| RAY a întrebat:

Din moment ce nu putem trai mai mult de 150 de ani ca nu ne permite nici creierul nici corpul nostru, asta e limita maxima in viitor?
as vrea niste idei ceva imaginatie cum am putea trai mai mult stiintific

7 răspunsuri:
| Bybanu a răspuns:

Nu ai cum sa traiesti mai mult. orice ar fi.

| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil ca vom ajunge sa traim mai mult.
In prezent medicina a avansat destul de mult si exista baze pentru a putea reproduce deja diverse organe. Prin urmare, in momentul in care organul unui om nu va mai functiona cum trebuie, in viitor va putea fi inlocuit cu unul artificial. Depinde cum va evolua stiinta si cum va evolua societatea. Din momentul in care am descoperit sa formam rinichi, de exemplu, din silicon este posibil ca peste sute de ani sa fim capabili sa formam o mare parte a corpului uman din silicon. Insa, depinde cat sunt oamenii de stiinta lasati sa avanseze. Pentru ca a produce un intreg corp uman din silicon ridica anumite probleme etice.

| untu a răspuns:

Nu se poate, totul depinde de Dumnezeu, dar varsta limita pentru cei din oras este de 70 de ani, iar cei de la tara pot trai mai mult pana la 90 de ani! Daca vrei sa traiesti mai mult, trebuie sa ai o viata curata, sa respiri aer foarte curat fara mediul poluant, sa mananci mancare ecologica formata din legume si fructe, sa consumi cat mai putina carne in general de pasare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiam ca limita de viata e 120. Nu stiu, dar gandeste-te ca acum e okey treaba asta, ca daca durata de viata ar infinita ne-am suprapopula. Stii de ce in miturile abrhamice entitatile supranaturale nu se casatoresc nu fac copii, pentru ca sunt nemuritor. Infine am deviat de la subiect ideea e ca noi existam pentru viata e limitata.
E cum ai zis tu conservarea masei energo-informationale. Chiar daca printr-o minune ai reusi prin vointa sa iti conservi esenta, in lipsa unui corp de simturi e inutil.

| товарищ a răspuns:

In viitor, oamenii vor disparea. Ei vor fi inlocuiti de masinarii care vor face totul. Dar, de ce? Oare aceste mesinarii vor incerca sa creeze prototipul uman perfect? Vom vedea.

| marin81 a răspuns:

Am vazut un film, care trata, oarecum, chestia ast. Ideea ar fi, pana la urma, sa iti transferi toate cunostintele, practic, ce contine creierul intr-un computer superperformat, care sa poata sa sustina toate functiile din creierul tau

Răspuns utilizator avertizat