| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii oameni detesta lumea moderna și ar dori sa trăiască în secolele XIX, XVIII, XVII, XVI, sau în Evul Mediu?

8 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

De scarba vremurilor de acum, insa era mult mai rau in trecut. Ce nu iau in calcul oamenii cand spun ca era mai bine inainte, acum 100-200 de ani, dar chiar si 50, este faptul ca nu aveau aceeasi libertate, nu aveau avansul tehnologic, nu aveau siguranta. Tot de scarba vremurilor de acum il mai auzi pe cate unul spunand ca era bun presedinte Basescu sau ca un Vadim Tudor ne-ar trebui. Una peste alta ei vad doar partea plina a paharului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lumea modernă este plina de falsități este plina de ură plina de dușmănie plină de invidie plină de lâcomie plina de Prostie fără nici o limită nu se mai ține cont de niciun bun simț niciun respect față de nimeni său acrit oamenii s-au înrăit atât de mult și atâta de rău liseau întunecat atât de râul sufletul oamenilorcrying(( li s-au întunecată atâta de râul inima oamenilorcrying( că ei in afară de dușmănie și ură nu mai au de oferit nimic sau nenorocit oamenii cu toată rețele de socializare sau întunecat oamenii atâta de rău atât de rău că până și cuvântul rău a devenit unul prea blând ne-am înrăit grav enorm de rău de omorâm din gelozie unul pe celălalt ne omorâm între noi pentru bani ne omorâm între noi pentru faimâ ne omorâm între noi pentru puterea de a manipula pe ceilalți ne omorâm între noi pentru orice Absolut ori-ce omul nu moare o dată omul moare de mai multe ori moare sufletele și devine destrăbălat și rătăcit nu mai știe de el/ea ce se întâmplă cu viața lui și ajunge pe mâini greșite moare cu inima se înrăiește devine întunecat și începe să urască toți oamenii și să facă rău la tot ce-i iese in cale moare cu mintea devine inconștient se apucă ne de băut de drogata să-și bată joc de corpul său și viața sa prin locuri grave de murdare moare cu cuvântul îl poți răni semeni cu un singur cuvânt greși și țil faci dușman pe viață ori îl distrugi pe viață moare cu o privire greșită te poți uita la el cu dușmănie și ură acel o va simți asta atunci în răci de tine ori se întoarce în potriva ta ori devine mai rău... Eu asta văd în societatea va spun asta stând în mijlocul oamenilor nu vad decât multă răceală multă prostie multă inconștiență multa destrăbălare multa invidie multa dușmănie multa săraci în sufletul și inima oamenilor le este teamă să-și spună un cuvânt unui altuia le este el teamă să se apropia puțin de ei vad atâta răceală între oamenii că-mi este greu să mai privesc în jur cu inima deschisă și sufletul deschis îmi este teamă și frică că oamenii vor uita de Dumnezeu și nur vor mai pune in inima lor și sufletul lor și vor alege răul un locul binelui.

Mi-aș fi dorit să trăiesc pe vremea tatălui meu când merge la muncă în construcții 10.Noiembrie 1997 atunci mi-aș fi dorit să am vârsta de acum sa fiu cu el la muncă în construcții.

| EestiSodalane a răspuns:

Pentru că lumea modernă e degenerată moral și nenaturală

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Pentru ca pe vremea aia oamenii nu cautau doar banii la partenerii lor, pe vremea aia era iubire adevarata nu ca acum unde femeia cauta numai sa ai banii si sa o intretii, pe vremea aia barbatii nu erau niste pasarici ca in 2024 care daca se lovesc la un degetel o suna pe mamica sa se planga.Pe vremea aia exista romantism, desigur erau si chestii mult mai naspa fata de azi adica bolile care nu erau tratate si mureai, durerile de dinti care nu se tratau si nu mai zic de sansele de a muri mult mai mari.

| andreea1baratiu a răspuns:

Deoarece lumea moderna e plina de fițoșii care se lauda cu lucruri scumpe, adica telefoane, mașini, case, haine, iar in Evul mediu de exemplu nu a existat asa ceva, acolo nu s-a ținut cont de câți bani ai ca in ziua de azi, nu era asa multa răutate ca acum.

| anonim_4396 explică (pentru andreea1baratiu):

Dar multi oameni erau executati in moduri sadice!

| andreea1baratiu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord, sunt si argumente contra pentru care nu ai vrea sa trăiești in lumea de mai demult, dar oamenii erau executati pentru pacate, adica crime, furt, inselatorie, in ziua de astazi se foloseste doar închisoarea pentru astfel de pacate.

| Nicoletaiwhbwbwbbwbw a răspuns:

Interesantă întrebarea ta, eu una îmi doresc să mă fi născut în perioada 1500-1800 sunt fascinată de istorie și mai ales de femeile ce conduceau în acele secole Elisabeta I Regina Victoria și Sultanele Imperiului Otoman dar oamenii nu urăsc neapărat lumea moderna urăsc felul în care sunt oamenii astăzi, corupție și nu mai are rost să spun mai departe dar chestiile ce se întâmplă astăzi se întâmplau și acum câteva secole dacă nu erai un om ce pace parte dintr-o familie nobilă/bogată erai doar un om fără valoare sau un om de rând