| Dorotheea21 a întrebat:

Documentar: "Timpul este un rau inghetat, in care coexista trecutul, prezentul si viitorul".
Intrebare/ri: Pe baza acestei afirmatii, exista "viitor"? Unul fizic, in care poti sa calatoresti? Pana unde merge viitorul?
Sunt esopica, rolling on the floor ma lasa telefonul, asa ca intreb tot aici pe cei cu "Da.":
De ce nu a venit nimeni de acolo, din?

Ultima e atat de buna, ca o aplic si la: "exista extraterestrii?". happy

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Viitorul tau fizic este pana ce ti se face (sau nu) ultima slujba si pana te tin osemintele.
Nu a venit nimeni inapoi, fiinfca oasele nu pot umbla singuri.
Extraterestii sunt si pirintre noi: consuma ierburi, au ochii bulbucati si scot sunete ciudate, neinteligibile. Le poti gasi in jurul cluburilor, noaptea...
big grin

| RAY a răspuns:

Personal nu cred ca exita trecut, prezent, viitor astea sunt chesti inventate de om ca si timpul, in trecut poti calatori simplu, daca privesti o stea acum sa spunem ca e la 10 milioane de anii lumina na tu o vezi cum era ea acum 10 miloane de ani daca te-ai teleporta instant ai merge in trecut cu 10 milioane de ani oriunde in univers, dar viitor nu exista noi il cream, acum cu viata extra eu personal cand am sa vad am sa cred

| CuriousStuff a răspuns:

Afirmatia aia e adevarata doar in mai mult de 3 dimensiuni. Nu o sa se poata niciodata calatorii in viitor sau trecut. Teroretic se poate dar practic ai nevoie de o cantitate de energie infinita. Si asta nu e posibil. Doar daca gandim Si-Fi.

Cel mai probabil exista si extraterestrii dar sunt atat de departe de noi incat chiar si daca ne-am uita in directia lor le-am vedea doar trecutul. Si daca am vrea sa mergem intr-acolo cel mai probabil universul ar muri intre timp chiar daca am merge cu viteza luminii.

| Dorotheea21 explică (pentru CuriousStuff):

De asta sunt ''incalzita'' de genul de intrebari ''exista extraterestrii?'' laughing
Pentru ca ma uit la oricare stea, si pana ajung acolo ea e ''oale'' si eventuala civilizatie de langa, ''ulcele''.
Multumesc pentru raspuns.

| WaterDrop a răspuns:

Inca una din seria "Ce naiba am fumat aseara?" laughing Love it.

| Dorotheea21 explică (pentru WaterDrop):

Ce vrei? Am televizorul nascut pe Sci-fi.
Aud acolo, va chinuiesc aici. laughing
Fraza chiar e dintr-un documentar. big grin

| suffarstar a răspuns:

E foarte posibil sa existe. Capacitatea noastra de constientizare si de intelegere este mult prea redusa pentru a intelege. Se pot face anumite explicatii teoretice, iti recomand niste explicatii: www.youtube.com/watch?v=MN4KC_zlW4g

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne preocupa prea mult viitorul si uitam prezentul.Viitorul inseamna de fapt clipa ce urmeaza, care este in aceeasi masura prezent si trecut.Asadar,exista.
Extraterestru este numit orice vietate aflata in afara Pamantului, iar, daca am lua in calcul numai faptul ca la suprafata planetei Marte s-a descoperit apa sub forma lichida, am ajunge la concluzia ca extraterestrii sunt foarte aproape de noi.

| Dorotheea21 explică (pentru anonim_4396):

Filosofic.
Poate ca e cel mai bun. Am sa ma gandesc. happy

| DryIce a răspuns:

In viitor poti calatori foarte usor (teoretic). Inapoi e mai greu. Conform teoriei (round Earth si Univers xD) cica daca ai pleca cu o nava spatiala catre o gaura neagra, gravitatia ei te va "opri" in timp, in timp ce pe Pamant viata continua normal. Daca ai scapa de gaura neagra si sa te intorci pe Pamant ai veni din trecut in viitor. Inapoi e mai greu de calatorit. Cica daca ai merge cu dublul vitezei luminii ai merge inapoi in timp. Teorii si teorii. Totul tine de gravitatie. Gravitatie care nu a fost veac demonstrata. Acuma vin cu BS de dark matter si altele. Idc rlly. xD Si la "''exista extraterestrii?''" e greu de spus. In primul rand nu stim daca e minciuna sau nu Universul in sine. Intre cele 2 teorii cu round earth si flat earth (eu sunt cam 55% flat /45% round) da nu conteaza ce cred eu, conteaza ce putem demonstra happy chestia e ca oricat de sus ai privi linia orizontului creste odata cu privitorul/obiectivul/wtver. In video-urile cu high altitude baloon (care nu stim daca sunt reale sau fake sau cgi la fel ca si cele de la nasa) arata 0 curburatura. Absolut deloc nu se vedea curbura de la cca 150km inaltime. Mult mai sus fata de comercial airplanes. Intrebarea ta devine retorica astfel, cum ar putea sa existe univers si planete si extraterestii daca noi nu traim pe o planeta. Poate e rotund poate nu. Ramane de vazut happy si eu sunt curios rolling on the floor)

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Mie mi-a placut raportul Nasa de anul trecut venit ca raspuns la ofensa din partea Flat earth care au dat in judecata Nasa =). Zicea ca Pamantul nu e round perfect ca si in imaginile google rolling on the floor) cica e Pear shaped, adica are forma de para =) isi bateau astia joc de ei, de tipu purtator de cuvant nasa (aka Globe expert) i-au pus 2 pere in loc de tate rolling on the floor nebuni rolling on the floor macar acum au recunoscut si ei ca imaginile cu Pamantul de pe google sunt toate cgi, asta e raportul oficial. Cica nu este o poza care sa cuprinda toata "planeta" =) dubios.

| Dorotheea21 explică (pentru DryIce):

Prea tehnic. happy
Eu discut despre univers in Herastau si mi-am botezat masina ''Brotacul''. laughing
Stii cum am crezut ca inteleg relativitatea pana sa citesc ca nebuna?
De la serviciu pana acasa cu ''Brotacul'', ascult 3 melodii, de la serviciu pana acasa pe jos, 13. rolling on the floor
Multumesc pentru raspunsuri. Mult. happy