| DăSanOfGad a întrebat:

De ce unii oameni nu accepta evolutia ca fiind un fapt stiintific si inca isi pastreaza credinta iluzorie in mituri folclorice?

12 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Au vreo treaba cu stiinta cei care nu accepta evolutia?

| DăSanOfGad explică (pentru mODIN):

Pai cam are treaba, aia care resping evolutia dau dovada doar de ignoranta...cum poti nega niste concepte fundamentale ale biologiei moderne?

| mODIN a răspuns (pentru DăSanOfGad):

Aia care neaga, o fac in discutii despre biologie? Sau n-au tangente oricum, caz in care, cui ii pasa?

| relian a răspuns:

Pt ca evolutia este o teorie. Cind tu ori altul va ajunge sa o si demonstreze, n-o sa-i mai zica teorie.
Teoria este gargara, o explicatie doara verbala, asa ca este alegerea fiecaruia ce sa creada.

| Dragobeta a răspuns:

Pentru ca ii manipuleaza Biserica. Daca nu ar fi prostiile alea, ar deschide ochii mintii.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Dragobeta):

Care biserică manipulează așa ceva în prezent?
Ceea ce scrii despre manipulare se întâmpla cu vreo 200 de ani și mai bine în urmă! În prezent nu se mai întâmplă așa ceva!

| Dragobeta a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Serios? Inseamna ca traiesti pe alta lume. Nici la stiri nu te uiti? De ce se preda religia in scoli?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Dragobeta):

Ai rămas în urmă! Eu am înțeles că religie în școli se predă opțional, în funcție de confesiune și de obicei elevilor le intră pe o ureche și le iasă pe cealaltă ureche!

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Dragobeta):

Am uitat să te întreb ceva?
Cum poți unor elevi și studenți crescuți educați cu internetul, rețelele sociale îi mai poți manipula religios, când orice informație este la un clic distanță?

| Dragobeta a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Optional obligatoriu. In functie de confesiune. Tu ai inteles, eu stiu.
Informatiile de pe net nu sunt toate corecte. Asa ca, mai bine o carte decat un clic.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Pentru că oamenii de știință au ajuns la concluzia că nu a fost o evoluție, ci o intervenție extraterestră, pentru că sunt lucruri inexplicabile științific, precum este crearea unei forme de viață din nimic! Nimeni, niciodată nu a reușit să deslușească tainele formării unei forme de viață! Nimeni nu a reușit să deslușească hibernarea unor forme de viață, să deslușească lanțul trofic, să deslușească inteligența albinelor de exemplu și altele!

| DăSanOfGad explică (pentru ValentinMihai78):

What? laughing)) cum poti sa debitezi asemenea aberatii? niciun om de stiinta nu a ajuns la concluzia ca evolutia este rezultatul unei interventii extraterestre.ok, dar referitor la "lucrurile inexplicabile", multe dintre acestea sunt subiectul cercetărilor științifice la momentul actual, si nu motive sa respingem evolutia...iar faptul ca nu cunoastem inca toate detaliile nu inseamna ca nu vor putea fi explicate in viitor.te rog sa nu mai confunzi necunoasterea noastra actuala cu imposibilitatea stiintifica si sa mai lasi deoparte TEORIILE CONSPIRATIONISTE!