| vodka020202020 a întrebat:

Dece Rusia a vândut Alaska Americii? și de ce ei nu se iau la harță prin acele zone dacă tot sunt atât de aproape?happy

Răspuns Câştigător
| RadioEREVAN a răspuns:

Oficial, aveau nevoie de bani si hamericanii au platit in gold. Nici nu au fost in stare sa administreze, fiind prea departe, prea pustie, si cu o granita terestra prea mare.
E cam greu sa te iei la.harta serios, in conditiile alea. Nu-i ca si cum ai merge la furat porumb sau lemne cu caruta, ca trebuie trecuta o stramtoare, unde e cam rece si vreme proasta aproape tot timpul. Nu tine figura cu trecutul in barci, ca la englezi.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

A fost vanduta legal de aceea nu este motiv de harta!
pe de alta parte cine are muschi suficienti sa se ia la tranta cu SUA? cat baga din PIB, SUA in armata, nu are Rusia PIB total sa exagerez putin!

Este pe acelasi principiu prin care Romania NU are (si nici nu a avut vreodata post decembrie 1989) muschii necesari sa ceara inapoi aurul nostru Rusiei!
daca va intrebati ce aur avem noi la rusi? "doar " 93 de tone de aur!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca Rusia era in razboi si nu stiau daca financiar vor mai putea pastra Alaksa. Din nevoie de bani si din frica de a nu o pierde fara nicio compensatie au vanduto.

| relian a răspuns:

De ce au vindut Alaska? Aveau nevoie de bani, Rusia mereu a avut intentii de astea expansioniste, dar spre zone populate nu ici colo cate un om, asa au fost mereu.Asa au ajuns si la razboiul Crimeei.Rusia voia sa administreze bisericile ortodoxe din Imperiul Otoman, se bagau peste tot in orice rahat. Franta si Anglia vazind intetiile Rusiei, au mers pe ideea mentinerii turcilor in zona, ca un fel de tampon impotriva Rusiei. Turcii nu au fost de acord ca biserica ortodoxa din teritoriile lor sa fie controlate de Rusia si au spus ca nu-s curios sa le cedeze rusilor administrarea.Ruia vazind asa o declarat razboi turcilor si au atacat teritoriile romanesti de pe coasta marii Negre care erau sub administrare otomana, au ajuns chiar pana in Bulgaria de azi pe costa marii.Franta si Anglia vazind ce se intampla, au venti de partea turcilor, au adus nave in marea Neaga si asa o inceput distractia.Rusia a pierdut, pana aproape de Crimea, aliatii sor dus peste ei acolo si iau invins definitiv. A urmat un tratat de pace, prin care Rusia nu mai avea voie cu nave in marea neagra. Tot acest razboi, cit si embargouri impuse in marea Nordului, iau blocat si acolo, au slabit Rusia din toate pctele de vedere, incusiv finaniar.

Asa ca sor gindit sa faca rost de bani vinzind o zona f aspra, pe vremea aia nu se stia ce resurse are. Alaska, acolo erau doara bastinasi, ceva rusi si americani care faceau comert cu balnuri, asa ca or vinduto.

A mai fost si o alta idee in joc, Anglia fiind dusmani cu ei, avand baze si in Canada, rusii sor gindit ca Anglia le poate face probleme si cu Alaska, sau temut chiar ca pot sa le ia alaska asa ca sor gindit ca mai bine face c eva malai, fiind rupti in gura finaciar si iesidn umiliti din acel razboi cu turcii.Au zis vindem catre americanii, astfel incit Anglia sa nu mai poata avea acces pe partea aia cu ei.
A cumparat cine o avut malai, adica americanii, si ce interes avea Rusia, adica sa tina departe pe Anglia de granitele ei.Americanii au cumparat Alaska cu 7.2 mil de dolari pe timpul ala, care inseamna 125 mil in zilele noastre.

De ce nu se ia la harta cine cu cine anume? Daca te referi la oameni, pe acolo pe unde is ei aproape, nu prea is cine stie ce oameni, nici rusi nici americani.
La ce clima e acolo, tu sa fii iti arde de harta, sa ce anume? Ambele parti au teren ce nu au ce face cu el laughing asa ca nu vad motivu sa se ia careva la harta.Nu te gindi ca intre ei. e distanta sa tragi cu prastia, e destul de mare distanta, undeva la 80-90 km.

Daca te referi la armata, sa se ia la harta in ce sens? Ar inseamna razboi, iar rusii nu-s in stare sai bata pe ucrainieni unde au populatie, unde clima e mai accesibila.
Sa ce, sa declare razboi impotriva SUA cu ce motive eu nu vad, nici sa aiba cu ce.
Cam asa ar sta lucrurile.

| Hyperion7 a răspuns:

Rușii și americanii au o politică foarte interesanta in ce privesc conflictele:Se bat în altă parte, nu la ei acasă.
Scopul e sa distrugă Europa și alte state, nu sa se bata neapărat ei.
Cel puțin asta am văzut eu.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Alaska
Aici ai istoria vinderii teritoriului Alaska către America.
Pe scurt, Alaska rusă a avut parte de o guvernare bună, timp de câteva decenii, aducând profit.
Vechiul administrator a decedat, iar cel care i-a urmat a fost un dezastru, corupția, hoția administrativă crescută, a făcut ca să devină o gaură neagră pentru Rusia. Imperiul țarist datorită faptului că avea războaie în Europa de Est, la un moment dat nu mai putea susține financiar Alaska.
Atunci, Canada, încă nu era o forță economică, iar America era mai dezvoltată. Și,, astfel țarul a hotărât să facă o ofertă de vânzare către America, iar după câteva negocieri, vânzare a avut loc, iar America a recuperat banii în câțiva ani.

| anonimulll12345 a răspuns:

In perioada cand l-o vandut Alaska avea valoare mica, pe atunci unii senatori Americani chiar sustinand ca au facut afacere proasta
Zona extrem nord-estica a Rusiei e o mare pustietate slab populata fara infrastructura