| chelstone a întrebat:

De unde si-a luat Cain sotie?
Biblia scrie ca Adam si Eva ar fi avut doi fii, pe Cain si Abel, unde primul il omoara pe cel de-al doilea. In continuare, scrie ca acest Cain s-a impreunat cu nevasta lui, care a nascut pe Enoh. Dar, cine a fost nevasta lui Cain, când pe lume mai erau doar Cain, Adam si Eva?

19 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pe lume nu erau doar Cain, Adam si Eva. Biblia spune despre Adam si Eva ca au avut copii dupa Cain. Mai mult, in Biblie daca te uiti atent, vei observa ca femeia nu prea este bagata in seama, e ceva tipic culturii orientale, ori Vechiul Testament, apartinind culturii ebraice, nu face abstractie de la aceasta regula. Deci e posibil ca Cain sa fi avut surori, iar Biblia sa nu consemneze asta, considerind acest lucru fara relevanta. Iar la inceput, nu a fost problema in ce priveste casatoria intre rudenii, pentru ca nu exista o alta alternativa pentru a respecta porunca lui Dumnezeu de a se inmulti pe pamint.

| chelstone explică:

Acest Cain nu s-a luat cu masa conform bibliei, ci a fost alungat de dumnezeu din acele locuri dupa ce l-a omorat pe fratisu, si apoi si-a gasit o nevasta, de unde nu stiu...

| chelstone explică:

Floare0albastra, cain nu s-a inmultit cu masa ci cu altcineva care a aparut asa deodata in aceasta poveste, poti citi geneza si o sa vezi despre ce este vorba. Normal asa ai spune ca a fost iun incest intre mama si fiu, insa in biblie nu este prezentat asa ceva, ci doar ca acest Cain a fost izgonit de dumnezeu dupa ce la omorat pe fratisu si apoi s-a luat cu una (de unde o fi aparut nu stiu) cu care a avut un copil, Enoh

| chelstone explică:

MadutzaB, era tare sa aiba 100

| chelstone explică:

Bai costi202, scrie clar ca si-a luat o nevasta acest cain, dupa ce a fost alungat de dumnezeu, originile acestei dudui nefiind prezentate

| carpediem a răspuns:

Inseamna ca erau homo. Sau God a mai fracturat o coasta sa-i faca si amaratului asta o nevasta.

| TahionN a răspuns:

Seth a fost al 3-lea copil al lui Adam si Eva.

| Minks a răspuns:

Era hermafrodit si s-a polenizat singur, ca florile!

| caractere a răspuns:

S-a impreunat cu sora-sa sau cu maica-sa!

| Măcrin a răspuns:

A luat-o de pe strada

| LotusRadioactiv a răspuns:

La inceputul lumii primii oameni aveau voie sa se imperecheze cu rudele lor, deoarece nu erau alte alternative, iar rolul omului este de a se inmulti.

| muzicalBoX a răspuns:

De la bordeltongue

Răspuns utilizator avertizat
| Ion a răspuns:

Din cate imi aduc aminte, Adam si Eva au mai avut copii. la inceput parca ii mentioneaza pe Cain si Abel, dar mai incolo se spune ca au mai avut copii.

| cbncslv a răspuns:

Este precizat tot pe la inceputul bibliei ca adam si eva au mai avut multi fii si fiice dupa cain si abel.

| MadutzaB a răspuns:

Adan si Eva au avut 99 de fii si fiice.Cain si Abel au fost primii nascuti.Eu aveau voie sa se imperecheze intre ei pana la Potopul lui Noe. Dupa a fost interzisa deoarece pamantul deja era populat cu multi oameni.

| faranum3 a răspuns:

O mare enigma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A venit Dumnezeu care ti-a anticipat intrebarea acum 2000 de ani si i-a zis lui Cain: "cu mama ta ma? Adam treci la aparat!" si a mai smuls o coasta din el facand o femeie gonflabila pentru Cain.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A gasit-o in padure la Baneasa. Cred ca era prostituata aia urata cu draci, care se roaga de cei din tranzit sa-i faca si ei un bine laughing
Biblia este o carte plina de contradictii si metafore. Consider ca urmarea celor 10 porunci duce la o viata sanatoasa. Eu unul, nu prea le urmez, dar tot mi-am programat sa mor pe la 120 de ani. Doar asa, sa apuc sa-i vad pe unii "six feet under" big grin