):

In alte tari exista eutanasie dar numai pentru cei care sufera extrem si iremediabil (adica au incercat toate tratamentele posibile si nu s-au vindecat). Eutanasia bolnavilor psihici este controversata, deoarece unul din lucrurile pe care trebuie sa-l hotarasca medicii este acela ca bolnavul are discernamant, iar multi bolnavi psihici nu au discernamant.

Eutanasia nu se acorda pentru boli care se pot trata si vindeca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti lasat nici in alte tari sa te sinucizi daca nu ai vreo boala in stare terminala. Gen cancer

| Bruno92 a răspuns:

In Olanda îți permite și dacă ai depresie

| LikeARollingStone a răspuns:

In Romania depresia este considerata o gluma. Nimeni nu o ia prea in serios, nici pe oamenii care sufera de aceasta boala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LikeARollingStone):

Nu e corect nici sa fie luata in gluma, nici sa te sinucizi de la atat. Si eu sunt mereu deprimat cand sunt fortat sa stau printre romani, nu-i suport, nu le suport rahaturile. Dar asta nu inseamna ca nu exista solutii pentru orice, in cazul meu e fie sa ma izolez de ei in Romania, fie sa stau pe afara... Maleu si daca voi credeti ca palinca e nasoala, nu stiti ce au adus indienii in UK rolling on the floor

| Bruno92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai de ce tu nu ești român? De ce nu îi suporți?

| LikeARollingStone a răspuns (pentru anonim_4396):

Not funny, bro
tocmai mi-ai confirmat ce am zis mai sus

| anonim_4396 a răspuns (pentru LikeARollingStone):

Dar eu nu o vad ca o boala, gen nu afecteaza atat de rau. Doar ca-ti deschide ochii si realizezi ce jeguri ai in zona. Te duci la psiholog si ii spui ce te supara? Aparent nu e vina ta. Solutii? Tara mai dezvoltata. Mie mi-a zis ca in Ro vor gasi mereu sa se lege de mine pe diferite aspecte precum imbracatul si sa ma marginalizeze in locuri unde nu ar trebui. O sa incerc si cu muschi mari...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bruno92):

Teoretic sunt roman. Practic... nu am crescut pe strazi ca aprox. jumate din ei. Chiar nu pot sa inteleg cum dupa ce te-au vazut o perioada mai indelungata (si la jogging s-au luat de mine ca aveam acelasi traseu) nu-si pot vedea de treaba lor. Fie bullying de-ala cu bataie sa fure, fie arunca cu diverse. Ca n-ai voie pe acolo, dar ce ma, au cumparat ei centrul orasului si nu stiu eu? Ma p** pe ei. Fac muschi si mai e varianta sa le iau alea din maini si daca vor continua sa-i bat ca pe fasole...

| LikeARollingStone a răspuns (pentru anonim_4396):

Depresia e treaba serioasa. Oamenii nu isi traiesc viata din cauza asta. Imi pare rau ca ai fost marginalizat, eu chiar nu am marginalizat pe nimeni, niciodata. Nu incerca cu muschii, fii tu insuti si vei avea mai mult succes. tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru LikeARollingStone):

Eu insumi sunt luat de prost deoarece prefer sa ignor si pe termen lung si-o iau in cap sever din cate am observat. Nu exista alta varianta... decat sa fiu primitiv ca restul si sa dau cu pumnul. Si da, depresia e serioasa, daca n-au bani sa plece din ro sa-si traiasca viata, se ajunge la ce e in intrebare... Si depinde de inteligenta individului, eu mereu am speranta, incerc diverse, se diminueaza si stresul, si depresso si anxietatea, dar nu mult timp, doar am prins rezistenta, romanii tot primitivi sunt. Ultima oara am rezistat cu succes 6 luni.

| LikeARollingStone a răspuns (pentru anonim_4396):

Fii puternic!