| beatleman a întrebat:

De ce toate planetele au forma sferica?

Răspuns Câştigător
| shalimar a răspuns:

Pai daca pui ceva intr-o centrifuga, va lua forma sferica(aproximativ). Asa s-au format si planetele.Prin invartirea gazelor si materiei in jurul unui punct imaginar(sa spunem asa) la o viteza incredibila.Este un proces ce dureaza mii de ani daca tin minte bine.Astfel toata materia grea se va orienta spre centru in timp ce materia mai usoara va ramane la suprafata.Probabilitatea existentei unei planete cu forma, sa spunem, cubica, este nula, pentru ca ar fi necesare forte care sa actioneze din toate cele 6 laturi deodata si cu aceeasi presiune, astfel incat toata materia sa prinda forma cubica.

16 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Datorita invariri in jurul axei sale in lipsa actiuni vreunei forte exterioare.Este gresit spus forta centrifuga, insasi cuvantul in sine o spune (centri-fuga), deplasarea unui corp din centrul lui de rotatie spre margine, Ex centrifugarea laptelui pentru a separa smantana, pompele de apa, binenteles aplicatiile sunt multe.

| Hombre a răspuns:

@ Bro intrebarea este "De ce toate planetele au forma sferica"? nu de ce este turtit la poli. Da asa este la poli este turtit din cauza fortei centrifuge si atat, dar nu asta ii da forma sferica. Am explicat in raspunsul meu de mai inainte ce inseamna forta centrifuga. Daca nu ar fi existat si invartirea in jurul axei sale forta gravitatonala nu ar fi fost suficienta, dar in concluzie doar forta gravitationala si invastirea in jurul axei sale ii formeaza sfericitatea.

| mihaibrasov a răspuns:

Datorita faptului ca sfera realizeaza conservarea energiei in cel mai potrivit mod. Altfel, daca ar fi un cub sa zicem, sau un dodecaedru (sau mai stiu eu ce), colturile s-ar distruge repede, planeta ar avea cataclisme enorme in timpul sau pana ar deveni sfera. E de altfel acelasi motiv pentru care un balon de sapun e o sfera.

| ღ♥ღuLyღ♥ღ a răspuns:

Pentru ca asa le-a creat Dumnezeu thinking

| sinblade27 a răspuns:

Gravitatia si forta centrifuga asta e secretul.

| All3 a răspuns:

Ai dreptate, sunt sigura ca ar fi mai frumoase plate, nu-i asa?

| PaulW a răspuns:

Pt ca sunt rotundelaughing

| jakkk a răspuns:

Ai auzit de astronomie?

| Grimalkin a răspuns:

Terra nu are forma sferica laughing
E mai turtita la poli si mai bombata la Ecuator tongue

| beatleman explică:

Grimalkin Stiu ca planeta Terra nu este sferica.Este un Geoid!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate planetele au forma sferica?
Stiam ca exista o forta, cred ca centrifuga, care imprima o "turtire", cel putin pamantului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Datorita gravitatiei. Si la poli sint turtite din cauza fortei centrifuge, cum ti-a spus Monika.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand mai documentati si voi cu planeta Terra care e SFERICA nu turtita la poli.
E mai turtita la poli si mai bombata la Ecuator pentru ca distanta de la suprafata pamantului pana in spatiu este mai mica fata de cea de la ecuator.

Iar planetele sunt sferice deoarece, Universul este sferic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inteles ca ERIS Nibiru nu este sferica.are forma de cruce.nu stiu daca e asa. abia astept sa o vad.prin 2012.

| d3mon a răspuns:

De ce nu¿

| xXCandyLoveXx a răspuns:

Imagineazati cum ar arata daca ar fi patrate laughing