| Inferno a întrebat:

Despre femei:

"Cum am putea într-adevăr să încredinţăm soarta popoarelor pe mâna unor fiinţe a căror capacitate craniană este cu zece la sută mai mică? Abia ajung astăzi creierii cei mai dezvoltaţi pentru a putea conduce o naţiune pe calea progresului şi prosperităţii materiale... Din 1.000 de căpăţâni măsurate a rezultat 1.410 grame greutate mijlocie la bărbat şi numai 1.250 la femei."

Titu Maiorescu.

Pareri?

21 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Eu cred ca ideii asteia i s-a opus suficient pentru acele vremuri ideea Sofiei Nădejde. Suficient.

| Inferno explică:

Ideea era sa va spuneti parerea fata de afirmatiile exceptionale ale lui Titu Maiorescu...
Nu fata de ce credeti voi ca as putea crede eu despre ce credea Titu Maiorescu. LOL. Normal ca nu ma intereseaza asta.

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Si Omul de Neanderthal avea o capacitate de 1.400 mi se pare si totusi homo sapiens s-au dezvoltat si folosim doar 10-20 % din capacitatea lui. Eu una, sunt de acord ca femeile nu ar trebui sa conduca inca o societate insa nu din cauza ca ar fi incompetente sau proaste ci pentru ca sunt femei deci, mult mai empatice si, clar, multi spun ca sunt mai inteligente decat barbatii avand capacitatea sa nu alerge prin viata ca ei si sa aiba o existenta plina de importanta( vezi nasterea). Oricum fiecare persoana aleasa la conducere ar trebui sa fie aleasa pe baza meritelor, indiferent de sex. Ok, o femeie este ideala in pozitia de manager insa destinul unor zeci, sute de milioane de oameni sau chiar miliarde nu ar trebui puse pe umerii unei fiinte atat de delicate si complexe iar faptul ca se considera ca barbatii sunt mai inteligenti decat femeile este total fals. Este doa chestiune de studiu. Ok, mintile geniale au apartinut barbatilor insa, cu siguranta, tot femeile au posibilitatea de a revolutiona sistemul fara sa fie nevoite sa aiba o pozitie de varf pe scara politica.

| Inferno explică (pentru FeliciaCorinaA):

Ce ai mai adauga la citatul de mai sus pentru a il face sa surprinda si mai bine esenta feminitatii?

| FeliciaCorinaA a răspuns (pentru Inferno):

Nimic! Este necesar?

| Inferno explică (pentru FeliciaCorinaA):

E perfect asa cum este. Intr-adevar.

| T0T a răspuns:

Îl credeam mai deștept pe tipul ăsta laughing

| T0T a răspuns:

Nu doar citate, tipul ăsta a dezvoltat teorii literare și era unul dintre cei mai cunoscuți critici ai vremii. A fondat junimismul care a stat la baza consacrării marilor noștri scriitori. De asta am spus asta. A avut niște realizări remarcabile și este considerat o personalitate remarcabilă.

| T0T a răspuns:

Asta așa e. Mai fac și gafe unii, acum nimeni nu este perfect și poate și înclinația sa spre misoginism l-a făcut să spună enormitățile astea.

| OoBunnyoO a răspuns:

In primul rand asta este o teorie dezvoltata acum 100 de ani. De acum 100 de ani s-au facut numeroase descoperiri, precum penicilina si faptul ca Universul nostru nu este singur.

Ideea este eronata din toate perspectivele. In primul rand, corpul unei femei este mai mic decat al barbatului. Este normal ca un cap de femeie sa fie mai mic decat un cap de barbat, avand in vedere ca tot corpul femeii este mai mic.

In al doilea rand marimea creierului nu conteaza cand vine vorba de inteligenta, ci structura si sinapesele facute in interiorul lui. Creierul unei balene este mai mare decat creierul uman si totusi balenele nu sunt mai inteligente decat oamenii. De multe ori atunci cand ai un corp mare ai nevoie si de un creier mare, prin simplul fapt ca ai nevoie de mai multa energie, iar matabolismul energiei provine din creier.

Daca am exclude al doilea punct, da, este o oarecare logica in argumentarea lui Maiorescu si anume ca da, barbatii au un pic mai mult creier, mai multi neuroni deci cresc sansele sa se creeze mai multe sinapse. Problema este ca nimeni nu isi foloseste toti neuronii si toate sinapsele posibile din creier. Nu ne folosim doar 10% sau 20% din creier, asa cum zice cineva mai sus, asta este un mit. Ne folosim toate zonele din creier, o parte pentru functia motorie, una pentru functia senzoriala etc etc. Insa atunci cand vine vorba de sinapse nu le folosim pe toate. Avand in vedere faptul ca nici macar nu folosim toti neuronii pe care ii avem la dispozitie si nimeni nu si-a depasit capaciatea mentala, acel 10% in plus este destul de inutil.

| Inferno explică (pentru OoBunnyoO):

De fapt e vorba de raportul encefal/corp. Asta e relevant atunci cand vine vorba de inteligenta.

Asta pentru ca cu cat corpul este mai mare cu atat va solicita mai multi neuroni in alte treburi decat cele intelectuale. Similar si in cazul in care ai avea mai multe membre sau organe vizuale. Toate solicita neuroni.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Inferno):

Daca este vorba de raportul encefal/corp tot nu demonstreaza nimic, deja am spus asta un pic mai sus. Raportul este acelasi in cazul femeilor si al barbatilor. Un corp mai mare, un creier mai mare. Un corp mai mic, un creier mai mic. In cazul oamenilor intre femei si barbati raportul este acelasi, vorbim de aceeasi specie cu aceleasi functii si acelasi stil de viata. Daca te referi la faptul ca inteligenta se refera la raportul dintre encefal si corp, cand vine vorba de marimea creierului comparativ cu marimea corpului (in sensul ca oamenii sunt inteligenti pentru ca au un creier mare comparativ cu corpul lor, spre deosebire de balene), subiectul este oricum discutabil, avand in vedere ca raportul dintre marimea creierului si marimea corpului la oameni este acelasi ca si la soareci. Si daca ipotetic, ceea ce am zis mai sus nu ar fi adevarat (desi este, conform ultimelor studii), atunci da, teoretic un creier mai mare mareste sansa la mai multe sinapse. Cand vine vorba de inteligenta problema nu o reprezinta marimea creierului, ci rapiditatea dintre sinapse. Un om care face 20 de sinapse pana ajunge la o conexiune este mai prost decat un om care face o singura sinapsa pana face o conexiune, iar in acest caz marimea creierului chiar nu conteaza. Nu uita, exista oameni inteligenti si oameni prosti, la fel cum exista balene inteligente si balene proaste. Important este sa ai sinapse cat mai rapide.

Cat despre faptul ca un animal cu un corp mai mare are un creier mai mare, exact asta am spus si eu. Ai nevoie de mai multa energie pentru alte functii precum cele motorice de exemplu, iar pentru un corp mai mare va fi nevoie de mai multa energie si deci creierul va fi mai dezvoltat pentru a fi capabil sa ofere acea energie. Dar faptul ca un animal are un creier mai mare, nu il va face mai inteligent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea e ca nu toate femeile sunt la fel. Exista 3 categorii, 1. femei cu capacitatea creierului mai redusa, datorita problemelor psihice, 2. Femei care nu gândesc datorita educatiei proaste si a conceptiei diferite fata de lucrurile ce le înconjoară, 3. Femei inteligente. Care se descurca in situatii dificile, care gândesc înainte sa actioneze si care stiu ce înseamnă "viata", cu toate calitatile si defectele ei.
Si pot spune ca acelasi lucru se aplica si la barbati. Nu putem face o diferenta aici. Capacitatea creierului, in medie, nu o putem calcula.

Răspuns utilizator avertizat
| Xpressurself a răspuns:

Iti dai seama ca daca cineva s-ar lua dupa aberatiile prezentate de tine toti idiotii si cretinii cu creiere mai mari ar conduce aceasta lume. oare ai intalnit vreodata un tip mare cat casa si prost ca gardul? ma refer mai mare decat tine cel putin.
daca asa ar sta lucrurile atunci ce rost ar mai avea sa mai si folosim creierul ca doar marimea conteaza, nu-i asa?
cand in realitate marimea nu conteaza chiar deloc ci antrenamentul si felul in care este folosit creierul.
eu fac un pariu cu tine ca strang intr-o jumatate de ora cel putin 100 de femei mai inteligente decat tine si de aceeasi varsta. te tine?

| Inferno explică (pentru Xpressurself):

Sa inteleg ca nu este de acord cu ce spunea marele academician, avocat, critic literar, eseist, estetician, filosof, pedagog si politician Titu Maiorescu?

| Xpressurself a răspuns (pentru Inferno):

Maturizeaza-te. pe vremea aceea femeilor nu le era facilitat invatamantul, le era ingradita libertatea sociala si exprimarea.
ai putin respect pentru reprezentantele sexului frumos. numai un barbat lipsit de potenta se poate injosi intratat incat sa considere o femeie inferioara.
daca acest neputincios cu un cv "impresionant" intr-adevar a afirmat asa ceva e demn de compasiune. si tu nu esti pe departe daca te injosesti sa-l reprezinti.
ai macar putin respect pentru mama ta. esti chiar atat de prost crescut? sau pe invers?
nu mai avem ce vorbi.

| Teardrop a răspuns:

Privind la conducătorii majorităţii naţiunilor ne dăm seama că sunt exact opusul ideii lui Maiorescu de "creierii cei mai dezvoltaţi ".
Asta e! Omu' mai şi greşeşte!

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa iti stergi contul.Bazat pe logica ta si a prietenului tau un dilfin ar trebui sa fie la fel sau mai inteligent decat tine.Luand in calcul ce intrebari pui e posibil.Nu trebuie sa fi prea destept sa realizezi ca marimea fizica a creierului nu are nici o legatura cu inteligenta.Sunt milionane de teste si toate sugereaza un lucru.Barbati si femeile sunt egali din puct de vedere mental.

| 12345Anonim a răspuns:

Adica, femeile sunt mai proaste ca barbatii? Nu conteaza daca esti barbat sau femeie, creierul functioneaza la fel! Barbati sunt prosprosti(cu mici exceptii ) daca cred ca sunt mai capabili decant femeile.Si ele pot fi puternice, destepte, agile, dure etc

| Kirschen a răspuns:

Părere: Pe vremuri, ale tale întrebări erau mai interesante.