| DeeaUcideVisse a întrebat:

Deci explicati-mi si mie citatul asta "se poate vedea pe bună dreptate, cu inima. ceea ce este esenţial este invizibil pentru ochi"
este un citat de la Antoine de SAINT EXUPERY
si chiar nu inteleg. stiu la ce se refera dar
fundita

Răspuns Câştigător
| Sentinel a răspuns:

"Se poate vedea, pe buna dreptate, cu inima". Poti vedea cu inima daca iti asculti sentimentele. A vedea cu inima, in opinia mea, inseamna a asculta cu sufletul. A fii atent in interiorul tau si a recunoaste acele emotii, sentimente care se manifesta. In functie de ceea ce simti, poti distinge anumite aspecte ale situatiei respective. Atunci vezi cu inima. De exemplu, o situatie, el si ea se cearta, el ii reproseaza ei ca nu l-a ascultat, ca era mai bine daca ea facea cum spunea el. Dar ea spune ca nu a putut sa faca precum a spus el, sa incerce sa o inteleaga, sa incerce sa priveasca cu inima si nu cu mintea (ego-ul). Adica sa-si asculte inima, vocea interioara, daca mintea spune NU dar "inima" spune DA atunci ascultati inima. Ea este mereu mai aproape de Adevar decat mintea.
"Ceea ce este esential este invizibil pentru ochi". Este foarte adevarat. Ce este esential? Ceea ce tine totul in lumea asta si nu numai. Esential este sinonim cu fundamental, adica baza, temelia. Ceea ce este esential la un om este Sufletul sau, si nu corpul! A te identifica cu ceea ce este esential, a descoperi ceea ce este esential inseamna a descoperi pe Dumnezeu. Poti descoperi esentialul in pomi, in lac, in frunze, in luna, in flori, in tine! Tot ceea ce este, este esenta lui Dumnezeu. El este in toate!