| liviu00 a întrebat:

De ce unii oameni simt nevoia sa creada in irational (religii, astrologie, paranormal, superstitii etc)?
Deoarece toate acestea sfideaza logica, mi se pare o aberatie din punct de vedere psihologic sa crezi in asa ceva. Asadar credeti ca reflectarea deformata a realitatii este un proces normal sau o tulburare psihica?

40 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liviule, propunerea mea este sa nu privim un sistem facut de oameni pentru oameni care a rezistat 2000 de ani ca pe ceva irational.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca unele lucruri sunt adevarate, de exemplu la zodia mea: Gemeni scria ca voi avea o luna buna si note bune si chiar asa este, in ultimul tipm numai 9 si 10 am luat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei ce cred in" irational"pentru altii, sunt oameni rationali ce pe parcursul evolutiei spirituale au devenit constienti de vietile lor anterioare insa-si continua evolutia spirituala spre piatra filosofala care poate fi gasita de fiecare dintre noi in noi insine prin pregatirea psihicului pentru a putea analiza calatoriile astrale ce le intreprinde sufletul fiintei umane in visele noastre, vise ce reflecta planul astral al fiecarei persoane cu intamplarile ce urmeaza a se petrece in jurul mediului si realitatii in care traieste.Pa si calatorii astrale placute si mai ales constiente.Pentru incepatori; nu va spalati dimineata pe ochi si veti observa pe parcursul zilei ca mentalul uman a primit informatii despre viitor sau cunostinte.

| scula a răspuns:

Liviule, trecand de dorinta ta de a jigni pe toata lumea, pentru ca e clar ca nu ai vreo intrebare fara raspuns, spune-mi tu, ce e mai logic, sa crezi ca provii dintr-o piatra care si aia provine din nimic? sau ca esti rezultatul unei fiinte fundamental transcendenta?