| Sawarekh a întrebat:

De la cine credeti, ca avem lucruri mai frumoase, lasate in Romania ca si cultura, traditii, etc?

De la Rusi sau de la Turci?

Stiu ca, de la aceste 2 tari avem cele mai mari influente, ma insel?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Stii ca de-a lungul istoriei atat turcii (pe vremea imperiului otoman) cat si rusii la randul lor, ne-au facut mult rau!

| mODIN a răspuns:

Sincer, as zice ca de la germani/sasi.

Rusii ne-au lasat oribilitatile astea de blocuri comuniste, iar turcii ne-au lasat... ce anume ne-au lasat turcii?

| Sawarekh explică (pentru mODIN):

Culturi culinare, cuvinte si expresii, unele arhitecturi, etc.
Nu contest ca germanii nu au lasat o cultura mai mare, eu doar ziceam ca de la toti am dobandit cate ceva, imbogatind la diversitatea culturii romaniei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mODIN):

Kebab și rahat.

| relian a răspuns:

Nu stiu dacă traditiile și cultura ce o avem, o vedem la una din țările menționate de tine.Ca avem cuvinte în limba, asta da, dar care țară nu are cuvinte importate? Sarmale mă tem ca ar proveni de la turci, mai degrabă de la indieni.De la turci poate pilaf, sigur sarmale nu.Chiftele nici astea, Iara mici nici pomeneala, asta e o inventie românească, după ce nu am mai avut dea face cu turcii.

Stilul vestimentar este altul, este specific zonei noastre, nu al Turciei, nici al Rusiei. Taranii, vrei sa spui ca se îmbrăcau ca și turcii, sau ca rușii? Mai degrabă se îmbrăcau ca dacii laughing eu nu am văzut la turcii ie românească sau al ruși.
Cultura la fel, traditie la fel, avem tradiții vechi, nici nu se știe de unde, ori de cand. Cum ar fi mărțișorulu, pluguri, colinde etc, astea garantat sus de la ruși și nici turci.

Cuvinte avem de la mai multe popoare, de la romani, de la daci, de la slavi, turci etc.Dar asta nu înseamnă nimic, e ceva normal.Cum ai spus tu, sau eu Pilaf, dacă romanii nu aveau, sau nu făceau pilaf, normal ca nici cuvântul asta nu exista, a trebuit șal luam odată cu rețeta acestei mincari. Cam așa patrund intr-o limba cuvinte noi, ori de la alte popoare.

| LordCristobal a răspuns:

Sincer de la niciuna.
Ambele tari au avut o influenta negativa asupra spatiului romanesc.
In schim eu as zice Turcia, am preluat multe mancaruri faine de la ei(piftele, sarmale etc)dar si modul in care petrecem e asemanator cu al turcilor.
Avem influente pozitve de la austrieci si nemti, din punct de vedere mental si arhitectural, se vede bine in Ardeal influenta lor.
Si de bizantini/greci avem influente culturale faine(modul in care sunt construite unele biserici).

| EestiSodalane a răspuns:

Nici una nici alta. Cea mai frumoasa cultura o avem de la substratul antic cand nici rusii nici turcii nu existau si stramosii lor erau departe de noi

| vodami92 a răspuns:

Manelele de exemplu de la turci arabi sau indieni!

| anonimulll12345 a răspuns:

Manelele de la Turci

| WallzRUp a răspuns:

Depinde de regiune.

Transilvania a fost condusă, timp de sute de ani, de unguri și germani.
După părerea mea, ungurii(maghiari și secui) și germanii(sași și șvabi) au lăsat în urmă cea mai semnificativă moștenire culturală. Asta se vede în arhitectură, gastronomie, mentalitate, etc.

Nu toată lumea știe de existența României, dar te asigur că toată lumea a auzit de Transilvania.

| Sawarekh explică (pentru WallzRUp):

Da inteleg ca Germanii sunt foarte disciplinati si educati, insa nu imi pare nimic autentic lasat de ei.

Mie personal, imi pare ca turcii au lasat arta si o cultura frumoasa, atat in mancare ( sarmale, mici, chiftele, etc. ) Cat si in stilul vestimentar, textil, dar si in unele melodii.

Mai citeam recent, ca peste 1000 de cuvinte din lb turca sunt folosite in lb romana si in ziua de azi.

Este doar parerea mea, eu sunt roman, nu am vreo influenta sa fac reclamalaughing